Przejdź do głównej zawartości

Proponowany zestaw ratunkowy, gdy "o szyby deszcz dzwoni, deszcz dzwoni jesienny"

„O szyby deszcz dzwoni, deszcz dzwoni jesienny

I pluszcze jednaki, miarowy, niezmienny,

Dżdżu krople padają i tłuką w me okno...

Jęk szklany... płacz szklany... a szyby w mgle mokną

I światła szarego blask sączy się senny...

O szyby deszcz dzwoni, deszcz dzwoni jesienny…”

 

    Takimi słowy zaczyna się wiersz „Deszcz jesienny”  Leopolda Staffa opisujący tę kapryśną, ale jednocześnie niezwykle malowniczą porę roku. Jesień to nie tylko deszcz dzwoniący o szyby, to przede wszystkim zdolna malarka, która używa w swojej pracy kolorowej palety barw.  Cała przyroda wokół mieni się odcieniami: liści, owoców dojrzewających w sadach, wrzosów, grzybów w lasach i kasztanów oraz żołędzi spadających z drzew wprost pod nogi spacerujących. Wszędzie wre praca, rolnicy zbierają z pól plony, zwierzęta przygotowują zapasy na zimę, a ludzie delektują się ostatnimi ciepłymi dniami przed nadejściem zimy. Ranki i wieczory niosą już ze sobą chłód, który zwiastuje, że nieuchronnie zbliżamy się do mroźnych dni. Korzystajmy zatem z pogody w ciągu dnia, a wieczorem proponujemy najlepszy rodzaj relaksu jaki przychodzi nam do głowy. Chodzi oczywiście o chwilę sam na sam z… książką. Ciepła herbata, wygodny fotel i najważniejsze – dobra lektura to naszym zdaniem najlepszy zestaw na jesienne długie wieczory.

 




 

Popularne posty z tego bloga

II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”

      Na pożegnanie lata , ostatniego dnia wakacji, zorganizowałyśmy wspólnie z koleżankami z filii nr 6 i 13 II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”, na placu zabaw między Nagórkami a Jarotami. Było mnóstwo gier, konkursów i dużo dobrej zabawy. Można było połowić ryby, spróbować swoich sił w wyścigach, sprawdzić umiejętności rzucania do celu, czy nauczyć się tańca indiańskiego. Jak przystało na imprezę biblioteczną nie zabrakło też książek o dzikim zachodzie i głośnego czytania legendy indiańskiej. Na pikniku pojawiło się dużo rodzin a największą nagrodą dla organizatorów były uśmiechy na twarzach dzieci. Dziękując wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę, mówimy do zobaczenia na następnym pikniku. Telewizja Olsztyn   Olsztyn24 Olsztyn24 Film

Ferie Zimowe czas, start! Teatralne Hece w Bibliotece.

Mieliśmy przyjemność gościć Panią Hanię Banasiak. Znana i ceniona aktorka Teatru Lalek opowiadała o tym jak kluczowa w pracy aktora (i nie tylko!) jest wyobraźnia. Na warsztatach dotyczących teatru nie mogło zabraknąć przedstawienia. Papierowe ilustracje kamishibai wprowadziły nas w baśniowy świat. Po wysłuchaniu opowieści o „Królowej Śniegu” postanowiliśmy stworzyć własną sztukę w formie obrazkowej. Fabuła „Czerwonego Kapturka” przedstawiona przez dzieci na planszach udowodniła, że nasi goście na brak wyobraźni nie mogą narzekać. Działo się! Były tornada, błyskawice, babcia została rażona piorunem (spokojnie - przeżyła!), leśniczy ukrywający się pod postacią ślimaka, by śledzić poczynania wilka, mądry i pomocny kruk, który podpowiedział Kapturkowi wybór drogi życiowej. Jednym słowem – na bogato! Na kolejne fascynujące teatralne spotkanie z Panią Hanią i jej nieograniczoną wyobraźnią zapraszamy już za tydzień.  

Jesień z Przedszkolem Miejskiem Nr 32 🍃🍂🍁

Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 32 w Olsztynie. Rozmawialiśmy o jesieni, o zmianach zachodzących w przyrodzie. Nasi goście wysłuchali opowiadania o Toli z serii „Jesień Toli” aut. Anny Włodarkiewicz. Obejrzeli jesienny teatrzyk kamishibai. Wspólnie zainscenizowaliśmy opowieść o przygodach w lesie podczas grzybobrania. Dzieci wykazały się sporą wyobraźnią ochoczo uczestnicząc w przygotowanej przez nas zabawie.