Przejdź do głównej zawartości

Bajeczka o książeczce

Odwiedzili nas dziś goście z Korczakowskiej Szkoły Marzeń w Olsztynie. Dzieci przybyły głodne informacji dotyczących funkcjonowania biblioteki. Na jakich zasadach odbywa się wypożyczanie, ile książek można zabrać do domu i na jak długo, do czego właściwie służy karta biblioteczna? Postawione w ogniu pytań wyjaśniłyśmy te oraz inne kwestie nurtujące naszych młodych gości. Dzieci wysłuchały opowieści Gwidona Miklaszewskiego pt.:  „Bajeczka o książeczce”. Rozgorzała dyskusja o książkach, o ich rodzajach i … zastosowaniu, bo książki to nie tylko 'umilacze' nadchodzących długich jesiennych wieczorów, ale również nieocenione źródło wiedzy. Jak się okazuje nie bez znaczenia pozostaje forma w jakiej zostały one wydane. Otóż, dla ludzi spędzających długie godziny w podróży takich jak np. zawodowi kierowcy wybawieniem są audiobooki. Słuchając ulubionych książek mogą na bieżąco śledzić nowości wydawnicze. Poruszyliśmy temat czytania przez osoby niedowidzące oraz niewidome, które wbrew przekonaniu dzieci nie są wykluczone z grona czytelników. Dzieci zaciekawione obejrzały książkę zapisaną pismem Braille’a. Niezależnie od wieku wizyta w bibliotece często przybiera stały schemat: 

spacer między regałami -> wybór  interesującej książki -> pierwsze pobieżne zagłębienie się w lekturę, które czasami trwa kilka sekund, ale zdarza się, że między bibliotecznymi półkami niekiedy zatrzymuje się czas :) 

Nas, niezależnie od tego czy jest to grupa szkolna czy jednostkowy  miłośnik literatury, te biblioteczne zawieszenia w czasoprzestrzeni cieszą ogromnie, ponieważ pokazują prawdziwą siłę książki, a książki to nie tylko nasza praca, to przede wszystkim nasza pasja. 






 

Popularne posty z tego bloga

II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”

      Na pożegnanie lata , ostatniego dnia wakacji, zorganizowałyśmy wspólnie z koleżankami z filii nr 6 i 13 II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”, na placu zabaw między Nagórkami a Jarotami. Było mnóstwo gier, konkursów i dużo dobrej zabawy. Można było połowić ryby, spróbować swoich sił w wyścigach, sprawdzić umiejętności rzucania do celu, czy nauczyć się tańca indiańskiego. Jak przystało na imprezę biblioteczną nie zabrakło też książek o dzikim zachodzie i głośnego czytania legendy indiańskiej. Na pikniku pojawiło się dużo rodzin a największą nagrodą dla organizatorów były uśmiechy na twarzach dzieci. Dziękując wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę, mówimy do zobaczenia na następnym pikniku. Telewizja Olsztyn   Olsztyn24 Olsztyn24 Film

Pierwsze kroki w bibliotece!

             Dziś w naszej bibliotece odbyły się wyjątkowe zajęcia. Gościliśmy najmłodszą grupę  z przedszkola. Była to ich pierwsza wizyta w bibliotece.  Dzieci dowiedziały się co to jest biblioteka oraz jakie zasady w niej panują. Podczas wycieczki po dziale dziecięcym maluchy odkryły mnóstwo kolorowych książeczek, przeznaczonych dla młodszych i starszych czytelników. Mogły również doświadczyć czytania w alfabecie braille`a i wczuć się w osoby niewidome.  Wspólnie obejrzeliśmy fragmenty bajek, które w zabawny sposób przedstawiały jak wygląda praca w bibliotece  .Dzieci wysłuchały książkę  "Kicia Kocia w bibliotece" Anity Głowińskiej.      Na koniec każdy z nas zamienił się w książkę i miał za zadanie: wędrować między półkami, przeżyć przygodę oraz wrócić na półkę.  Dziękujemy za wspólne zajęcia oraz zapraszamy na następne!

Informacja