Przejdź do głównej zawartości

Zapraszamy na wirtualny spacer po wolnej, pięknej i ciekawej Polsce!

 


Czy można połączyć świętowanie Narodowego Święta Niepodległości z Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka? Pewnie, że można, a nawet trzeba!

Narodowe Święto Niepodległości od trzydziestu lat co roku obchodzimy 11 listopada. Ma ono na celu upamiętnienie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów.

Święto Niepodległości zaczęto oficjalnie obchodzić 11 listopada 1937 roku. Warto jednak pamiętać, że obchody te odbyły się tylko przez kolejne dwa lata ze względu na wybuch II wojny światowej w 1939 roku. W 1945 roku zniesiono Święto Niepodległości na czas okupacji. Ostatecznie przywrócono je dopiero w 1989 roku pod nazwą: Narodowe Święto Niepodległości.

11 listopada to święto, które co roku uroczyście obchodzone jest w całej Polsce. Dużą popularnością cieszą się wydarzenia cykliczne takie jak: biegi niepodległości, koncerty patriotyczne, parady uliczne czy wystawy historyczne. Pandemia koronawirusa doprowadziła do tego, że nie mamy możliwości hucznie obchodzić w tym roku 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Postanowiłyśmy przyjść wszystkim z pomocą i zabieramy Was na wirtualny spacer po naszym wolnym i pięknym kraju.

Ponieważ niebawem, bo już 20 września obchodzony jest inny ważny dzień – mianowicie Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, który świętowany jest w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka w 1959 r. oraz Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 r, by przypomnieć, że każde dziecko to Mały Człowiek, posiadający swoje prawa. Chcąc połączyć oba te święta zabieramy wszystkie chętne dzieciaki na wycieczkę on-line. Udamy się do nietypowych miejsc, które docenią najbardziej wymagający mali wędrowcy. Bez maseczek, bez dystansu, za to z szerokimi uśmiechami na twarzy zapraszamy do wspólnej podróży. Startujemy!

Przystanek I:

„Świat w pomniejszeniu – Parki Miniatury”

Park Miniatur Warmii i Mazur w Gierłoży to fantastyczne miejsce w naszym regionie. Co możesz w nim zobaczyć? Najwspanialsze zabytki Warmii i Mazur – 25 razy mniejsze niż prawdziwe! Są tam np.: chata mazurska, wiadukt kolejowy ze Stańczyków i zamek z Nidzicy. Jest też kino polowe, organizowane są pokazy filmów historycznych o Warmii i Mazurach. Ciekawostką jest fakt, że na terenie Parku była niegdyś Kwatera Główna Adolfa Hitlera. W parku odbywają się także pikniki historyczne. Jest też „Klub Odkrywców Zabytków”. Dzieci i młodzież zdobywają tam wiedzę na temat historii, kultury, sztuki i oczywiście zabytków Warmii i Mazur. W tym niezwykłym miejscu sztuka łączy się z zabawą!

 

Przystanek II:

„W krainie zabawek i bajek” – Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie”

Każde dziecko powinno pojechać do Pacanowa! Jeżeli lubisz bajki, poczujesz się tam cudownie. Podróż po świecie bajek rozpoczyna się w Bajkowym Przedpokoju. Przez szparę w ścianach można podglądać życie małych istot Bajkowych. Następnie podążamy do Garderoby Czarów. W tej magicznej szatni, prócz ubrań dzieci, znajdują się stroje pozostawione przez różne postaci bajkowe. W sali Wtajemniczenia poznasz całą trasę podróży, która będzie trwać ponad półtorej godziny. Dostaniesz buty krasnoludków, w których będziesz wędrować po „Krainie Bajek”. Twoimi przewodnikami będą Królewna Śnieżka albo Piotruś Pan. Czeka Cię tam mnóstwo przygód. Przejdziesz przez Mysią Dziurę i posłuchasz kamieni mówiących ludzkim głosem, ujrzysz Calineczkę śpiącą w kwiatowym kielichu, odwiedzisz zamek, Zaczarowany Dworzec Koziołka Matołka i Wieżę Szachową, na szczycie której jest tajemnicza studnia. Będziesz wędrować wzdłuż Skał Strachu. Spotkasz się tam oko w oko ze smokiem i… więcej nie zdradzimy. Koniecznie odwiedźcie to miejsce sami!

