Przejdź do głównej zawartości

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

  Za oknami listopad. Z każdym dniem mniej słońca. Dni coraz krótsze. Chłodno i ponuro. Jak sobie poprawić  humor? Na pewno dobre jedzenie jest w stanie uczynić cuda. Pytanie brzmi: co mamy na myśli pisząc o dobrym jedzeniu. Odpowiedź jest tylko jedna – musi ono być zdrowe!

 8 listopada przypada Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

Ważne, aby w tym jesiennym czasie zdrowo się odżywiać. Dostarczać organizmowi właściwych składników i w odpowiednich ilościach (białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy, składniki mineralne). Nie należy zapominać, że żywność bogata w wyżej wspomniane składniki jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży.

Szukając w literaturze odpowiedniego tekstu niemal natychmiast na myśl przychodzi wiersz Jana Brzechwy  „Na straganie”. Warzywa pojawiające się w tekście tego zabawnego utworu stanowią znakomita bazę pod zdrową, smaczną i pożywną zupę jarzynową. 

    Oto nasza interpretacja znanego od dziesięcioleci wiersza:



 

 

 

Popularne posty z tego bloga

II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”

      Na pożegnanie lata , ostatniego dnia wakacji, zorganizowałyśmy wspólnie z koleżankami z filii nr 6 i 13 II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”, na placu zabaw między Nagórkami a Jarotami. Było mnóstwo gier, konkursów i dużo dobrej zabawy. Można było połowić ryby, spróbować swoich sił w wyścigach, sprawdzić umiejętności rzucania do celu, czy nauczyć się tańca indiańskiego. Jak przystało na imprezę biblioteczną nie zabrakło też książek o dzikim zachodzie i głośnego czytania legendy indiańskiej. Na pikniku pojawiło się dużo rodzin a największą nagrodą dla organizatorów były uśmiechy na twarzach dzieci. Dziękując wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę, mówimy do zobaczenia na następnym pikniku. Telewizja Olsztyn   Olsztyn24 Olsztyn24 Film

Pierwsze kroki w bibliotece!

             Dziś w naszej bibliotece odbyły się wyjątkowe zajęcia. Gościliśmy najmłodszą grupę  z przedszkola. Była to ich pierwsza wizyta w bibliotece.  Dzieci dowiedziały się co to jest biblioteka oraz jakie zasady w niej panują. Podczas wycieczki po dziale dziecięcym maluchy odkryły mnóstwo kolorowych książeczek, przeznaczonych dla młodszych i starszych czytelników. Mogły również doświadczyć czytania w alfabecie braille`a i wczuć się w osoby niewidome.  Wspólnie obejrzeliśmy fragmenty bajek, które w zabawny sposób przedstawiały jak wygląda praca w bibliotece  .Dzieci wysłuchały książkę  "Kicia Kocia w bibliotece" Anity Głowińskiej.      Na koniec każdy z nas zamienił się w książkę i miał za zadanie: wędrować między półkami, przeżyć przygodę oraz wrócić na półkę.  Dziękujemy za wspólne zajęcia oraz zapraszamy na następne!

Informacja