Przejdź do głównej zawartości

Polska Moja Ojczyzna




    Odwiedziły nas dziś maluszki z przedszkola Urwis. Po wydłużonym weekendzie dotarły do biblioteki wypoczęte i pełne energii. Zapytaliśmy czy dzieciaki wiedzą dlaczego w ten poniedziałek - 11 listopada mogły zostać w domach i co takiego świętowaliśmy wszyscy. 3-latki doskonale poradziły sobie z odpowiedzią tłumacząc nam, że wczoraj było święto "Polskiej Ziemi". Jest w tym sporo logiki. 101 lat temu Polska odzyskała Niepodległość i do dziś dnia możemy cieszyć się wolnością będąc mieszkańcami polskiej ziemi. Obejrzeliśmy filmik pt.: „Polskie Symbole Narodowe” zrealizowany przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie. Sprawdziliśmy ile dokładnie maluchy wiedzą o fladze, godle i hymnie. Pomogła nam w tym lektura wierszy autorstwa Patrycji Wojtkowiak-Skóry z książki pt.: „Poznaję Polskę wiersze o Polsce”. Ośmieleni sporym poziomem wiedzy dzieciaków zapytaliśmy czy rozumieją co mamy na myśli, gdy mówimy o kimś, że jest patriotą. Odpowiedzi padały różne, dlatego postanowiliśmy uzupełnić wiedzę naszych gości. Książka Joanny Olech „Kto ty jesteś?” idealnie pomogła nam w tym zadaniu. Po solidnej dawce wiedzy dzieciaki ujawniły swoje zdolności plastyczne tworząc jak to same określiły "Polską Ziemię w kolorach flagi". Musimy przyznać, że mimo młodego wieku naszych gości prace zostały wykonane pierwszorzędnie. Sprawdziliśmy zatem czy jak na prawdziwych polaków i zdeklarowanych patriotów maluchy mają w sobie wystarczająco dużo odwagi tak charakterystycznej dla nas Słowian. Dzieci musiały nurkując w tunelu przypłynąć Wisłę bez strachu. Wszystkim udała się ta sztuka, ba nawet razy 2! ;) Rozochocone maluchy postanowiły sprawdzić swoje pływackie umiejętności na szerszej wodzie. Wisła nieco nam się rozciągnęła, a szczęśliwe maluchy nurkowały kolejno w jej toń chowając się pod chustą - na przemian chłopcy i dziewczęta. Na koniec naszego spotkania przedszkolaki dumnie odśpiewały hymn, który w majestatycznym wykonaniu 3-latków zabrzmiał wyjątkowo uroczo i wzruszająco.  












Popularne posty z tego bloga

WYNIKI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO 📸📸📸

  Jest nam niezmiernie miło poinformować, że spośród nadesłanych prac wyłoniliśmy zwycięskie zdjęcie konkursu „Ja – kopia Kopernika”.     Gratulujemy serdecznie Aleksandrowi, który do tematu podszedł ambitnie, ale z humorem! 😍 Zapraszamy po odbiór nagrody do naszej filii.    Pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział i zachęcamy do prób w kolejnych konkursach.

Ferie Zimowe czas, start! Teatralne Hece w Bibliotece.

Mieliśmy przyjemność gościć Panią Hanię Banasiak. Znana i ceniona aktorka Teatru Lalek opowiadała o tym jak kluczowa w pracy aktora (i nie tylko!) jest wyobraźnia. Na warsztatach dotyczących teatru nie mogło zabraknąć przedstawienia. Papierowe ilustracje kamishibai wprowadziły nas w baśniowy świat. Po wysłuchaniu opowieści o „Królowej Śniegu” postanowiliśmy stworzyć własną sztukę w formie obrazkowej. Fabuła „Czerwonego Kapturka” przedstawiona przez dzieci na planszach udowodniła, że nasi goście na brak wyobraźni nie mogą narzekać. Działo się! Były tornada, błyskawice, babcia została rażona piorunem (spokojnie - przeżyła!), leśniczy ukrywający się pod postacią ślimaka, by śledzić poczynania wilka, mądry i pomocny kruk, który podpowiedział Kapturkowi wybór drogi życiowej. Jednym słowem – na bogato! Na kolejne fascynujące teatralne spotkanie z Panią Hanią i jej nieograniczoną wyobraźnią zapraszamy już za tydzień.  

Jesień z Przedszkolem Miejskiem Nr 32 🍃🍂🍁

Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 32 w Olsztynie. Rozmawialiśmy o jesieni, o zmianach zachodzących w przyrodzie. Nasi goście wysłuchali opowiadania o Toli z serii „Jesień Toli” aut. Anny Włodarkiewicz. Obejrzeli jesienny teatrzyk kamishibai. Wspólnie zainscenizowaliśmy opowieść o przygodach w lesie podczas grzybobrania. Dzieci wykazały się sporą wyobraźnią ochoczo uczestnicząc w przygotowanej przez nas zabawie.