Przejdź do głównej zawartości

Pizza 🍕🍕🍕 w teorii i praktyce 😋

9 lutego wypada Światowy Dzień Pizzy. To jedno z najsmaczniejszych świąt w roku, dlatego przypominamy, kiedy dokładnie wypada święto pizzy, jaka jest jej historia oraz jak zrobić idealną - domową, którą zachwyci się cała rodzina.


Kiedy wypada Dzień Pizzy na świecie?

Międzynarodowy Dzień Pizzy lub Światowy Dzień Pizzy 2022 obchodzimy w Polsce w środę 9 lutego, jednak nie wszędzie tak jest. Chociaż Dzień Pizzy to święto obchodzone na niemalże całym świecie, to jego daty różnią się w poszczególnych krajach. 

  • We Włoszech Dzień Pizzy wypada 17 stycznia, gdyż wtedy wypada dzień św. Antoniego, którego uznaje się m.in. za patrona pizzerii.  Ten dzień oficjalnie ustanowiono zresztą na święto Pizzy w 2017 roku. Pizza otrzymała wówczas tytuł Światowego Dziedzictwa Komitetu UNESCO ds. ochrony niematerialnej kultury. 
  • W Brazylii Dzień Pizzy obchodzi się 31 sierpnia. 
  • W Wielkiej Brytanii Dzień pizzy obchodzi się 1 lipca. 


Historia pizzy- czy faktycznie pochodzi ona z Włoch?

Jednym z najciekawszych faktów na temat pizzy jest to, że wcale nie pochodzi z Włoch. Zatem dlaczego to danie od zawsze kojarzy się nam z Italią? 


Na długo przed tym, zanim Włochów zaczęto uznawać za specjalistów w przygotowywaniu pizzy, w innych regionach świata pojawiały się uproszczone wersje tej potrawy. W Grecji często jedzono płaski chleb z oliwą, ziołami i czosnkiem, a w Egipcie chlebopodobne placki.

Rzymianie po podbiciu Grecji przejęli zaś wiele z helleńskiej kultury. Przygotowywali ciasto za zakwasie i robili z niego pierwotną wersję pizzy, do której w XVII wieku zaczęto dodawać pomidory. 

Przełomem dla przepisu na pizzę był 1889 rok, kiedy to w Neapolu narodziła się potrawa, którą dziś znamy jako włoską pizzę Margheritę — placek z serem mozzarella, pomidorami i bazylią.

Pierwszą pizzerię w Polsce otwarto 8 marca 1975 roku, a więc stosunkowo niedawno. Tym większe wrażenie robi fakt, że na przestrzeni pięciu dekad pizza stała się jedną z najbardziej popularnych potraw w kraju. Wiemy, że ją lubimy, jednak nie zgadzamy się co do tego, jak smakuje najlepsza pizza. Ilu ludzi, tyle preferencji. 

Jak zrobić pizzę?

Światowy Dzień Pizzy można uczcić oszczędniej, przygotowując własną domową pizzę z podstawowych składników. Robiąc całość samodzielnie, możesz urozmaicić dowolną recepturę, dodając na górę np. ulubione warzywa lub mięsne dodatki. Wspólne zajadanie się tym przysmakiem to najlepszy sposób na świętowanie Dnia Pizzy 2022. Jak zrobić domową pizzę? Przyjdź, wypożycz „Vademecum smakosza”, sprawdź i… gotuj, smaż, piecz!

 


My już po lekturze - świętujemy 😋🍕

 

Życzymy równie owocnego czasu z książką i udanego świętowania.

Smacznego!


Popularne posty z tego bloga

WYNIKI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO 📸📸📸

  Jest nam niezmiernie miło poinformować, że spośród nadesłanych prac wyłoniliśmy zwycięskie zdjęcie konkursu „Ja – kopia Kopernika”.     Gratulujemy serdecznie Aleksandrowi, który do tematu podszedł ambitnie, ale z humorem! 😍 Zapraszamy po odbiór nagrody do naszej filii.    Pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział i zachęcamy do prób w kolejnych konkursach.

Ferie Zimowe czas, start! Teatralne Hece w Bibliotece.

Mieliśmy przyjemność gościć Panią Hanię Banasiak. Znana i ceniona aktorka Teatru Lalek opowiadała o tym jak kluczowa w pracy aktora (i nie tylko!) jest wyobraźnia. Na warsztatach dotyczących teatru nie mogło zabraknąć przedstawienia. Papierowe ilustracje kamishibai wprowadziły nas w baśniowy świat. Po wysłuchaniu opowieści o „Królowej Śniegu” postanowiliśmy stworzyć własną sztukę w formie obrazkowej. Fabuła „Czerwonego Kapturka” przedstawiona przez dzieci na planszach udowodniła, że nasi goście na brak wyobraźni nie mogą narzekać. Działo się! Były tornada, błyskawice, babcia została rażona piorunem (spokojnie - przeżyła!), leśniczy ukrywający się pod postacią ślimaka, by śledzić poczynania wilka, mądry i pomocny kruk, który podpowiedział Kapturkowi wybór drogi życiowej. Jednym słowem – na bogato! Na kolejne fascynujące teatralne spotkanie z Panią Hanią i jej nieograniczoną wyobraźnią zapraszamy już za tydzień.  

Jesień z Przedszkolem Miejskiem Nr 32 🍃🍂🍁

Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 32 w Olsztynie. Rozmawialiśmy o jesieni, o zmianach zachodzących w przyrodzie. Nasi goście wysłuchali opowiadania o Toli z serii „Jesień Toli” aut. Anny Włodarkiewicz. Obejrzeli jesienny teatrzyk kamishibai. Wspólnie zainscenizowaliśmy opowieść o przygodach w lesie podczas grzybobrania. Dzieci wykazały się sporą wyobraźnią ochoczo uczestnicząc w przygotowanej przez nas zabawie.