Przejdź do głównej zawartości

Koty, kotki, kocięta



17 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Kota. Miłośników tych uroczych futrzaków nie brakuje. Wiemy, że w naszych  pupilach drzemie dzikie zwierze.  O psach zwykło się mawiać, że mają swoich właścicieli, koty zaś mają obsługę. Te słowa najlepiej oddają charakter tych tajemniczych i nieodgadnionych zwierząt. Wbrew powszechnemu przekonaniu, koty to zwierzęta towarzyskie. Cieszy je towarzystwo człowieka. Koty nie myślą, że są małymi ludźmi. Myślą, że my jesteśmy dużymi kotami. To w wielu przypadkach wpływa na ich zachowanie. Potrafią spać 15 godzin dziennie, co czyni z nich największych śpiochów wśród ssaków. Potrafią skakać siedem razy wyżej niż wynosi ich wysokość a jeśli się bardzo spieszą mogą biec z prędkością 50 km / h. Przodkiem wszystkich kotów domowych jest afrykański dziki kot, który występuje do dzisiaj.
Słowo kot w różnych językach  świata:
angielski: cat, francuski: le chat, czeski: kocka, słowacki: macka, malajski : kucing, chiński; Mao, arabski: biss




Dziś nie wstaję! Przecież jest Dzień Kota. Należy mi się chwila odpoczynku

Popularne posty z tego bloga

WYNIKI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO 📸📸📸

  Jest nam niezmiernie miło poinformować, że spośród nadesłanych prac wyłoniliśmy zwycięskie zdjęcie konkursu „Ja – kopia Kopernika”.     Gratulujemy serdecznie Aleksandrowi, który do tematu podszedł ambitnie, ale z humorem! 😍 Zapraszamy po odbiór nagrody do naszej filii.    Pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział i zachęcamy do prób w kolejnych konkursach.

Ferie Zimowe czas, start! Teatralne Hece w Bibliotece.

Mieliśmy przyjemność gościć Panią Hanię Banasiak. Znana i ceniona aktorka Teatru Lalek opowiadała o tym jak kluczowa w pracy aktora (i nie tylko!) jest wyobraźnia. Na warsztatach dotyczących teatru nie mogło zabraknąć przedstawienia. Papierowe ilustracje kamishibai wprowadziły nas w baśniowy świat. Po wysłuchaniu opowieści o „Królowej Śniegu” postanowiliśmy stworzyć własną sztukę w formie obrazkowej. Fabuła „Czerwonego Kapturka” przedstawiona przez dzieci na planszach udowodniła, że nasi goście na brak wyobraźni nie mogą narzekać. Działo się! Były tornada, błyskawice, babcia została rażona piorunem (spokojnie - przeżyła!), leśniczy ukrywający się pod postacią ślimaka, by śledzić poczynania wilka, mądry i pomocny kruk, który podpowiedział Kapturkowi wybór drogi życiowej. Jednym słowem – na bogato! Na kolejne fascynujące teatralne spotkanie z Panią Hanią i jej nieograniczoną wyobraźnią zapraszamy już za tydzień.  

Jesień z Przedszkolem Miejskiem Nr 32 🍃🍂🍁

Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 32 w Olsztynie. Rozmawialiśmy o jesieni, o zmianach zachodzących w przyrodzie. Nasi goście wysłuchali opowiadania o Toli z serii „Jesień Toli” aut. Anny Włodarkiewicz. Obejrzeli jesienny teatrzyk kamishibai. Wspólnie zainscenizowaliśmy opowieść o przygodach w lesie podczas grzybobrania. Dzieci wykazały się sporą wyobraźnią ochoczo uczestnicząc w przygotowanej przez nas zabawie.