Przejdź do głównej zawartości

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w PM 32 🕮📚

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

to wydarzenie, które jest zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin pisarki.

Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Dzieci mogą usłyszeć i zobaczyć jak wygląda praca w bibliotece, opowiedzieć o swoich ulubionych książkach czy poznać nowe propozycje literackie.

W ten wyjątkowy dzień zostałyśmy zaproszone do Przedszkola Miejskiego nr 32 w Olsztynie. Spotkanie, jak zawsze, przesympatyczne! Dzieci stęsknione i głodne książkowych opowieści słuchały jak zaczarowane głośnego czytania w naszym wydaniu. Postanowiłyśmy przekonać je, że książki kryją w sobie niebywałą moc i ukazują bajkowy świat na wiele różnych sposobów. Przeczytałyśmy dwa opowiadania o wilku, ale w każdym z nich był on inny. W pierwszym wilk był łagodny, serdeczny i dobry, a w drugim przestraszony i zagubiony. Okazało się, że wybór opowiadań ukazujących zwierzę w innej odsłonie, był strzałem w dziesiątkę. Przedszkolaki kojarzące go jako bestię pożerającą niewinne dzieci w czerwonych kapturach, na pytanie czy wilk jest zły, chóralnie odrzekły, że tak. Młodzieniec po lewej dodał nawet, że dziadek Wiesiek powiedział, że gdyby w lesie spotkał wilka to by go piłą przeciął na pół! Na szczęście po spotkaniu dzieci miały już nieco inny obraz wilka w głowach. 





 

Popularne posty z tego bloga

Ferie Zimowe czas, start! Teatralne Hece w Bibliotece.

Mieliśmy przyjemność gościć Panią Hanię Banasiak. Znana i ceniona aktorka Teatru Lalek opowiadała o tym jak kluczowa w pracy aktora (i nie tylko!) jest wyobraźnia. Na warsztatach dotyczących teatru nie mogło zabraknąć przedstawienia. Papierowe ilustracje kamishibai wprowadziły nas w baśniowy świat. Po wysłuchaniu opowieści o „Królowej Śniegu” postanowiliśmy stworzyć własną sztukę w formie obrazkowej. Fabuła „Czerwonego Kapturka” przedstawiona przez dzieci na planszach udowodniła, że nasi goście na brak wyobraźni nie mogą narzekać. Działo się! Były tornada, błyskawice, babcia została rażona piorunem (spokojnie - przeżyła!), leśniczy ukrywający się pod postacią ślimaka, by śledzić poczynania wilka, mądry i pomocny kruk, który podpowiedział Kapturkowi wybór drogi życiowej. Jednym słowem – na bogato! Na kolejne fascynujące teatralne spotkanie z Panią Hanią i jej nieograniczoną wyobraźnią zapraszamy już za tydzień.  

Jesień z Przedszkolem Miejskiem Nr 32 🍃🍂🍁

Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 32 w Olsztynie. Rozmawialiśmy o jesieni, o zmianach zachodzących w przyrodzie. Nasi goście wysłuchali opowiadania o Toli z serii „Jesień Toli” aut. Anny Włodarkiewicz. Obejrzeli jesienny teatrzyk kamishibai. Wspólnie zainscenizowaliśmy opowieść o przygodach w lesie podczas grzybobrania. Dzieci wykazały się sporą wyobraźnią ochoczo uczestnicząc w przygotowanej przez nas zabawie.  

II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”

      Na pożegnanie lata , ostatniego dnia wakacji, zorganizowałyśmy wspólnie z koleżankami z filii nr 6 i 13 II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”, na placu zabaw między Nagórkami a Jarotami. Było mnóstwo gier, konkursów i dużo dobrej zabawy. Można było połowić ryby, spróbować swoich sił w wyścigach, sprawdzić umiejętności rzucania do celu, czy nauczyć się tańca indiańskiego. Jak przystało na imprezę biblioteczną nie zabrakło też książek o dzikim zachodzie i głośnego czytania legendy indiańskiej. Na pikniku pojawiło się dużo rodzin a największą nagrodą dla organizatorów były uśmiechy na twarzach dzieci. Dziękując wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę, mówimy do zobaczenia na następnym pikniku. Telewizja Olsztyn   Olsztyn24 Olsztyn24 Film