Przejdź do głównej zawartości

Wrzesień – szkoła – nauka - książka




Zapewne gdyby zrobić  sondę wśród ankietowanych pierwsze skojarzenie ze słowem wrzesień brzmiałoby szkoła. Nie da się ukryć, że te dwa wyrazy są ze sobą silnie powiązane. Wrzesień definitywnie kończy wakacje i kieruje dzieci w szkolne mury. Choć, jak się okazuje nie tylko szkolne.  Z początkiem tego miesiąca naszą bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy II SP 25. Trzeba przyznać, że było to z ich strony bardzo słuszne posunięcie. Szkoła kojarzy się z nauką, a nauka z książką. Gdzie jak nie do nas powinni się udać by zaczerpnąć wiedzy o edukacyjnym i pozytywnym oddziaływaniu książek? Trafili w odpowiednie miejsce. Spotkanie zaczęliśmy lekturą opowiadania Anity Głowińskiej pt. „Kicia Kocia w bibliotece”. Okazało się, że ta postać jest doskonale znana wszystkim maluchom. Uznaliśmy to za dobry omen, jak się później okazało, całkiem słusznie. Uczniowie świetnie poradzili sobie z zagadkami i quizami dotyczącymi postaci bajkowych. Niemalże bezbłędnie dokończyli charakterystyczne zdania bądź cytaty z wierszy oraz bajek. Duże zainteresowanie wzbudził list do naszych gości od Pani Książki z prośbą o pomoc. Dzieci z miejsca bardzo zaangażowały się w powierzone im zadanie. Jako, że nasze spotkanie miało miejsce zaraz w pierwszych dniach września, trzeba przyznać że uczniowie tęskno wzdychali na wspomnienie wakacji, które pożegnali raptem tydzień wcześniej. Postanowiliśmy trochę ulżyć naszym gościom i zafundowaliśmy im muzyczne zabawy. Coś dla ciała i dla ducha. Na koniec naszego spotkania dzieciaki złożyły uroczystą przysięgę ślubującą szacunek wszystkim książkom. Mamy nadzieję, że niebawem znów się spotkamy i dowiemy się czy udało im się wytrwać w obietnicy.











Popularne posty z tego bloga

Ferie Zimowe czas, start! Teatralne Hece w Bibliotece.

Mieliśmy przyjemność gościć Panią Hanię Banasiak. Znana i ceniona aktorka Teatru Lalek opowiadała o tym jak kluczowa w pracy aktora (i nie tylko!) jest wyobraźnia. Na warsztatach dotyczących teatru nie mogło zabraknąć przedstawienia. Papierowe ilustracje kamishibai wprowadziły nas w baśniowy świat. Po wysłuchaniu opowieści o „Królowej Śniegu” postanowiliśmy stworzyć własną sztukę w formie obrazkowej. Fabuła „Czerwonego Kapturka” przedstawiona przez dzieci na planszach udowodniła, że nasi goście na brak wyobraźni nie mogą narzekać. Działo się! Były tornada, błyskawice, babcia została rażona piorunem (spokojnie - przeżyła!), leśniczy ukrywający się pod postacią ślimaka, by śledzić poczynania wilka, mądry i pomocny kruk, który podpowiedział Kapturkowi wybór drogi życiowej. Jednym słowem – na bogato! Na kolejne fascynujące teatralne spotkanie z Panią Hanią i jej nieograniczoną wyobraźnią zapraszamy już za tydzień.  

Jesień z Przedszkolem Miejskiem Nr 32 🍃🍂🍁

Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 32 w Olsztynie. Rozmawialiśmy o jesieni, o zmianach zachodzących w przyrodzie. Nasi goście wysłuchali opowiadania o Toli z serii „Jesień Toli” aut. Anny Włodarkiewicz. Obejrzeli jesienny teatrzyk kamishibai. Wspólnie zainscenizowaliśmy opowieść o przygodach w lesie podczas grzybobrania. Dzieci wykazały się sporą wyobraźnią ochoczo uczestnicząc w przygotowanej przez nas zabawie.  

II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”

      Na pożegnanie lata , ostatniego dnia wakacji, zorganizowałyśmy wspólnie z koleżankami z filii nr 6 i 13 II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”, na placu zabaw między Nagórkami a Jarotami. Było mnóstwo gier, konkursów i dużo dobrej zabawy. Można było połowić ryby, spróbować swoich sił w wyścigach, sprawdzić umiejętności rzucania do celu, czy nauczyć się tańca indiańskiego. Jak przystało na imprezę biblioteczną nie zabrakło też książek o dzikim zachodzie i głośnego czytania legendy indiańskiej. Na pikniku pojawiło się dużo rodzin a największą nagrodą dla organizatorów były uśmiechy na twarzach dzieci. Dziękując wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę, mówimy do zobaczenia na następnym pikniku. Telewizja Olsztyn   Olsztyn24 Olsztyn24 Film