Przejdź do głównej zawartości

„Życie i przygody Świętego Mikołaja” 👴

Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Miejskiego 32 w Olsztynie. Już jutro wyjątkowy dzień. Każde dziecko niecierpliwie czeka. Rano w większości butów powinny pojawić się upominki, przynajmniej u tych osób, które były grzeczne. ;) Ale skąd właściwie pojawił się Mikołaj i tradycja roznoszenia prezentów? Żeby się tego dowiedzieć przeczytaliśmy opowiadanie „Życie i przygody Świętego Mikołaja” z książki pt.:  „Najpiękniejsze świąteczne opowieści” w opracowaniu Stefanii Leonardi  Hartley. Po tym wstępie postanowiłyśmy zaznajomić dzieci z mikołajkowymi tradycjami w innych krajach. Okazuje się, że nasz polski Mikołaj wcale nie jest taki zły, gdy trafia na łobuza. Rózga w bucie to nic takiego w porównaniu z naszymi sąsiadami.  Opowiedzieliśmy przedszkolakom o ciekawostkach dotyczących celebrowania mikołajek poza granicami Polski. Na przygotowanej mapie dzieciaki obejrzały, gdzie dokładnie leżą między innymi Włochy. Dowiedzieliśmy się , że tam ich rówieśnicy czekają na prezenty w nocy z 5 na 6 stycznia, a przynosi je nie Mikołaj, a złośliwa czarownica La Befana. We Włoszech nie opłaca się psocić, ponieważ Befana złym dzieciom zostawia w skarpecie czosnek, cebulę albo popiół! Podobnych wiadomości dzieci dowiedziały się o sąsiadach z Rosji, Niemiec, Dani, Belgii, Holandii, Hiszpanii, a nawet Islandii. Po tym jak przedszkolaki z zaciekawieniem wysłuchały opowieści o ich rówieśnikach z Europy, postanowiliśmy sprawdzić poziom wiedzy na temat naszego Mikołaja i zwyczajów z nim związanych. Wzięliśmy udział w interaktywnym quzie. Mikołajki, wiadomo zima, chłód, śnieg, mróz… Nasze spotkanie zdominowały zimowe tematy więc postanowiliśmy się nieco poruszać przy zabawach ruchowych z muzyką. Zabawa w krainę lodu – obecnie wyjątkowo na czasie - sprawiła, że dzieciaki chętnie zamarzały całymi grupami w bardzo zaskakujących pozach. Przy zabawie w lodowe figury biblioteczny parkiet ogarnął prawdziwy duch rywalizacji. Każdy chciał wygrać, zatem gdy na parkiecie została już tylko dwójka graczy – dziewczynka i chłopiec – kibicowanie przybrało wymiar iście sportowy. Pozostali uczniowie dopingowali swoich faworytów niczym kibice na olimpiadzie. Finalnie musieliśmy ogłosić remis, ponieważ trafiliśmy na prawdziwych profesjonalistów w osiąganiu posągowego bezruchu. Rywalizacja, kto najlepiej spełni się w roli Mikołaja przeciskającego się przez komin, dostarczyła wszystkim solidnej dawki energii. Sporo wiedzy przyprawionej zdrowym ruchem sprawiło, że dzieci wychodziły od nas roześmiane i rumiane. 










 

Popularne posty z tego bloga

II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”

      Na pożegnanie lata , ostatniego dnia wakacji, zorganizowałyśmy wspólnie z koleżankami z filii nr 6 i 13 II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”, na placu zabaw między Nagórkami a Jarotami. Było mnóstwo gier, konkursów i dużo dobrej zabawy. Można było połowić ryby, spróbować swoich sił w wyścigach, sprawdzić umiejętności rzucania do celu, czy nauczyć się tańca indiańskiego. Jak przystało na imprezę biblioteczną nie zabrakło też książek o dzikim zachodzie i głośnego czytania legendy indiańskiej. Na pikniku pojawiło się dużo rodzin a największą nagrodą dla organizatorów były uśmiechy na twarzach dzieci. Dziękując wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę, mówimy do zobaczenia na następnym pikniku. Telewizja Olsztyn   Olsztyn24 Olsztyn24 Film

Pierwsze kroki w bibliotece!

             Dziś w naszej bibliotece odbyły się wyjątkowe zajęcia. Gościliśmy najmłodszą grupę  z przedszkola. Była to ich pierwsza wizyta w bibliotece.  Dzieci dowiedziały się co to jest biblioteka oraz jakie zasady w niej panują. Podczas wycieczki po dziale dziecięcym maluchy odkryły mnóstwo kolorowych książeczek, przeznaczonych dla młodszych i starszych czytelników. Mogły również doświadczyć czytania w alfabecie braille`a i wczuć się w osoby niewidome.  Wspólnie obejrzeliśmy fragmenty bajek, które w zabawny sposób przedstawiały jak wygląda praca w bibliotece  .Dzieci wysłuchały książkę  "Kicia Kocia w bibliotece" Anity Głowińskiej.      Na koniec każdy z nas zamienił się w książkę i miał za zadanie: wędrować między półkami, przeżyć przygodę oraz wrócić na półkę.  Dziękujemy za wspólne zajęcia oraz zapraszamy na następne!

Informacja