 

Przystanek III:

„Wśród Gwiazd i Planet” – Planetarium i Obserwatorium w Olsztynie

Podróż po Polsce to za mało? Marzysz o wybraniu się w odległą przestrzeń kosmiczną? Żeby zobaczyć i poznać tajemniczy Wszechświat, nie musisz być astronautą. Wystarczy, że przyjdziesz do Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium, które zabiorą Cię w prawdziwą kosmiczną podróż. Pod kopułą Planetarium odbywają się seanse astronomiczne. Siedząc wygodnie w fotelu, będziesz wpatrywać się w rozgwieżdżone niebo i obserwować ciekawe zjawiska astronomiczne. Aż trudno uwierzyć, że tak wiele niezwykłych rzeczy dzieje się na nieboskłonie!

 

Przystanek IV:

„Podziemny Świat Kopalni” – Kopalnia Złota w Złotym Stoku”

Każdy Mały Podróżnik będzie zachwycony tym magicznym miejscem. Kopalnię zwiedza się z przewodnikiem, który opowiada ciekawe historie. W kopalni jest skarbiec! Znajduje się w nim aż 1066 „złotych” sztabek (odpowiada to 16 tonom złota), czyli tyle, ile wydobywało się w ciągu 1000 lat. Spacerując po podziemnych korytarzach dotrzesz do Chodnika Śmierci – dawno temu skazywano tam górników podejrzanych o kradzież złota. Podczas zwiedzania spotkasz różne postaci: górnika, który opowie o bardzo ciężkiej pracy w kopalni, alchemika próbującego od setek lat stworzyć eliksir młodości i oczywiście gnoma – dobrego duszka kopalni. Niewątpliwie wielką atrakcją jest jedyny w Polsce podziemny wodospad! Czekać Cię będzie również podziemny spływ łodzią w zalanym chodniku, płukanie złota, wybijanie monet, szukanie skarbów ukrytych w kopalni oraz wiele innych atrakcji…

 

Przystanek V:

„Podróż do Epoki Dinozaurów” – Jurajski Park Dinozaurów Jurowce”

Dinozaury są wśród nas. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie ich szukać. Miejscem które upodobały sobie te wielkie gady jest Jurajski Park Dinozaurów Jurowce. Tu niedaleko Białegostoku przeżyjesz wspaniałą przygodę z dinozaurami. Zobaczysz jak wyglądały te fascynujące gady i odkryjesz wiele tajemnic. Główną atrakcją jest ścieżka edukacyjna. Największym dinozaurem jest tam diplodok, który ma 27 m długości i 10 m wysokości. Przy wyjściu czeka na Was miła niespodzianka. To paszcza tyranozaura, w której będziesz mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

 

Przystanek VI:

„Wyprawa na Dziki Zachód - Miasteczko Westernowe Mrongoville”

Na obrzeżach Mrągowa, w malowniczej mazurskiej scenerii znajduje się Mrongoville. To wspaniałe miejsce dla wszystkich spragnionych przygód rodem z Dzikiego Zachodu. Jeżeli tu przyjedziesz, spotkasz na ulicach kowboi, na dziedzińcu obejrzysz pokazy jazdy westernowej. Jeżeli będziesz miał ochotę, nauczysz się tańczyć country. Przy okazji możesz odwiedzić Wioskę Indiańską i wziąć udział w ciekawych konkurencjach. Jedną z nich jest strzelanie z łuku. Jest tam również kino westernowe, Muzeum Miniatur z wystawą „Dziki Zachód w miniaturze”, a na „Ranchu Farmera” czeka na Was mnóstwo sympatycznych zwierząt. W Mrongoville masz niebywałą okazję pobawić się z kowbojami, szeryfem oraz Indianami. Tu zdobędziesz wiedzę o Dzikim Zachodzie i kto wie, może okaże się, że masz w sobie coś z kowboy'a?!

 

Przystanek VII:

"Z wizytą u strusi – Strusiolandia – Ferma Strusi Afrykańskich w Bukwałdzie”

W samym sercu Warmii i Mazur, niedaleko Olsztyna, w otoczeniu przepięknych lasów i jezior, mieszka sobie całkiem pokaźna gromadka strusi. Jeśli odwiedzisz Strusiolandię, będziesz mógł poprzyglądać im się do woli. A może odważysz się je dotknąć? Wcale nie są takie straszne. To bardzo sympatyczne zwierzęta. Są gościnne i lubią obecność ludzi.

