Przejdź do głównej zawartości

Świętujemy Dzień Św. Patryka. Legenda irlandzka - FIOR USGA (ŹRÓDLANA WODA)

 Dziś – 17 marca obchodzimy Dzień Św. Patryka.

Najważniejszą tradycją obchodów tego dnia jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zielony to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi 🍀. Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje właśnie zieleń. Z czasem święto to rozpowszechniło się z w wielu miejscach na świecie, nie tylko w krajach anglojęzycznych, ale również w Japonii, Rosji, a także u nas, w Polsce. Biesiadowaniu towarzyszy irlandzka muzyka, tańce i stroje. Cóż, w ostatnim czasie trudno znaleźć otwarty pub, jednak wcześniej trudno było trafić na taki, który nie organizował obchodów Dnia Świętego Patryka. Czasami jednak świętowanie przybiera wyjątkowo spektakularną formę: na przestrzeni ostatnich lat 17 marca na zielono zaświecił się m.in. Pałac Kultury i Nauki, Krzywa Wieża w Pizie, brukselski ratusz, a nawet wodospad Niagara czy Góra Stołowa w RPA. Jak głosi jedno z haseł propagujących obchody, „Każdy chce być Irlandczykiem w Dzień Świętego Patryka”, i chyba coś w tym jest. My również postanowiliśmy dołączyć do grona sympatyków obchodzących Dzień Świętego Patryka i jak na bibliotekę przystało robimy to w literackim stylu 🕮.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą odsłoną irlandzkiej legendy "Fior Usga" aut. Thomasa Croftona Crokera pochodzącej ze zbioru "Legendy Irlandzkie" Gordona Jarvie, który dostępny jest w naszej filii, przedstawioną za pomocą teatrzyku kamishibai. Muzyka - Irish Music (Soul Candle Channel)

 


 

Popularne posty z tego bloga

II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”

      Na pożegnanie lata , ostatniego dnia wakacji, zorganizowałyśmy wspólnie z koleżankami z filii nr 6 i 13 II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”, na placu zabaw między Nagórkami a Jarotami. Było mnóstwo gier, konkursów i dużo dobrej zabawy. Można było połowić ryby, spróbować swoich sił w wyścigach, sprawdzić umiejętności rzucania do celu, czy nauczyć się tańca indiańskiego. Jak przystało na imprezę biblioteczną nie zabrakło też książek o dzikim zachodzie i głośnego czytania legendy indiańskiej. Na pikniku pojawiło się dużo rodzin a największą nagrodą dla organizatorów były uśmiechy na twarzach dzieci. Dziękując wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę, mówimy do zobaczenia na następnym pikniku. Telewizja Olsztyn   Olsztyn24 Olsztyn24 Film

Ferie Zimowe czas, start! Teatralne Hece w Bibliotece.

Mieliśmy przyjemność gościć Panią Hanię Banasiak. Znana i ceniona aktorka Teatru Lalek opowiadała o tym jak kluczowa w pracy aktora (i nie tylko!) jest wyobraźnia. Na warsztatach dotyczących teatru nie mogło zabraknąć przedstawienia. Papierowe ilustracje kamishibai wprowadziły nas w baśniowy świat. Po wysłuchaniu opowieści o „Królowej Śniegu” postanowiliśmy stworzyć własną sztukę w formie obrazkowej. Fabuła „Czerwonego Kapturka” przedstawiona przez dzieci na planszach udowodniła, że nasi goście na brak wyobraźni nie mogą narzekać. Działo się! Były tornada, błyskawice, babcia została rażona piorunem (spokojnie - przeżyła!), leśniczy ukrywający się pod postacią ślimaka, by śledzić poczynania wilka, mądry i pomocny kruk, który podpowiedział Kapturkowi wybór drogi życiowej. Jednym słowem – na bogato! Na kolejne fascynujące teatralne spotkanie z Panią Hanią i jej nieograniczoną wyobraźnią zapraszamy już za tydzień.  

Jesień z Przedszkolem Miejskiem Nr 32 🍃🍂🍁

Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 32 w Olsztynie. Rozmawialiśmy o jesieni, o zmianach zachodzących w przyrodzie. Nasi goście wysłuchali opowiadania o Toli z serii „Jesień Toli” aut. Anny Włodarkiewicz. Obejrzeli jesienny teatrzyk kamishibai. Wspólnie zainscenizowaliśmy opowieść o przygodach w lesie podczas grzybobrania. Dzieci wykazały się sporą wyobraźnią ochoczo uczestnicząc w przygotowanej przez nas zabawie.