Przejdź do głównej zawartości

Wielki potencjał w małych głowach. Metody rozwijania intelektualnego, emocjonalnego i psychospołecznego dzieci poprzez książkę - szkolimy się 😍

Pomimo tego, że dzisiejsi młodzi ludzi to już zdecydowanie pokolenie internetowe, wierzymy, że książki nie są na przegranej pozycji i należy o nie walczyć. Walczyć, by młodych ludzi z lekturą zaprzyjaźnić, rozkochać w niej i sprawić, by stała się elementem dnia codziennego. Dlatego, chętnie bierzemy udział w szkoleniach, by wiedzieć jak najlepiej ten cel osiągnąć. Dziś 4h chłonęliśmy wykład zorganizowany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie pt.: "Wielki potencjał w małych głowach. Metody rozwijania intelektualnego, emocjonalnego i psychospołecznego dzieci poprzez książkę". Słuchaliśmy o bajkach, powieściach, o ich metaforyce, o edukacyjnej roli i przypomniało nam się pewne spotkanie. 😉👇



Zajęcia z przedszkolakami o ilustracji w książkach. Rozmawialiśmy o grafikach, rysunkach, o tym co dzieci lubią oglądać w książkach najbardziej, itp. Opowiadaliśmy im o różnych rodzajach obrazków w lekturach. Prezentowaliśmy książki poczynając od tych dla najmłodszych przez interaktywne, komiksy, aż dotarliśmy do tych podzielonych pół na pół - tekst i rysunki na jednej stronie. Pokazaliśmy dzieciom "Dziennik Cwaniaczka", a następnie książkę z serii "Koszmarny Karolek" na widok, której jeden z dżentelmenów z pierwszego rzędu dostał wypieków i pośpiesznie rzucił wyjaśniając swoje pobudzenie:

- proszę Pani, proszę Pani, ja mam chyba wszystkie z tej serii w domu!

- Tak? I co o nich sądzisz? Podobają Ci się takie książki trochę z rysunkami, trochę z tekstem?

- Tak! Najbardziej lubię tę o robakach na głowie, we włosach, o tych, no, PCHŁACH!!!

Cóż...

Tysiące książek o tolerancji, empatii, przyjaźni, miłości, a dziecko i tak ukocha wszawicę.

🙆😉😄




Popularne posty z tego bloga

Ferie Zimowe czas, start! Teatralne Hece w Bibliotece.

Mieliśmy przyjemność gościć Panią Hanię Banasiak. Znana i ceniona aktorka Teatru Lalek opowiadała o tym jak kluczowa w pracy aktora (i nie tylko!) jest wyobraźnia. Na warsztatach dotyczących teatru nie mogło zabraknąć przedstawienia. Papierowe ilustracje kamishibai wprowadziły nas w baśniowy świat. Po wysłuchaniu opowieści o „Królowej Śniegu” postanowiliśmy stworzyć własną sztukę w formie obrazkowej. Fabuła „Czerwonego Kapturka” przedstawiona przez dzieci na planszach udowodniła, że nasi goście na brak wyobraźni nie mogą narzekać. Działo się! Były tornada, błyskawice, babcia została rażona piorunem (spokojnie - przeżyła!), leśniczy ukrywający się pod postacią ślimaka, by śledzić poczynania wilka, mądry i pomocny kruk, który podpowiedział Kapturkowi wybór drogi życiowej. Jednym słowem – na bogato! Na kolejne fascynujące teatralne spotkanie z Panią Hanią i jej nieograniczoną wyobraźnią zapraszamy już za tydzień.  

Jesień z Przedszkolem Miejskiem Nr 32 🍃🍂🍁

Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 32 w Olsztynie. Rozmawialiśmy o jesieni, o zmianach zachodzących w przyrodzie. Nasi goście wysłuchali opowiadania o Toli z serii „Jesień Toli” aut. Anny Włodarkiewicz. Obejrzeli jesienny teatrzyk kamishibai. Wspólnie zainscenizowaliśmy opowieść o przygodach w lesie podczas grzybobrania. Dzieci wykazały się sporą wyobraźnią ochoczo uczestnicząc w przygotowanej przez nas zabawie.  

W bibliotece o bibliotece. 📚📖🧒

Mieliśmy przyjemność gościć pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej Nr 33 w Olsztynie. Rozmawialiśmy o bibliotece, książkach i morałach z nich płynących. Zastanawialiśmy się czy istnieje jakiś limit wiekowy warunkujący przygodę z książką. Jakie opcje zapoznania się z treścią lektury mają osoby niewidzące i słabo widzące. Przeczytaliśmy książkę aut. Thierry Robberecht   pt.: „O Wilku, który wypadł z książki”. Wspólnie przeanalizowaliśmy puentę płynącą z opowieści. Dzieci zgodnie twierdziły, że lektury z bajkami od najmłodszych lat znają i kochają. Postanowiliśmy sprawdzić pamięć uczniów. Sprawdzanie wyników quizu dostarczyło naszym gościom mnóstwo emocji i radości.