Przejdź do głównej zawartości

Wycieczka z zielonego stolika na zieloną wyspę 📗🌄

 Dzień Świętego Patryka, który obchodzimy dziś  - 17 marca, nie jest jedynie świętem narodowym Irlandii, ale również jednym z najchętniej obchodzonych świąt na świecie. Organizowane są parady, imprezy, koncerty, a na cześć patrona Zielonej Wyspy wznoszone są toasty na całym świecie.

W Irlandii Dzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy.
Kolor zielony jest symbolem kraju więc mieszkańcy paradują cały dzień przebierani w stroje we wszelkich możliwych odcieniach zieleni.

Tego dnia pije się duże ilości whiskey, oraz legendarnego piwa Guinness. Najbardziej uroczyście obchodzi się to święto w Dublinie, tam odbywa się kilkudniowy festiwal muzyki, tańca i sztuki.

Również w Polsce święto zyskuje z roku na rok na popularności.
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie świeci się w tym dniu na zielono. Tego dnia odbywają się koncerty, imprezy i pokazy tradycyjnego tańca. To również dobra okazja na skosztowanie tradycyjnych irlandzkich potraw.
W irlandzkich pubach można napić się irlandzkiego piwa, a w naszej bibliotece... wypożyczyć powieść z Irlandią w tle. 😉



„Zbrodnia po irlandzku” autorstwa Aleksandry Rumin to wg czytelników portalu lubimy czytać: „(…) znakomita satyra na temat zachowania Polaków za granicą. Wiele razy każdy z nas był na takich wyjazdach i pewnie bardzo często był świadkiem przynoszących wstyd zachowań naszych rodaków. Autorka oczywiście nieco przerysowała tu niektóre sytuacje, ale z pewnością do wielu z nich mogło dojść w rzeczywistości. To co tutaj się dzieje przechodzi bowiem ludzkie pojęcie i nie jestem w stanie wyobrazić sobie wyjazdu, na którym faktycznie wycieczkowiczów prześladowałby wyłącznie pech. Począwszy od pilota, poprzez turystów i na kierowcy autokaru kończąc, wszyscy tu zostali dobrani w wyjątkowy sposób. Postaci są wyraziste i przerysowane, ale z charakterem. Nie ma tu nudy. Dzieje się wiele, a wszystko to podane z humorem na tle przepięknej Irlandii. W miarę czytania książka nabiera nowego znaczenia. Poza satyrycznym przekazem zmienia się w kawał dobrego kryminału, a finał zaskakuje jak w najlepszych powieściach tego gatunku. Świetnie skrojona intryga przypomina nieco Morderstwo w Orient Expresie Agathy Christie.”

Popularne posty z tego bloga

Ferie Zimowe czas, start! Teatralne Hece w Bibliotece.

Mieliśmy przyjemność gościć Panią Hanię Banasiak. Znana i ceniona aktorka Teatru Lalek opowiadała o tym jak kluczowa w pracy aktora (i nie tylko!) jest wyobraźnia. Na warsztatach dotyczących teatru nie mogło zabraknąć przedstawienia. Papierowe ilustracje kamishibai wprowadziły nas w baśniowy świat. Po wysłuchaniu opowieści o „Królowej Śniegu” postanowiliśmy stworzyć własną sztukę w formie obrazkowej. Fabuła „Czerwonego Kapturka” przedstawiona przez dzieci na planszach udowodniła, że nasi goście na brak wyobraźni nie mogą narzekać. Działo się! Były tornada, błyskawice, babcia została rażona piorunem (spokojnie - przeżyła!), leśniczy ukrywający się pod postacią ślimaka, by śledzić poczynania wilka, mądry i pomocny kruk, który podpowiedział Kapturkowi wybór drogi życiowej. Jednym słowem – na bogato! Na kolejne fascynujące teatralne spotkanie z Panią Hanią i jej nieograniczoną wyobraźnią zapraszamy już za tydzień.  

Jesień z Przedszkolem Miejskiem Nr 32 🍃🍂🍁

Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 32 w Olsztynie. Rozmawialiśmy o jesieni, o zmianach zachodzących w przyrodzie. Nasi goście wysłuchali opowiadania o Toli z serii „Jesień Toli” aut. Anny Włodarkiewicz. Obejrzeli jesienny teatrzyk kamishibai. Wspólnie zainscenizowaliśmy opowieść o przygodach w lesie podczas grzybobrania. Dzieci wykazały się sporą wyobraźnią ochoczo uczestnicząc w przygotowanej przez nas zabawie.  

II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”

      Na pożegnanie lata , ostatniego dnia wakacji, zorganizowałyśmy wspólnie z koleżankami z filii nr 6 i 13 II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”, na placu zabaw między Nagórkami a Jarotami. Było mnóstwo gier, konkursów i dużo dobrej zabawy. Można było połowić ryby, spróbować swoich sił w wyścigach, sprawdzić umiejętności rzucania do celu, czy nauczyć się tańca indiańskiego. Jak przystało na imprezę biblioteczną nie zabrakło też książek o dzikim zachodzie i głośnego czytania legendy indiańskiej. Na pikniku pojawiło się dużo rodzin a największą nagrodą dla organizatorów były uśmiechy na twarzach dzieci. Dziękując wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę, mówimy do zobaczenia na następnym pikniku. Telewizja Olsztyn   Olsztyn24 Olsztyn24 Film