Przejdź do głównej zawartości

ZACZYTANI KINOMANI - SIERPIEŃ

 Zaczytani kinomani to comiesięczna odsłona trzech propozycji książkowych, które zostały zekranizowane. Spróbujemy wyjść naprzeciw każdej grupy naszych czytelników dlatego podpowiemy książkę oraz film dla Pani, Pana oraz młodego czytelnika/widza. Jest to jedynie luźna propozycja. Nikt nie powiedział, że do lektury/seansu filmowego nie możemy zasiąść wspólnie.

 

Wszystkie pozycje literackie, które zostały zekranizowane i które będziemy Państwu gorąco polecać oczywiście dostępne są w naszej filii, dlatego szczerze zachęcamy do ich lektury, a następnie życzymy miłego seansu.

 

Sierpniowe propozycje kinowe:


 

 

Paniom proponujemy:

KSIĄŻKĘ „Nigdy w życiu!”


Autor: Katarzyna Grochola

Wydawnictwo: W.A.B.

Cykl: Żaby i anioły (tom 1)

Data 1. wydania w języku polskim: 2001-01-01

 

 

Judyta kończy trzydzieści siedem lat, ze złością wspomina mężczyznę, który ją porzucił, i nieuleczalnie marzy o wielkim uczuciu. Sama buduje dom na wsi i sama wychowuje nastoletnią Tosię. Udziela porad w piśmie kobiecym i nie zarabia tak dobrze jak Bridget Jones ani nie czuje się, jak ona, kobietą sukcesu. Nie wstydzi się swoich słabości i kompleksów, ma poczucie humoru, a po każdym kryzysie wybucha w niej nowa bomba energii.

Od autorki: "Myślę, że wszystkie jesteśmy podobne. W każdej z nas tkwią tęsknoty, do których niechętnie się przyznajemy. Również za wielką romantyczną miłością i księciem na białym koniu. Otóż ja jestem za tęsknotą."

FILM „Nigdy w życiu!””

reżyseria: Ryszard Zatorski

scenariusz: Ilona Łepkowska

gatunek: Komedia romantyczna

produkcja: Polska

premiera:  13 lutego 2004

 

Obsada:

Danuta Stenka − jako Judyta Kozłowska;

Joanna Brodzik − jako Ula, przyjaciółka Judyty;

Joanna Jabłczyńska − jako Antonina „Tosia”, córka Judyty;

Artur Żmijewski − jako Adam;

Jan Frycz − jako Tomasz Kozłowski;

Marta Lipińska − jako matka Judyty;

Krzysztof Kowalewski − jako ojciec Judyty;

Kinga Preis − jako Kinga, znajoma Judyty z pracy;

Rafał Królikowski − jako redaktor naczelny;

Cezary Kosiński − jako Krzysztof, mąż Uli;

Katarzyna Bujakiewicz − jako Dziunia;

Sławomir Orzechowski − jako Kazimierz, kochanek Dziuni;

Agnieszka Włodarczyk − jako Jola, kochanka Tomasza;

Renata Berger − jako sędzia;

Grażyna Zielińska − jako właścicielka działki;

Leszek Zduń − jako góral;

Piotr Nowak − jako góral;

Jan Pęczek − jako góral.

 

 

Panom proponujemy:

KSIĄŻKĘ „Cmętarz zwieżąt

Autor: Stephen King

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Tytuł oryginału: Pet Sematary

Data 1. wydania w języku polskim: 2009-05-12

Zazwyczaj przeprowadzka to początek nowego życia, ale dla rodziny Creedów stała się początkiem ich końca. Mistrz horroru Stephen King zaprasza czytelników na wycieczkę do piekła i z powrotem!
Na świecie istnieją dobre i złe miejsca. Nowy dom rodziny Creedów w Ludlow był niewątpliwie dobrym miejscem - przytulną, przyjazną wiejską przystanią po zgiełku i chaosie Chicago. Cudowne otoczenie Nowej Anglii, łąki, las; idealna siedziba dla młodego lekarza, jego żony, dwójki dzieci i kota. Wspaniała praca, mili sąsiedzi - i droga, po której nieustannie przetaczają się ciężarówki. Droga i miejsce za domem, w lesie, pełne wzniesionych dziecięcymi rękami nagrobków, z napisem na bramie: CMĘTARZ ZWIEŻĄT (cóż, nie wszystkie dzieci znają dobrze ortografię...).
Ci, którzy nie znają przeszłości, zwykle ją powtarzają... i nie chcą słuchać ostrzeżeń.
Stephen King napisał tę powieść podczas pobytu w wynajętym domku w Orrington, w stanie Maine. Fakt ten nic by nie znaczył, gdyby nie cmentarz zwierząt, który znajdował się za domkiem...

