Przejdź do głównej zawartości

Pizza 🍕🍕🍕 w teorii i praktyce 😋

9 lutego wypada Światowy Dzień Pizzy. To jedno z najsmaczniejszych świąt w roku, dlatego przypominamy, kiedy dokładnie wypada święto pizzy, jaka jest jej historia oraz jak zrobić idealną - domową, którą zachwyci się cała rodzina.


Kiedy wypada Dzień Pizzy na świecie?

Międzynarodowy Dzień Pizzy lub Światowy Dzień Pizzy 2022 obchodzimy w Polsce w środę 9 lutego, jednak nie wszędzie tak jest. Chociaż Dzień Pizzy to święto obchodzone na niemalże całym świecie, to jego daty różnią się w poszczególnych krajach. 

  • We Włoszech Dzień Pizzy wypada 17 stycznia, gdyż wtedy wypada dzień św. Antoniego, którego uznaje się m.in. za patrona pizzerii.  Ten dzień oficjalnie ustanowiono zresztą na święto Pizzy w 2017 roku. Pizza otrzymała wówczas tytuł Światowego Dziedzictwa Komitetu UNESCO ds. ochrony niematerialnej kultury. 
  • W Brazylii Dzień Pizzy obchodzi się 31 sierpnia. 
  • W Wielkiej Brytanii Dzień pizzy obchodzi się 1 lipca. 


Historia pizzy- czy faktycznie pochodzi ona z Włoch?

Jednym z najciekawszych faktów na temat pizzy jest to, że wcale nie pochodzi z Włoch. Zatem dlaczego to danie od zawsze kojarzy się nam z Italią? 


Na długo przed tym, zanim Włochów zaczęto uznawać za specjalistów w przygotowywaniu pizzy, w innych regionach świata pojawiały się uproszczone wersje tej potrawy. W Grecji często jedzono płaski chleb z oliwą, ziołami i czosnkiem, a w Egipcie chlebopodobne placki.

Rzymianie po podbiciu Grecji przejęli zaś wiele z helleńskiej kultury. Przygotowywali ciasto za zakwasie i robili z niego pierwotną wersję pizzy, do której w XVII wieku zaczęto dodawać pomidory. 

Przełomem dla przepisu na pizzę był 1889 rok, kiedy to w Neapolu narodziła się potrawa, którą dziś znamy jako włoską pizzę Margheritę — placek z serem mozzarella, pomidorami i bazylią.

Pierwszą pizzerię w Polsce otwarto 8 marca 1975 roku, a więc stosunkowo niedawno. Tym większe wrażenie robi fakt, że na przestrzeni pięciu dekad pizza stała się jedną z najbardziej popularnych potraw w kraju. Wiemy, że ją lubimy, jednak nie zgadzamy się co do tego, jak smakuje najlepsza pizza. Ilu ludzi, tyle preferencji. 

Jak zrobić pizzę?

Światowy Dzień Pizzy można uczcić oszczędniej, przygotowując własną domową pizzę z podstawowych składników. Robiąc całość samodzielnie, możesz urozmaicić dowolną recepturę, dodając na górę np. ulubione warzywa lub mięsne dodatki. Wspólne zajadanie się tym przysmakiem to najlepszy sposób na świętowanie Dnia Pizzy 2022. Jak zrobić domową pizzę? Przyjdź, wypożycz „Vademecum smakosza”, sprawdź i… gotuj, smaż, piecz!

 


My już po lekturze - świętujemy 😋🍕

 

Życzymy równie owocnego czasu z książką i udanego świętowania.

Smacznego!


Popularne posty z tego bloga

II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”

      Na pożegnanie lata , ostatniego dnia wakacji, zorganizowałyśmy wspólnie z koleżankami z filii nr 6 i 13 II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”, na placu zabaw między Nagórkami a Jarotami. Było mnóstwo gier, konkursów i dużo dobrej zabawy. Można było połowić ryby, spróbować swoich sił w wyścigach, sprawdzić umiejętności rzucania do celu, czy nauczyć się tańca indiańskiego. Jak przystało na imprezę biblioteczną nie zabrakło też książek o dzikim zachodzie i głośnego czytania legendy indiańskiej. Na pikniku pojawiło się dużo rodzin a największą nagrodą dla organizatorów były uśmiechy na twarzach dzieci. Dziękując wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę, mówimy do zobaczenia na następnym pikniku. Telewizja Olsztyn   Olsztyn24 Olsztyn24 Film

Pierwsze kroki w bibliotece!

             Dziś w naszej bibliotece odbyły się wyjątkowe zajęcia. Gościliśmy najmłodszą grupę  z przedszkola. Była to ich pierwsza wizyta w bibliotece.  Dzieci dowiedziały się co to jest biblioteka oraz jakie zasady w niej panują. Podczas wycieczki po dziale dziecięcym maluchy odkryły mnóstwo kolorowych książeczek, przeznaczonych dla młodszych i starszych czytelników. Mogły również doświadczyć czytania w alfabecie braille`a i wczuć się w osoby niewidome.  Wspólnie obejrzeliśmy fragmenty bajek, które w zabawny sposób przedstawiały jak wygląda praca w bibliotece  .Dzieci wysłuchały książkę  "Kicia Kocia w bibliotece" Anity Głowińskiej.      Na koniec każdy z nas zamienił się w książkę i miał za zadanie: wędrować między półkami, przeżyć przygodę oraz wrócić na półkę.  Dziękujemy za wspólne zajęcia oraz zapraszamy na następne!

Informacja