Przejdź do głównej zawartości

Książka uczy, bawi, wychowuje


      Wspominając czasy szkolne, nie wiedzieć czemu, niektóre sytuacje zachowały się w naszej pamięci doskonale, inne już jak przez mgłę. Pamiętamy ile trudu wkładał człowiek będąc jeszcze młodym uczniem w naukę fizyki i zakuwanie tematu dotyczącego „prądnicy - budowy, zasad działania oraz zastosowania”. Pamiętamy również, jak nieporównywanie przyjemnie pisało się rozprawkę pt.: „książka, uczy, bawi, wychowuje”.  Dziś prowadząc zajęcia z uczniami w bibliotece dostrzegamy wyraźną przewrotność losu. Otóż pracując w zawodzie bibliotekarza mamy wrażenie, że mimo szczerych chęci zgłębienia ze zrozumieniem wiedzy odnośnie prądnicy, w wypadku awarii auta byłybyśmy w „czarnym lesie”. Natomiast wymieniona wyżej radosna twórczość na temat pożytecznej roli książki jest aktualna i wykorzystywana przez nas każdego dnia.  Zabawne, jakiego psikusa życie potrafi czasem nam spłatać. Dziś naszą młodzieńczą rozprawkę odnośnie pozytywnego oddziaływania lektury na czytającego wygłaszaliśmy z pamięci przed maluchami z Przedszkola Niepublicznego Śmieszek. Ogromnie cieszy nas fakt, że dzieci lgną do książek, znają postacie z bajek, potrafią wymienić polskich autorów oraz dokończyć kultowe już rymowanki z dzieł dla najmłodszych. O szacunku i sympatii do książki świadczyć może fakt, że grupa w ciszy jak makiem zasiał, z ogromnym zaciekawieniem wysłuchała książki Gwidona Miklaszewskiego pt.: „Bajeczka o książeczce”.  Książkowe zabawy muzyczne oraz zagadkowy list od książeczki sprawiły, że nasi goście nabrali do niej jeszcze większej sympatii. Obiecali przestrzegać próśb książki i uroczyście przyrzekli jej nieustający szacunek. Mając w pamięci naszą rozprawkę z lat szkolnych oraz pamiętając naszą szczerą wiarę w magię słowa pisanego oraz fakt, że została ona w nas do dziś, wierzymy, że podobnie stanie się z naszymi gośćmi i przysiędze dziś nam złożonej będą wierni na… długi czas.  
 






 

Popularne posty z tego bloga

WYNIKI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO 📸📸📸

  Jest nam niezmiernie miło poinformować, że spośród nadesłanych prac wyłoniliśmy zwycięskie zdjęcie konkursu „Ja – kopia Kopernika”.     Gratulujemy serdecznie Aleksandrowi, który do tematu podszedł ambitnie, ale z humorem! 😍 Zapraszamy po odbiór nagrody do naszej filii.    Pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział i zachęcamy do prób w kolejnych konkursach.

Ferie Zimowe czas, start! Teatralne Hece w Bibliotece.

Mieliśmy przyjemność gościć Panią Hanię Banasiak. Znana i ceniona aktorka Teatru Lalek opowiadała o tym jak kluczowa w pracy aktora (i nie tylko!) jest wyobraźnia. Na warsztatach dotyczących teatru nie mogło zabraknąć przedstawienia. Papierowe ilustracje kamishibai wprowadziły nas w baśniowy świat. Po wysłuchaniu opowieści o „Królowej Śniegu” postanowiliśmy stworzyć własną sztukę w formie obrazkowej. Fabuła „Czerwonego Kapturka” przedstawiona przez dzieci na planszach udowodniła, że nasi goście na brak wyobraźni nie mogą narzekać. Działo się! Były tornada, błyskawice, babcia została rażona piorunem (spokojnie - przeżyła!), leśniczy ukrywający się pod postacią ślimaka, by śledzić poczynania wilka, mądry i pomocny kruk, który podpowiedział Kapturkowi wybór drogi życiowej. Jednym słowem – na bogato! Na kolejne fascynujące teatralne spotkanie z Panią Hanią i jej nieograniczoną wyobraźnią zapraszamy już za tydzień.  

Jesień z Przedszkolem Miejskiem Nr 32 🍃🍂🍁

Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 32 w Olsztynie. Rozmawialiśmy o jesieni, o zmianach zachodzących w przyrodzie. Nasi goście wysłuchali opowiadania o Toli z serii „Jesień Toli” aut. Anny Włodarkiewicz. Obejrzeli jesienny teatrzyk kamishibai. Wspólnie zainscenizowaliśmy opowieść o przygodach w lesie podczas grzybobrania. Dzieci wykazały się sporą wyobraźnią ochoczo uczestnicząc w przygotowanej przez nas zabawie.