 

Przystanek VIII:

„Bliskie spotkania z dzikimi zwierzętami – Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie”

Czy wiesz, że nasze rodzime zwierzęta są równie interesujące, jak te egzotyczne pochodzące z najdalszych zakątków świata? Możesz się o tym przekonać, obserwując je z bliska w Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie! Znajduje się on w Puszczy Piskiej. To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć rzadko spotykane na wolność i zagrożone gatunki. Zwiedzanie Parku odbywa się wyłącznie z Przewodnikiem, który opowiada o poszczególnych zwierzętach, ich zwyczajach i zachowaniu. To niezwykła i niezapomniana lekcja biologii…

 

Przystanek IX:

„Z historią za pan brat – Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie”

Muzeum Powstania Warszawskiego powinien odwiedzić każdy Polak – zarówno ten duży, jak i mały. To niezwykłe miejsce „opowiada” historię tych wszystkich, którzy walczyli za wolną ojczyznę i jej stolicę. Spacerując wśród starych fotografii i różnych przedmiotów z okresu Powstania, można poczuć atmosferę tamtych dni. Małym Podróżnikom najbardziej spodoba się Sala Małego Powstańca. Tu historię poznaje się przez zabawę. W każdy weekend, w Sali Małego Powstańca w samo południe organizowane są zajęcia wprowadzające do zwiedzania Muzeum lub warsztaty muzyczne, plastyczne i teatralne tematycznie powiązana z okresem międzywojennym oraz okupacją i Powstaniem.

 

Przystanek X, XI,XII …

„Inne odlotowe miejsca - Parki Linowe, Parki Wodne, Lunaparki, Dom do Góry Nogami, Kraina Świętego Mikołaja, Centrum Nauki Kopernik, Centrum Nauki Experyment, ...”

Moglibyśmy opisywać ciekawe i interesujące punkty na mapie Polski bez końca. Okazuje się, że jest ich bez liku! Zaprezentowane przez nas to tylko wybrane miejsca, spośród kilku podobnych o tej samej tematyce. Zarówno Parków Dinozaurów, jak również Planetarium mamy znacznie więcej. Podobnie ma się rzecz z miasteczkami westernowymi, hodowlami strusi, kopalniami, muzeami. Zachęcamy do odkrywania tych wszystkich miejsc i poznawania Polski. Wolnej Polski! Polski, która dzięki naszym walecznym i dzielnym przodkom, dziś może się rozwijać i zachwycać swoim pięknem oraz możliwościami!


Popularne posty z tego bloga

Ferie Zimowe czas, start! Teatralne Hece w Bibliotece.

Mieliśmy przyjemność gościć Panią Hanię Banasiak. Znana i ceniona aktorka Teatru Lalek opowiadała o tym jak kluczowa w pracy aktora (i nie tylko!) jest wyobraźnia. Na warsztatach dotyczących teatru nie mogło zabraknąć przedstawienia. Papierowe ilustracje kamishibai wprowadziły nas w baśniowy świat. Po wysłuchaniu opowieści o „Królowej Śniegu” postanowiliśmy stworzyć własną sztukę w formie obrazkowej. Fabuła „Czerwonego Kapturka” przedstawiona przez dzieci na planszach udowodniła, że nasi goście na brak wyobraźni nie mogą narzekać. Działo się! Były tornada, błyskawice, babcia została rażona piorunem (spokojnie - przeżyła!), leśniczy ukrywający się pod postacią ślimaka, by śledzić poczynania wilka, mądry i pomocny kruk, który podpowiedział Kapturkowi wybór drogi życiowej. Jednym słowem – na bogato! Na kolejne fascynujące teatralne spotkanie z Panią Hanią i jej nieograniczoną wyobraźnią zapraszamy już za tydzień.  

Jesień z Przedszkolem Miejskiem Nr 32 🍃🍂🍁

Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 32 w Olsztynie. Rozmawialiśmy o jesieni, o zmianach zachodzących w przyrodzie. Nasi goście wysłuchali opowiadania o Toli z serii „Jesień Toli” aut. Anny Włodarkiewicz. Obejrzeli jesienny teatrzyk kamishibai. Wspólnie zainscenizowaliśmy opowieść o przygodach w lesie podczas grzybobrania. Dzieci wykazały się sporą wyobraźnią ochoczo uczestnicząc w przygotowanej przez nas zabawie.  

W bibliotece o bibliotece. 📚📖🧒

Mieliśmy przyjemność gościć pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej Nr 33 w Olsztynie. Rozmawialiśmy o bibliotece, książkach i morałach z nich płynących. Zastanawialiśmy się czy istnieje jakiś limit wiekowy warunkujący przygodę z książką. Jakie opcje zapoznania się z treścią lektury mają osoby niewidzące i słabo widzące. Przeczytaliśmy książkę aut. Thierry Robberecht   pt.: „O Wilku, który wypadł z książki”. Wspólnie przeanalizowaliśmy puentę płynącą z opowieści. Dzieci zgodnie twierdziły, że lektury z bajkami od najmłodszych lat znają i kochają. Postanowiliśmy sprawdzić pamięć uczniów. Sprawdzanie wyników quizu dostarczyło naszym gościom mnóstwo emocji i radości.