Przejdź do głównej zawartości

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

 

Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku, a data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Tego dnia w wielu bibliotekach w Polsce organizowane jest wspólne, głośne czytanie. Oprócz znanych i lubianych aktorów, pisarzy i celebrytów, w akcję włączają się też m.in. policjanci i strażacy. Niestety z uwagi na zaistniałą sytuację w tym roku taki scenariusz nie był możliwy, ale jak mawiają dla chcącego nic trudnego i gdzie diabeł nie może, tam babę pośle :)

Mieliśmy przyjemność gościć w progach Przedszkola Niepublicznego „Jacek i Agatka” w Olsztynie. Czy świętowanie dnia głośnego czytania mogło się obejść bez lektury na głos? Oczywiście, że nie. Przeczytaliśmy wzruszającą opowieść o dobroczynnej mocy książek autorstwa Peter’a Carnavas’a pod wiele mówiącym tytułem: „ O dzieciach, które kochają książki”, oraz zabawną opowieść o potworze kryjącym się w książce Marcina Brykczyńskiego pt.: „Alfabestia”. Dzieci nie mogły uwierzyć, że jedna litera, a w zasadzie jej nagły brak, potrafi kompletnie odmienić wyraz. Nie mogło zabraknąć zabaw. Bawiliśmy się przednio ogrywając sceny z ulubionych bajek i opowieści. Były quziy, zagadki i wiele, wiele radości. Cieszymy się, że w tym trudnym czasie udało nam się celebrować tak ważny dzień w gronie przedszkolaków!














Gdyby kogoś trapiło pytanie jakie korzyści płyną z głośnego czytania dzieciom. Podpowiadamy - stymuluje ono ich rozwój, wzbogaca słownictwo, a przede wszystkim rozwija wyobraźnie i buduje więzi międzyludzkie, w tym między rodzicami, dziadkami a dziećmi, którym książki są czytane. Głośne czytanie trenuje także mózg, poprawia krążenie i pomaga zachować psychiczną równowagę. Niektórzy twierdzą, że również odmładza i wygładza zmarszczki poprzez rozluźnianie mięśni twarzy. Warto czytać nie tylko dzieciom, również seniorom, chorym czy ukochanej osobie.

Idea głośnego czytania znalazła uznanie wśród bibliotekarzy, aktorów, nauczycieli, lekarzy, terapeutów, rodziców a nawet polityków, którzy chętnie angażują się w ten projekt.

 

Jakie korzyści płyną z głośnego czytania dziecku?

1. To cudowny sposób na wspólne spędzenie czasu i zbudowanie prawdziwej, trwałej więzi z dzieckiem. To chyba najważniejsza zaleta wspólnego czytania!

2. Chyba nie trzeba przypominać, że czytanie rozbudza wyobraźnię, ale również ciekawość świata.

3. Dzieci, którym rodzice czytają od dzieciństwa, szybciej same uczą się tej umiejętności.

4. Głośne czytanie może być świetnym sposobem na rozwiązanie problemów wychowawczych. Obecnie można znaleźć książki, które opowiadają o przeróżnych problemach dzieci: tolerancja, pojawienie się rodzeństwa, adaptacja w przedszkolu. To genialna okazja do dyskusji i wyciągania wniosków z przygód książkowego bohatera.

5. Dzieci, którym się czyta i które w efekcie same czytają dużo książek są na wyższym poziomie z ortografii, tworzeniu własnych opowiadań, układaniu zdań i z niezwykłym bogactwem językowym!

Popularne posty z tego bloga

II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”

      Na pożegnanie lata , ostatniego dnia wakacji, zorganizowałyśmy wspólnie z koleżankami z filii nr 6 i 13 II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”, na placu zabaw między Nagórkami a Jarotami. Było mnóstwo gier, konkursów i dużo dobrej zabawy. Można było połowić ryby, spróbować swoich sił w wyścigach, sprawdzić umiejętności rzucania do celu, czy nauczyć się tańca indiańskiego. Jak przystało na imprezę biblioteczną nie zabrakło też książek o dzikim zachodzie i głośnego czytania legendy indiańskiej. Na pikniku pojawiło się dużo rodzin a największą nagrodą dla organizatorów były uśmiechy na twarzach dzieci. Dziękując wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę, mówimy do zobaczenia na następnym pikniku. Telewizja Olsztyn   Olsztyn24 Olsztyn24 Film

Pierwsze kroki w bibliotece!

             Dziś w naszej bibliotece odbyły się wyjątkowe zajęcia. Gościliśmy najmłodszą grupę  z przedszkola. Była to ich pierwsza wizyta w bibliotece.  Dzieci dowiedziały się co to jest biblioteka oraz jakie zasady w niej panują. Podczas wycieczki po dziale dziecięcym maluchy odkryły mnóstwo kolorowych książeczek, przeznaczonych dla młodszych i starszych czytelników. Mogły również doświadczyć czytania w alfabecie braille`a i wczuć się w osoby niewidome.  Wspólnie obejrzeliśmy fragmenty bajek, które w zabawny sposób przedstawiały jak wygląda praca w bibliotece  .Dzieci wysłuchały książkę  "Kicia Kocia w bibliotece" Anity Głowińskiej.      Na koniec każdy z nas zamienił się w książkę i miał za zadanie: wędrować między półkami, przeżyć przygodę oraz wrócić na półkę.  Dziękujemy za wspólne zajęcia oraz zapraszamy na następne!

Informacja