Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z październik, 2024

Pierwsze kroki w bibliotece!

             Dziś w naszej bibliotece odbyły się wyjątkowe zajęcia. Gościliśmy najmłodszą grupę  z przedszkola. Była to ich pierwsza wizyta w bibliotece.  Dzieci dowiedziały się co to jest biblioteka oraz jakie zasady w niej panują. Podczas wycieczki po dziale dziecięcym maluchy odkryły mnóstwo kolorowych książeczek, przeznaczonych dla młodszych i starszych czytelników. Mogły również doświadczyć czytania w alfabecie braille`a i wczuć się w osoby niewidome.  Wspólnie obejrzeliśmy fragmenty bajek, które w zabawny sposób przedstawiały jak wygląda praca w bibliotece  .Dzieci wysłuchały książkę  "Kicia Kocia w bibliotece" Anity Głowińskiej.      Na koniec każdy z nas zamienił się w książkę i miał za zadanie: wędrować między półkami, przeżyć przygodę oraz wrócić na półkę.  Dziękujemy za wspólne zajęcia oraz zapraszamy na następne!

Olsztyn na starych fotografich

      Krótka prezentacja zdjęć i pocztówek przedstawiających Olsztyn sprzed lat. Materiały zebrane z różnych stron internetowych, dokładne źródła podane na końcu filmu. Zachęcamy do obejrzenia prezentacji!

"Kajtkowe przygody"- spotkanie z literaturą i przygodą

            W ostatnich dwóch dniach w naszej bibliotece odbyły się wyjątkowe zajęcia poświęcone książce "Kajtkowe przygody". To fascynująca historia przygód bociana Kajtka. W trakcie spotkań czytaliśmy fragmenty tej książki. Uczestnicy mieli okazję nie tylko wysłuchać opowieści o przygodach, ale również wziąć udział w quizie sprawdzającym ich wiedzę na temat lektury. Rozmawialiśmy także o bocianach, fascynujących ptakach, które co roku przylatują do nas wiosną. Naszym gościom przekazaliśmy wiele ciekawostek związanych z życiem tych ptaków. Dzieci dowiedziały się, gdzie bociany zimują, co jedzą, jak długo żyją i jeszcze o wielu innych rzeczach. Zajęcia były pełne inspirujących rozmów, śmiechu, a dzieci wykazywały się ogromną wiedzą i entuzjazmem. Dziękujemy za wspólne zajęcia oraz zapraszamy na następne!

Magiczne przygody Karolci w bibliotece

  Dzisiaj w naszej bibliotece odbyły się zajęcia poświęcone lekturze szkolnej pt. "Karolcia". Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały fragmentu książki, który wprowadził je w ten fascynujący świat Karolci i jej magicznego koralika. Po krótkim czytaniu przyszedł czas na interaktywny quiz-  pytania o fabułę i bohaterów wywołały mnóstwo emocji i zaangażowania. Doskonale było widać, że uczniowie znają przygody Karolci! Na zakończenie dzieci rozwiązywały w grupach łamigłówki związane z książką, a przy tym nie obyło się bez ożywionych dyskusji i rozmów o życzeniach jakie mógłby spełnić, magiczny koralik. Dziękujemy za wspólną zabawę oraz zapraszamy na następne zajęcia!

Magia Kolorów Kamishibai- Jesienne Zajęcia z Dziećmi w Bibliotece

   Podczas dzisiejszych jesiennych zajęć dzieci miały okazję wziąć udział w wielu ciekawych aktywnościach. Spotkanie rozpoczęliśmy od teatrzyku kamishibai, gdzie ilustracje przedstawiały piękne jesienne pejzaże, pełne złocistych drzew i kolorowych liści. Odbyła się także prezentacja, której tematem była jesień. Pojawiły się różnobarwne liście,warzywa, kasztany,żołędzie i piękne pomarańczowe dynie.   Dużą radość przyniosła dzieciom animacja z użyciem chusty, gdzie wspólnie naśladowaliśmy jesienny wiatr i opadające liście. Dziękujemy za wspólną zabawę oraz zapraszamy na następne zajęcia!

Informacja

 

O Warmio moja miła

   Maria Zientara-Malewska   poetka, nauczycielka, działaczka warmińska, autorka „Pieśni Warmianki”, „Baśni znad Łyny”.    Urodziła się w 1894 r. w Brąswałdzie. Tam też uczęszczała na lekcje języka polskiego prowadzone przez ks. Walentego Barczewskiego.   Ukończyła Seminarium Nauczycielskie w Krakowie i podjęła pracę nauczycielki kolejno w kilku miejscowościach Prus Wschodnich. We wrześniu 1939 roku została uwięziona przez nazistów w obozie koncentracyjnym w Ravensbruck , z którego została zwolniona w kwietniu 1940 roku.   Po wojnie zamieszkała w Olsztynie. W swojej twórczości nawiązywała do warmińskiej kultury. tradycji i folkloru.    Zmarła w 1984 roku. W Brąswałdzie, mieści się izba poświęcona jej pamięci, w Olsztynie jej imieniem nazwano ulicę a także Szkołę Podstawową nr 30.