 

FILM „Cmętarz zwieżąt

Reżyseria: Mary Lambert

Scenariusz: Stephen King

Gatunek: Horror

Produkcja: USA

Premiera: 21 kwiecień 1989  (świat)

CIEKAWOSTKA:

S. King wystąpił w filmie w roli księdza odprawiającego mszę podczas pogrzebu.

 

Obsada:

Dale Midkiff – Louis Creed

Denise Crosby – Rachel Creed

Fred Gwynne – Jud Crandall

Miko Hughes – Gage Creed

Blaze Berdahl – Ellie Creed

Mary Louise Wilson – Dory Goldman

Brad Greenquist – Victor Pascow

Stephen King – Pastor

 

Młodym czytelnikom/widzom proponujemy:

KSIĄŻKĘ „Tajemniczy ogród”

Autor: Frances Hodgson Burnett

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG

Tytuł oryginału: The Secret Garden

Data 1. wydania w języku polskim: 1946-01-01


Osierocona Mary Lennox zostaje odesłana pod opiekę wiecznie nieobecnego i nieszczęśliwego wuja, Archibalda Cravena. Pozostawiona sama sobie dziewczynka odkrywa w pobliżu domu tajemniczy ogród, skryty za wysokim murem. Zapomniany i zamknięty od dziesięciu lat zakątek wielkiego parku wydaje się przyciągać ją z jakąś niezwykłą mocą. Mary spostrzega, że mimo zaniedbania i braku opieki wciąż rosną tam róże i inne wrażliwe, wymagające pielęgnacji kwiaty. Natura pokazuje swoją siłę, wystarczy odrobina starań, by rozkwitła pełnym blaskiem. Ale nie tylko ogród potrzebuje opieki i pielęgnacji. Mary dowiaduje się, że nie jest jedynym dzieckiem zamieszkującym dziwny dom wuja. Jej kuzyn Colin zaś nie ma pojęcia, co czeka na niego, gdy odważy się wejść z Mary do ogrodu. Razem ze swoim przyjacielem Dickiem i jego oswojonymi zwierzętami dzieci spędzają tam każdy dzień, starannie strzegąc swojej tajemnicy. Zaś ogród staje się miejscem prawdziwie magicznym, pełnym niespodzianek i zmieniającym całe ich życie na lepsze… Przepiękna, mądra klasyczna powieść dla wszystkich młodych sercem i duszą.


FILM „Tajemniczy ogród”

Reżyseria: Agnieszka Holland

Scenariusz: Caroline Thompson

Gatunek: Familijny

Produkcja: USA / Wielka Brytania

Premiera:  27 stycznia 1993 (świat)

Nagrody: Film dostał nominację do BAFTA

 

Obsada:


Kate MaberlyMary Lennox

Heydon Prowse – Colin Craven (kuzyn Mary)

Andrew Knott – Dickon (brat Marty)

Maggie Smith – Pani Medlock (zarządzająca domem lorda Cravena)

Laura Crossley – Marta (pokojówka)

John Lynch – Lord Craven (wuj Mary)

Walter Sparrow – Ben Weatherstaff (ogrodnik)

Irène Jacob – Matka Mary / Lilias Craven (w filmie są bliźniaczkami)


























Źródła:
lubimyczytac.pl oraz filmweb.pl

 

 

 

Popularne posty z tego bloga

II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”

      Na pożegnanie lata , ostatniego dnia wakacji, zorganizowałyśmy wspólnie z koleżankami z filii nr 6 i 13 II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”, na placu zabaw między Nagórkami a Jarotami. Było mnóstwo gier, konkursów i dużo dobrej zabawy. Można było połowić ryby, spróbować swoich sił w wyścigach, sprawdzić umiejętności rzucania do celu, czy nauczyć się tańca indiańskiego. Jak przystało na imprezę biblioteczną nie zabrakło też książek o dzikim zachodzie i głośnego czytania legendy indiańskiej. Na pikniku pojawiło się dużo rodzin a największą nagrodą dla organizatorów były uśmiechy na twarzach dzieci. Dziękując wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę, mówimy do zobaczenia na następnym pikniku. Telewizja Olsztyn   Olsztyn24 Olsztyn24 Film

Ferie Zimowe czas, start! Teatralne Hece w Bibliotece.

Mieliśmy przyjemność gościć Panią Hanię Banasiak. Znana i ceniona aktorka Teatru Lalek opowiadała o tym jak kluczowa w pracy aktora (i nie tylko!) jest wyobraźnia. Na warsztatach dotyczących teatru nie mogło zabraknąć przedstawienia. Papierowe ilustracje kamishibai wprowadziły nas w baśniowy świat. Po wysłuchaniu opowieści o „Królowej Śniegu” postanowiliśmy stworzyć własną sztukę w formie obrazkowej. Fabuła „Czerwonego Kapturka” przedstawiona przez dzieci na planszach udowodniła, że nasi goście na brak wyobraźni nie mogą narzekać. Działo się! Były tornada, błyskawice, babcia została rażona piorunem (spokojnie - przeżyła!), leśniczy ukrywający się pod postacią ślimaka, by śledzić poczynania wilka, mądry i pomocny kruk, który podpowiedział Kapturkowi wybór drogi życiowej. Jednym słowem – na bogato! Na kolejne fascynujące teatralne spotkanie z Panią Hanią i jej nieograniczoną wyobraźnią zapraszamy już za tydzień.  

Jesień z Przedszkolem Miejskiem Nr 32 🍃🍂🍁

Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 32 w Olsztynie. Rozmawialiśmy o jesieni, o zmianach zachodzących w przyrodzie. Nasi goście wysłuchali opowiadania o Toli z serii „Jesień Toli” aut. Anny Włodarkiewicz. Obejrzeli jesienny teatrzyk kamishibai. Wspólnie zainscenizowaliśmy opowieść o przygodach w lesie podczas grzybobrania. Dzieci wykazały się sporą wyobraźnią ochoczo uczestnicząc w przygotowanej przez nas zabawie.