Przejdź do głównej zawartości

Bajka o trzech pojemnikach

22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi.

To coroczne wydarzenie ma na celu promowanie ochrony środowiska, rozszerzanie świadomości ekologicznej i życia w zgodzie z naturą. Dzień Ziemi jest okazją do głębszej refleksji nad stanem otaczającego nas świata. Zastanawiacie się, w jaki sposób możemy przyczynić się do polepszenia sytuacji? Podpowiedź znajdziemy, jak w wielu innych przypadkach, oczywiście w… książkach! 

 Zapraszamy do wysłuchania opowiadania Anny Mikity pt.: „Bajka o trzech pojemnikach” pochodzącego ze zbioru "Bajki w zielonych sukienkach".

 


 

„Bajki w zielonych sukienkach” uczą ochrony przyrody i środowiska od najmłodszych lat. Przybliżają dziecku otaczający świat i jego problemy w radosny sposób, bez moralizowania i straszenia. Pełne humoru, fantazji historie, które pomagają dostrzec i zrozumieć elementy tworzące środowisko naturalne oraz czynniki, które mają wpływ na jego jakość. Autorka jest zdania, że powinniśmy dążyć do tego, by środowisko było odbierane przez dziecko jako znana, przyjazna i warta ochrony przestrzeń, a ekologiczny styl życia to świadome i optymalne korzystanie z wody, energii, transportu, rozsądne dokonywanie zakupów, czy segregowanie odpadów. Skupiliśmy się na ostatniej kwestii, gdyż każdego dnia do śmietników wyrzucamy mnóstwo odpadów. Większość z nich można wykorzystać, przetwarzając je powtórnie, by tak się stało musimy nauczyć się segregacji śmieci.
 
 

Popularne posty z tego bloga

II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”

      Na pożegnanie lata , ostatniego dnia wakacji, zorganizowałyśmy wspólnie z koleżankami z filii nr 6 i 13 II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”, na placu zabaw między Nagórkami a Jarotami. Było mnóstwo gier, konkursów i dużo dobrej zabawy. Można było połowić ryby, spróbować swoich sił w wyścigach, sprawdzić umiejętności rzucania do celu, czy nauczyć się tańca indiańskiego. Jak przystało na imprezę biblioteczną nie zabrakło też książek o dzikim zachodzie i głośnego czytania legendy indiańskiej. Na pikniku pojawiło się dużo rodzin a największą nagrodą dla organizatorów były uśmiechy na twarzach dzieci. Dziękując wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę, mówimy do zobaczenia na następnym pikniku. Telewizja Olsztyn   Olsztyn24 Olsztyn24 Film

Ferie Zimowe czas, start! Teatralne Hece w Bibliotece.

Mieliśmy przyjemność gościć Panią Hanię Banasiak. Znana i ceniona aktorka Teatru Lalek opowiadała o tym jak kluczowa w pracy aktora (i nie tylko!) jest wyobraźnia. Na warsztatach dotyczących teatru nie mogło zabraknąć przedstawienia. Papierowe ilustracje kamishibai wprowadziły nas w baśniowy świat. Po wysłuchaniu opowieści o „Królowej Śniegu” postanowiliśmy stworzyć własną sztukę w formie obrazkowej. Fabuła „Czerwonego Kapturka” przedstawiona przez dzieci na planszach udowodniła, że nasi goście na brak wyobraźni nie mogą narzekać. Działo się! Były tornada, błyskawice, babcia została rażona piorunem (spokojnie - przeżyła!), leśniczy ukrywający się pod postacią ślimaka, by śledzić poczynania wilka, mądry i pomocny kruk, który podpowiedział Kapturkowi wybór drogi życiowej. Jednym słowem – na bogato! Na kolejne fascynujące teatralne spotkanie z Panią Hanią i jej nieograniczoną wyobraźnią zapraszamy już za tydzień.  

Jesień z Przedszkolem Miejskiem Nr 32 🍃🍂🍁

Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 32 w Olsztynie. Rozmawialiśmy o jesieni, o zmianach zachodzących w przyrodzie. Nasi goście wysłuchali opowiadania o Toli z serii „Jesień Toli” aut. Anny Włodarkiewicz. Obejrzeli jesienny teatrzyk kamishibai. Wspólnie zainscenizowaliśmy opowieść o przygodach w lesie podczas grzybobrania. Dzieci wykazały się sporą wyobraźnią ochoczo uczestnicząc w przygotowanej przez nas zabawie.