Przejdź do głównej zawartości

Międzynarodowy Dzień Białej Laski

Już niebawem - 15 października przypada Międzynarodowy Dzień Białej Laski to czas, w którym w sposób szczególny należy zwrócić uwagę na osoby niewidome i słabowidzące. Warto pomyśleć o ich życiu w dzisiejszym świecie. Pomimo tego, iż postęp technologiczny przyczynia się do poprawy jakości funkcjonowania osób niewidomych i słabowidzących, biała laska nadal jest podstawowym narzędziem prowadzenia niezależnego życia.

O ich problemach dnia codziennego rozmawialiśmy dziś z uczniami kl. II Szkoły Podstawowej Nr 25 w Olsztynie. Dzieci zapoznały się z lekturą Meneny Cottin pt.: „Czarna książka kolorów” oraz fragmentami opowieści „O Kamilu, który patrzy rękami” aut. Tomasza Małkowkiego. Rozmawialiśmy o barierach, które towarzyszą niewidomym i słabowidzącym. Próbowaliśmy na chwilę wejść w ich skórę i sprawdzić czy ograniczając się do polegania jedynie na dotyku uda nam się porozumieć. Rezultaty obnażyły skalę problemu z jakim borykają się oni na co dzień.

Życzymy osobom z dysfunkcją narządu wzroku, aby poczucie godności i niezależności towarzyszyło im codziennie, a świat był dla nich coraz bardziej przyjazny i otwarty.

 

 
 
 








 

Popularne posty z tego bloga

II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”

      Na pożegnanie lata , ostatniego dnia wakacji, zorganizowałyśmy wspólnie z koleżankami z filii nr 6 i 13 II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”, na placu zabaw między Nagórkami a Jarotami. Było mnóstwo gier, konkursów i dużo dobrej zabawy. Można było połowić ryby, spróbować swoich sił w wyścigach, sprawdzić umiejętności rzucania do celu, czy nauczyć się tańca indiańskiego. Jak przystało na imprezę biblioteczną nie zabrakło też książek o dzikim zachodzie i głośnego czytania legendy indiańskiej. Na pikniku pojawiło się dużo rodzin a największą nagrodą dla organizatorów były uśmiechy na twarzach dzieci. Dziękując wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę, mówimy do zobaczenia na następnym pikniku. Telewizja Olsztyn   Olsztyn24 Olsztyn24 Film

Ferie Zimowe czas, start! Teatralne Hece w Bibliotece.

Mieliśmy przyjemność gościć Panią Hanię Banasiak. Znana i ceniona aktorka Teatru Lalek opowiadała o tym jak kluczowa w pracy aktora (i nie tylko!) jest wyobraźnia. Na warsztatach dotyczących teatru nie mogło zabraknąć przedstawienia. Papierowe ilustracje kamishibai wprowadziły nas w baśniowy świat. Po wysłuchaniu opowieści o „Królowej Śniegu” postanowiliśmy stworzyć własną sztukę w formie obrazkowej. Fabuła „Czerwonego Kapturka” przedstawiona przez dzieci na planszach udowodniła, że nasi goście na brak wyobraźni nie mogą narzekać. Działo się! Były tornada, błyskawice, babcia została rażona piorunem (spokojnie - przeżyła!), leśniczy ukrywający się pod postacią ślimaka, by śledzić poczynania wilka, mądry i pomocny kruk, który podpowiedział Kapturkowi wybór drogi życiowej. Jednym słowem – na bogato! Na kolejne fascynujące teatralne spotkanie z Panią Hanią i jej nieograniczoną wyobraźnią zapraszamy już za tydzień.  

Jesień z Przedszkolem Miejskiem Nr 32 🍃🍂🍁

Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 32 w Olsztynie. Rozmawialiśmy o jesieni, o zmianach zachodzących w przyrodzie. Nasi goście wysłuchali opowiadania o Toli z serii „Jesień Toli” aut. Anny Włodarkiewicz. Obejrzeli jesienny teatrzyk kamishibai. Wspólnie zainscenizowaliśmy opowieść o przygodach w lesie podczas grzybobrania. Dzieci wykazały się sporą wyobraźnią ochoczo uczestnicząc w przygotowanej przez nas zabawie.