Przejdź do głównej zawartości

27 marca 20:30 - Godzina dla Ziemi

Godzina dla Ziemi to akcja związana z zieloną polityką stworzona przez World Wide Fund for Nature odbywająca się w każdą ostatnią sobotę marca, począwszy od 2007 r. Ma ona na celu nakłonienie zwykłych ludzi, a także korporacje, do wyłączenia na jedną godzinę świateł oraz urządzeń elektrycznych w domach i biurach. Skłania do refleksji nad zmianami klimatycznymi.

Pierwszy raz akcja odbyła się w 2007 r. w Sydney. Wzięło w niej udział 2,2 mln osób. W roku następnym udział w akcji wzięło już 50 mln osób w 370 miastach na całym świecie w tym w Warszawie oraz Poznaniu. W 2009 r. udział w akcji zadeklarowało ponad 700 miast z 78 krajów. W roku 2010 wyłączenie światła na 60 min było największą akcją dla środowiska w historii - jak podał WWF włączyło się do niej ponad 4,5 tys. miast w 128 krajach. Wyłączono światło najbardziej znanych budynków - Wieży Eiffla w Paryżu, Pałacu Buckingham w Londynie, mostu Golden Gate w San Francisco, Opery w Sydnej oraz Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. 

Jak tłumaczą przedstawiciele WWF Polska: "W czasie Godziny dla Ziemi nie mierzymy oszczędności i energii, tylko zachęcamy do wyrobienia w sobie proekologicznych nawyków. Nie powstrzymamy degradacji środowiska naturalnego czy nadmiernej emisji gazów cieplarnianych, oszczędzając energię raz do roku przez jedną godzinę. Trzeba to robić cały czas. Poprzez Godzinę dla Ziemi przypominamy o potrzebie oszczędzania naturalnych zasobów Ziemi oraz o tym, że wprowadzając drobne zmiany w naszym codziennym życiu, wspólnie możemy wpłynąć na losy naszej planety."

Każdego roku akcja poświęcona jest innemu problemowi. Tym razem polska edycja odbywa się pod hasłem "Ocalmy Bałtyk, nim zatęsknimy!", aby zwrócić uwagę na zły stan środowiska morskiego oraz zasobów ryb Morza Bałtyckiego. Do najbardziej palących problemów Bałtyku wg WWF należą: nadmierne połowy ryb, brak zrównoważonego rybołówstwa, przeżyźnienie wód i związane z tym procesem przydenne strefy pozbawione tlenu (tzw. martwe strefy), odpady morskie, w tym zagubione lub w inny sposób utracone narzędzia połowowe (tzw. sieci widma), niefunkcjonalne morskie obszary chronione i zmiany klimatu. Utrzymanie obecnego stanu może doprowadzić do odebrania nam możliwości korzystania ze wspólnego dobra, jakim jest Bałtyk - jako miejsca pracy, rekreacji oraz lokalnego źródła pożywienia. 

Dziś 27 marca 2021 r. światła gasną na godzinę dokładnie o 20:30.

Zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do akcji. Pamiętajmy, że Godzinę dla Ziemi możemy zrobić każdego dnia, codziennie. Wystarczy worek, rękawiczki i chęć pomocy naturze!

My wybraliśmy się dziś na spacer do lasu. 

Efekty naszej Godziny dla Ziemi prezentują się tak:





Nasi dzielni pomocnicy w akcji:






Podziwialiśmy wiosenne kwiaty i spotkaliśmy dzikie zwierzę:




Trafiliśmy niestety również na takie "kwiatki":


Naszą Godzinę dla Ziemi uważamy za udaną. 
Zachęcamy wszystkich do łączenia przyjemnego z pożytecznym.






Popularne posty z tego bloga

II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”

      Na pożegnanie lata , ostatniego dnia wakacji, zorganizowałyśmy wspólnie z koleżankami z filii nr 6 i 13 II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”, na placu zabaw między Nagórkami a Jarotami. Było mnóstwo gier, konkursów i dużo dobrej zabawy. Można było połowić ryby, spróbować swoich sił w wyścigach, sprawdzić umiejętności rzucania do celu, czy nauczyć się tańca indiańskiego. Jak przystało na imprezę biblioteczną nie zabrakło też książek o dzikim zachodzie i głośnego czytania legendy indiańskiej. Na pikniku pojawiło się dużo rodzin a największą nagrodą dla organizatorów były uśmiechy na twarzach dzieci. Dziękując wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę, mówimy do zobaczenia na następnym pikniku. Telewizja Olsztyn   Olsztyn24 Olsztyn24 Film

Pierwsze kroki w bibliotece!

             Dziś w naszej bibliotece odbyły się wyjątkowe zajęcia. Gościliśmy najmłodszą grupę  z przedszkola. Była to ich pierwsza wizyta w bibliotece.  Dzieci dowiedziały się co to jest biblioteka oraz jakie zasady w niej panują. Podczas wycieczki po dziale dziecięcym maluchy odkryły mnóstwo kolorowych książeczek, przeznaczonych dla młodszych i starszych czytelników. Mogły również doświadczyć czytania w alfabecie braille`a i wczuć się w osoby niewidome.  Wspólnie obejrzeliśmy fragmenty bajek, które w zabawny sposób przedstawiały jak wygląda praca w bibliotece  .Dzieci wysłuchały książkę  "Kicia Kocia w bibliotece" Anity Głowińskiej.      Na koniec każdy z nas zamienił się w książkę i miał za zadanie: wędrować między półkami, przeżyć przygodę oraz wrócić na półkę.  Dziękujemy za wspólne zajęcia oraz zapraszamy na następne!

Informacja