Przejdź do głównej zawartości

WIELKANOCNE TRADYCJE - KONKURS

Zbliżają się Święta Wielkanocne. To drugie po Bożym Narodzeniu Święto w Polsce tak licznie celebrowane przez wyznawców Kościoła Rzymskokatolickiego. 

Obchody Wielkanocy zaczynają się już na tydzień poprzedzający Niedzielę Wielkanocną, który stanowi okres wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń, a nazywany jest Wielkim Tygodniem. Ostatnie trzy doby tego tygodnia: począwszy do wieczoru w Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania znane są jako Triduum Paschalne. Niedziela wielkanocna rozpoczyna się już w sobotę po zapadnięciu zmroku. Rozpoczyna się Wigilia Paschalna, podczas której zapala się paschał - wielką woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. Jest to również ostatni dzień Triduum Paschalnego, liczonego według kalendarza żydowskiego od wieczoru Wielkiego Czwartku do wieczoru nieszporów w Niedzielę. Świętowanie Wielkanocy rozciąga się na kolejne osiem dni - oktawę wielkanocną, a szerzej - na cały Okres wielkanocny, trwający 50 dni, a którego zakończeniem jest dzień pięćdziesiątnicy - Niedziela Zesłania Ducha Świętego. w czterdziestym dniu (czwartek) obchodzona jest uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa. Święta te są zatem całkiem rozbudowane. Podobnie jest z dotyczącymi ich tradycjami. Palma, koszyczek wielkanocny, środa popielcowa, wielkanocne jajko, pisanki, baranek wielkanocny, świąteczna dekoracja stołu, babka wielkanocna, czy też lany poniedziałek to najbardziej popularne pojęcia kojarzące się ze Świętami Wielkanocy. 


KONKURS ! ! !


W naszej bibliotece wielkanocny zajączek już był i zostawił koszyk prezentów. Zaznaczył, żeby podarować je tym, którzy w niego wierzą i obchodzą Święta Wielkanocne. Pokażcie nam, że to właśnie Wam należy się książkowy podarek. 




Prześlijcie nam zdjęcie ukazujące w jaki sposób w waszych domach kultywowane są tradycje wielkanocne. Może to być obraz całego waszego stołu wielkanocnego. Może dokumentacja ulubionych dań, bądź samych ozdób świątecznych jakie na nim się znajdą. Może ktoś nie boi się wody i będzie na tyle odważny by wysłać nam swoje zdjęcie z Lanego Poniedziałku w akcji... 😎


Na Wasze zdjęcia, które możecie do nas przesyłać na naszego bibliotecznego maila: filia5@mbp.olsztyn.pl bądź pisząc do nas za pośrednictwem naszego konta: FB Filia5 czekamy do niedzieli 11 kwietnia!


Popularne posty z tego bloga

Ferie Zimowe czas, start! Teatralne Hece w Bibliotece.

Mieliśmy przyjemność gościć Panią Hanię Banasiak. Znana i ceniona aktorka Teatru Lalek opowiadała o tym jak kluczowa w pracy aktora (i nie tylko!) jest wyobraźnia. Na warsztatach dotyczących teatru nie mogło zabraknąć przedstawienia. Papierowe ilustracje kamishibai wprowadziły nas w baśniowy świat. Po wysłuchaniu opowieści o „Królowej Śniegu” postanowiliśmy stworzyć własną sztukę w formie obrazkowej. Fabuła „Czerwonego Kapturka” przedstawiona przez dzieci na planszach udowodniła, że nasi goście na brak wyobraźni nie mogą narzekać. Działo się! Były tornada, błyskawice, babcia została rażona piorunem (spokojnie - przeżyła!), leśniczy ukrywający się pod postacią ślimaka, by śledzić poczynania wilka, mądry i pomocny kruk, który podpowiedział Kapturkowi wybór drogi życiowej. Jednym słowem – na bogato! Na kolejne fascynujące teatralne spotkanie z Panią Hanią i jej nieograniczoną wyobraźnią zapraszamy już za tydzień.  

Jesień z Przedszkolem Miejskiem Nr 32 🍃🍂🍁

Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 32 w Olsztynie. Rozmawialiśmy o jesieni, o zmianach zachodzących w przyrodzie. Nasi goście wysłuchali opowiadania o Toli z serii „Jesień Toli” aut. Anny Włodarkiewicz. Obejrzeli jesienny teatrzyk kamishibai. Wspólnie zainscenizowaliśmy opowieść o przygodach w lesie podczas grzybobrania. Dzieci wykazały się sporą wyobraźnią ochoczo uczestnicząc w przygotowanej przez nas zabawie.  

II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”

      Na pożegnanie lata , ostatniego dnia wakacji, zorganizowałyśmy wspólnie z koleżankami z filii nr 6 i 13 II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”, na placu zabaw między Nagórkami a Jarotami. Było mnóstwo gier, konkursów i dużo dobrej zabawy. Można było połowić ryby, spróbować swoich sił w wyścigach, sprawdzić umiejętności rzucania do celu, czy nauczyć się tańca indiańskiego. Jak przystało na imprezę biblioteczną nie zabrakło też książek o dzikim zachodzie i głośnego czytania legendy indiańskiej. Na pikniku pojawiło się dużo rodzin a największą nagrodą dla organizatorów były uśmiechy na twarzach dzieci. Dziękując wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę, mówimy do zobaczenia na następnym pikniku. Telewizja Olsztyn   Olsztyn24 Olsztyn24 Film