Przejdź do głównej zawartości

Pory roku krok po kroku. Jesień

Jesienią dzień jest krótszy od nocy i z każdym dniem różnica ta zwiększa się na jej korzyść. Słońce zachodzi coraz wcześniej i wschodzi coraz później.

 

Jesień astronomiczna

Za astronomiczną jesień na naszej półkuli uznaje się okres trwający od momentu równonocy jesiennej do przesilenia zimowego. Moment równonocy jesiennej to 22 lub 23 września. W tym roku był to dokładnie wtorek 22 września o godzinie 15.31.


Jesień kalendarzowa

Kalendarzowe pory roku zawsze rozpoczynają się w jednym konkretnym dniu. Pierwszy dzień jesieni przypada na 23 września. Potrwa do 21 grudnia, kiedy to rozpocznie się kalendarzowa zima.

Jesień to wbrew pozorom piękna pora roku. Kolory które wypełniają wówczas przyrodę są magiczne. Liście szeleszczą pod stopami, a ich barwy zachwycają. Zbieramy je nałogowo i suszymy w książkach na pamiątkę lub by zerknąć na nie w deszczowe, szare, pochmurne dni. Jesieni szukamy także w książkach. Wśród wielu tytułów które goszczą w naszej bibliotece jest jedna perełka, którą pragniemy Wam polecić. Pory roku krok po kroku. Jesień”  to książka autorstwa Katarzyny Moryc. Dziś postanowiłyśmy zaprezentować jej treść z pomocą teatrzyku kamishibai, który pomógł zobrazować feerię barw jesieni w lesie, na łące, w sadzie, na podwórku, nad wodą czy w parku.


A Wy jak dobrze znacie jesień?

Czy wiecie:

*Jak się nazywa ta pora roku, co ścieli liściasty dywan wokół?

*Na jakich drzewach jesienią koraliki się czerwienią?

*Wiosną się pojawiają, a jesienią opadają?

*Co jesienią w szyby dzwoni, gdy chmurka łzy mokre roni?

*Latem w ogródku wyrosła zielona, jesienią w słoiku czeka ukiszona?

*Kiedy żółte z drzew spadają, jesień nam zapowiadają?

*W lesie go spotykasz i dziwisz się srodze,

bo on nosi kapelusz na swojej jednej nodze?

*Mieszka w jesiennym lesie. Ma kapelusik w kropeczki białe,

ale nie zbierasz go do kobiałek?

*Złote, okrągłe owoce jesieni, które w lampiony możesz zamienić?


Popularne posty z tego bloga

II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”

      Na pożegnanie lata , ostatniego dnia wakacji, zorganizowałyśmy wspólnie z koleżankami z filii nr 6 i 13 II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”, na placu zabaw między Nagórkami a Jarotami. Było mnóstwo gier, konkursów i dużo dobrej zabawy. Można było połowić ryby, spróbować swoich sił w wyścigach, sprawdzić umiejętności rzucania do celu, czy nauczyć się tańca indiańskiego. Jak przystało na imprezę biblioteczną nie zabrakło też książek o dzikim zachodzie i głośnego czytania legendy indiańskiej. Na pikniku pojawiło się dużo rodzin a największą nagrodą dla organizatorów były uśmiechy na twarzach dzieci. Dziękując wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę, mówimy do zobaczenia na następnym pikniku. Telewizja Olsztyn   Olsztyn24 Olsztyn24 Film

Pierwsze kroki w bibliotece!

             Dziś w naszej bibliotece odbyły się wyjątkowe zajęcia. Gościliśmy najmłodszą grupę  z przedszkola. Była to ich pierwsza wizyta w bibliotece.  Dzieci dowiedziały się co to jest biblioteka oraz jakie zasady w niej panują. Podczas wycieczki po dziale dziecięcym maluchy odkryły mnóstwo kolorowych książeczek, przeznaczonych dla młodszych i starszych czytelników. Mogły również doświadczyć czytania w alfabecie braille`a i wczuć się w osoby niewidome.  Wspólnie obejrzeliśmy fragmenty bajek, które w zabawny sposób przedstawiały jak wygląda praca w bibliotece  .Dzieci wysłuchały książkę  "Kicia Kocia w bibliotece" Anity Głowińskiej.      Na koniec każdy z nas zamienił się w książkę i miał za zadanie: wędrować między półkami, przeżyć przygodę oraz wrócić na półkę.  Dziękujemy za wspólne zajęcia oraz zapraszamy na następne!

Informacja