Przejdź do głównej zawartości

Pory roku krok po kroku. Jesień

Jesienią dzień jest krótszy od nocy i z każdym dniem różnica ta zwiększa się na jej korzyść. Słońce zachodzi coraz wcześniej i wschodzi coraz później.

 

Jesień astronomiczna

Za astronomiczną jesień na naszej półkuli uznaje się okres trwający od momentu równonocy jesiennej do przesilenia zimowego. Moment równonocy jesiennej to 22 lub 23 września. W tym roku był to dokładnie wtorek 22 września o godzinie 15.31.


Jesień kalendarzowa

Kalendarzowe pory roku zawsze rozpoczynają się w jednym konkretnym dniu. Pierwszy dzień jesieni przypada na 23 września. Potrwa do 21 grudnia, kiedy to rozpocznie się kalendarzowa zima.

Jesień to wbrew pozorom piękna pora roku. Kolory które wypełniają wówczas przyrodę są magiczne. Liście szeleszczą pod stopami, a ich barwy zachwycają. Zbieramy je nałogowo i suszymy w książkach na pamiątkę lub by zerknąć na nie w deszczowe, szare, pochmurne dni. Jesieni szukamy także w książkach. Wśród wielu tytułów które goszczą w naszej bibliotece jest jedna perełka, którą pragniemy Wam polecić. Pory roku krok po kroku. Jesień”  to książka autorstwa Katarzyny Moryc. Dziś postanowiłyśmy zaprezentować jej treść z pomocą teatrzyku kamishibai, który pomógł zobrazować feerię barw jesieni w lesie, na łące, w sadzie, na podwórku, nad wodą czy w parku.


A Wy jak dobrze znacie jesień?

Czy wiecie:

*Jak się nazywa ta pora roku, co ścieli liściasty dywan wokół?

*Na jakich drzewach jesienią koraliki się czerwienią?

*Wiosną się pojawiają, a jesienią opadają?

*Co jesienią w szyby dzwoni, gdy chmurka łzy mokre roni?

*Latem w ogródku wyrosła zielona, jesienią w słoiku czeka ukiszona?

*Kiedy żółte z drzew spadają, jesień nam zapowiadają?

*W lesie go spotykasz i dziwisz się srodze,

bo on nosi kapelusz na swojej jednej nodze?

*Mieszka w jesiennym lesie. Ma kapelusik w kropeczki białe,

ale nie zbierasz go do kobiałek?

*Złote, okrągłe owoce jesieni, które w lampiony możesz zamienić?


Popularne posty z tego bloga

WYNIKI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO 📸📸📸

  Jest nam niezmiernie miło poinformować, że spośród nadesłanych prac wyłoniliśmy zwycięskie zdjęcie konkursu „Ja – kopia Kopernika”.     Gratulujemy serdecznie Aleksandrowi, który do tematu podszedł ambitnie, ale z humorem! 😍 Zapraszamy po odbiór nagrody do naszej filii.    Pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział i zachęcamy do prób w kolejnych konkursach.

Ferie Zimowe czas, start! Teatralne Hece w Bibliotece.

Mieliśmy przyjemność gościć Panią Hanię Banasiak. Znana i ceniona aktorka Teatru Lalek opowiadała o tym jak kluczowa w pracy aktora (i nie tylko!) jest wyobraźnia. Na warsztatach dotyczących teatru nie mogło zabraknąć przedstawienia. Papierowe ilustracje kamishibai wprowadziły nas w baśniowy świat. Po wysłuchaniu opowieści o „Królowej Śniegu” postanowiliśmy stworzyć własną sztukę w formie obrazkowej. Fabuła „Czerwonego Kapturka” przedstawiona przez dzieci na planszach udowodniła, że nasi goście na brak wyobraźni nie mogą narzekać. Działo się! Były tornada, błyskawice, babcia została rażona piorunem (spokojnie - przeżyła!), leśniczy ukrywający się pod postacią ślimaka, by śledzić poczynania wilka, mądry i pomocny kruk, który podpowiedział Kapturkowi wybór drogi życiowej. Jednym słowem – na bogato! Na kolejne fascynujące teatralne spotkanie z Panią Hanią i jej nieograniczoną wyobraźnią zapraszamy już za tydzień.  

Jesień z Przedszkolem Miejskiem Nr 32 🍃🍂🍁

Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 32 w Olsztynie. Rozmawialiśmy o jesieni, o zmianach zachodzących w przyrodzie. Nasi goście wysłuchali opowiadania o Toli z serii „Jesień Toli” aut. Anny Włodarkiewicz. Obejrzeli jesienny teatrzyk kamishibai. Wspólnie zainscenizowaliśmy opowieść o przygodach w lesie podczas grzybobrania. Dzieci wykazały się sporą wyobraźnią ochoczo uczestnicząc w przygotowanej przez nas zabawie.