Przejdź do głównej zawartości

TYDZIEŃ BIBLIOTEK 📚📖 Spotkanie z Mariuszem Obiedzińskim

Mieliśmy przyjemność gościć autora książki „Skrzypeczki płanetników” Pana Mariusza Obiedzińskiego. Na spotkanie przybyli uczniowie klasy 8 Szkoły Podstawowej Nr 33 w Olsztynie z wychowawczynią, polonistką Panią Izabelą Kraszewską-Szmidt oraz nauczycielką bibliotekarką kl. 4-8 Panią Agnieszką Michałowską. 

Pan Mariusz to absolwent wydziału wychowania muzycznego na olsztyńskim UWM-ie. Od 21 lat nauczyciel muzyki w SP 34 w Olsztynie, dodatkowo wysoko ceniony w lokalnym środowisku sportowym instruktor fitness. Swoją przygodę z tworzeniem zaczął w wieku kilkunastu lat od pisania wierszy i jak na muzyka przystało - tekstów piosenek. W późniejszym czasie pojawiły się poważniejsze twory, chociażby słuchowisko muzyczne pt. Svana, które przez kilka lat prezentowane było na antenie Radia Olsztyn. Następnie Pan Mariusz przeszedł do pisania dłuższych tekstów. Zanim opublikował „Skrzypeczki płanetników”, napisał dwie książki, które na razie spoczęły w szufladzie. W tej chwili autor pisze opowiadania, których zbiór w najbliższym czasie zostanie wydany. Okazało się, że młodzież zaznajomiona z treścią „Płanetników” miała mnóstwo pytań odnośnie procesu twórczego. Czy powstanie kontynuacja powieści? Ile czasu zajęło napisanie książki? Skąd wziął się pomysł na fabułę? Czy autor utożsamia się z którymś z bohaterów? Czy postacie w książce wzorowane są na prawdziwych osobach? Skąd wiedza na temat obrzędów słowiańskich? Gdzie i kiedy Pan Mariusz najczęściej pisze? Czy podczas tworzenia towarzyszą mu jakieś obawy? Czy zdarza mu się niemoc twórcza? Jak organizuje sobie czas na pisanie przy tak aktywnym trybie życia? Młodzież była bardzo ciekawa. Prócz powyższych pytań padło sakramentalne czy trudno znaleźć wydawcę i ile można zarobić na książce. Spotkanie trwało i przesympatyczna atmosfera sprawiała, że las rąk nie znikał. Dowiedzieliśmy się jakie powieści czyta autor. Kto jest jego literackim autorytetem. Czy więcej czasu poświęca na czytanie, czy pisanie i jaka lektura szkolna była jest koszmarem, a którą wspomina z zachwytem do dziś. Młodzież korzystając z okazji zapytała jakiej rady udzieliłby autor początkującym młodym twórcom próbującym przebić się w świecie literatury. Kto był ten wie co robić, by jak Pan Mariusz móc w przyszłości opowiadać o swojej autorskiej książce. Gościom dziękujemy za przybycie i bardzo aktywny wkład w spotkanie. Autorowi za poświęcony czas i ciekawe opowieści. Wszystkich zapraszamy ponownie w nasze progi!










Popularne posty z tego bloga

II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”

      Na pożegnanie lata , ostatniego dnia wakacji, zorganizowałyśmy wspólnie z koleżankami z filii nr 6 i 13 II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”, na placu zabaw między Nagórkami a Jarotami. Było mnóstwo gier, konkursów i dużo dobrej zabawy. Można było połowić ryby, spróbować swoich sił w wyścigach, sprawdzić umiejętności rzucania do celu, czy nauczyć się tańca indiańskiego. Jak przystało na imprezę biblioteczną nie zabrakło też książek o dzikim zachodzie i głośnego czytania legendy indiańskiej. Na pikniku pojawiło się dużo rodzin a największą nagrodą dla organizatorów były uśmiechy na twarzach dzieci. Dziękując wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę, mówimy do zobaczenia na następnym pikniku. Telewizja Olsztyn   Olsztyn24 Olsztyn24 Film

Ferie Zimowe czas, start! Teatralne Hece w Bibliotece.

Mieliśmy przyjemność gościć Panią Hanię Banasiak. Znana i ceniona aktorka Teatru Lalek opowiadała o tym jak kluczowa w pracy aktora (i nie tylko!) jest wyobraźnia. Na warsztatach dotyczących teatru nie mogło zabraknąć przedstawienia. Papierowe ilustracje kamishibai wprowadziły nas w baśniowy świat. Po wysłuchaniu opowieści o „Królowej Śniegu” postanowiliśmy stworzyć własną sztukę w formie obrazkowej. Fabuła „Czerwonego Kapturka” przedstawiona przez dzieci na planszach udowodniła, że nasi goście na brak wyobraźni nie mogą narzekać. Działo się! Były tornada, błyskawice, babcia została rażona piorunem (spokojnie - przeżyła!), leśniczy ukrywający się pod postacią ślimaka, by śledzić poczynania wilka, mądry i pomocny kruk, który podpowiedział Kapturkowi wybór drogi życiowej. Jednym słowem – na bogato! Na kolejne fascynujące teatralne spotkanie z Panią Hanią i jej nieograniczoną wyobraźnią zapraszamy już za tydzień.  

Jesień z Przedszkolem Miejskiem Nr 32 🍃🍂🍁

Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 32 w Olsztynie. Rozmawialiśmy o jesieni, o zmianach zachodzących w przyrodzie. Nasi goście wysłuchali opowiadania o Toli z serii „Jesień Toli” aut. Anny Włodarkiewicz. Obejrzeli jesienny teatrzyk kamishibai. Wspólnie zainscenizowaliśmy opowieść o przygodach w lesie podczas grzybobrania. Dzieci wykazały się sporą wyobraźnią ochoczo uczestnicząc w przygotowanej przez nas zabawie.