Przejdź do głównej zawartości

Otwieramy Bibliotekę!



Nadszedł wyczekiwany przez wszystkich moment i możemy w końcu ogłosić, że nasze filie zostaną otwarte dla czytelników - nastąpi to ❗️od 11 maja 2020 r. (poniedziałek)❗️Jednocześnie zwracamy uwagę na zmiany zasad funkcjonowania placówek.
Szczegóły poniżej. 👇
______________________
Zgodnie z rekomendacjami Biblioteki Narodowej i wytycznymi Ministerstwa Rozwoju dotyczącymi funkcjonowania bibliotek w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce, Dyrektor Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie wprowadza następujące instrukcje korzystania z naszych usług:

1️⃣ Biblioteki czynne są dla czytelników od poniedziałku do piątku w godzinach od 11.00 do 18.00 (Planeta 11: godz. 10.00 – 19.00; Abecadło: godz. 11.00 – 19.00), z wyłączeniem sobót. Przerwa techniczna związana z dezynfekcją pomieszczeń trwa w godzinach: 14.00 – 15.00.
2️⃣ Użytkownicy i bibliotekarze przebywają w bibliotece przy odpowiednim zabezpieczeniu i zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa - używają środków ochrony w postaci m.in. maseczek.
3️⃣ Pomiędzy pracownikami i użytkownikami powinna być zachowana bezpieczna odległość min. 2 m. Obowiązuje to również osoby czekające przed wejściem do biblioteki.
4️⃣ Użytkownicy mogą korzystać jedynie z wypożyczalni. Czytelnie, stanowiska komputerowe, punkty xero oraz kąciki zabaw dla dzieci pozostają zamknięte.
5️⃣ Liczba czytelników jednocześnie przebywających w lokalu musi równać się liczbie stanowisk obsługi w danej filii. Pozostałe osoby zobowiązane są oczekiwać na skorzystanie z biblioteki przed wejściem do pomieszczenia (informacja o maksymalnej liczbie czytelników w bibliotece znajduje się przy wejściu do lokalu).
6️⃣ Wstrzymany zostaje wolny dostęp do księgozbioru dla użytkowników. Czytelnicy są zobowiązani przebywać w wyznaczonym przez obsługę obszarze lokalu bibliotecznego i odbierać książki przyniesione im przez bibliotekarzy przy ladzie bibliotecznej.
7️⃣ W celu uniknięcia ewentualnego skażenia materiałów bibliotecznych proces zwrotu i wypożyczania książek zostaje rozdzielony. Każda osoba obsługiwana jest przez dwóch pracowników z zachowaniem zasad bezpieczeństwa: jeden pracownik odbiera zwracane książki, drugi zaś wypożycza.
8️⃣ Termin dotychczas wypożyczonych zbiorów został automatycznie przedłużony do 30 czerwca 2020 r. (dotyczy zbiorów nieprzeterminowanych).
9️⃣ Użytkownicy mają możliwość elektronicznego zamawiania oraz przedłużania telefonicznie terminu zwrotów wypożyczonych książek w celu skrócenia czasu przebywania w bibliotece.
🔟 Z uwagi na zagrożenie zwracane zbiory będą poddawane kwarantannie na okres 5 dni, co ograniczy możliwość wypożyczenia ich w tym czasie przez inne osoby. W katalogu bibliotecznym zostanie nadany im status „Wstrzymane wypożyczanie”.
1️⃣1️⃣ Wstrzymana zostaje organizacja zajęć kulturalnych i edukacyjnych.
1️⃣2️⃣ Wraz ze zmianą sytuacji rozprzestrzeniania się epidemii MBP zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w zasadach korzystania z usług bibliotecznych.

🚷 Osoby chore prosimy o pozostanie w domach. 🤧🤒😷
Zwracamy się do Was, Czytelnicy o respektowanie powyższych instrukcji oraz o wyrozumiałość w najbliższym czasie. 🙏🙂

Popularne posty z tego bloga

Ferie Zimowe czas, start! Teatralne Hece w Bibliotece.

Mieliśmy przyjemność gościć Panią Hanię Banasiak. Znana i ceniona aktorka Teatru Lalek opowiadała o tym jak kluczowa w pracy aktora (i nie tylko!) jest wyobraźnia. Na warsztatach dotyczących teatru nie mogło zabraknąć przedstawienia. Papierowe ilustracje kamishibai wprowadziły nas w baśniowy świat. Po wysłuchaniu opowieści o „Królowej Śniegu” postanowiliśmy stworzyć własną sztukę w formie obrazkowej. Fabuła „Czerwonego Kapturka” przedstawiona przez dzieci na planszach udowodniła, że nasi goście na brak wyobraźni nie mogą narzekać. Działo się! Były tornada, błyskawice, babcia została rażona piorunem (spokojnie - przeżyła!), leśniczy ukrywający się pod postacią ślimaka, by śledzić poczynania wilka, mądry i pomocny kruk, który podpowiedział Kapturkowi wybór drogi życiowej. Jednym słowem – na bogato! Na kolejne fascynujące teatralne spotkanie z Panią Hanią i jej nieograniczoną wyobraźnią zapraszamy już za tydzień.  

Jesień z Przedszkolem Miejskiem Nr 32 🍃🍂🍁

Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 32 w Olsztynie. Rozmawialiśmy o jesieni, o zmianach zachodzących w przyrodzie. Nasi goście wysłuchali opowiadania o Toli z serii „Jesień Toli” aut. Anny Włodarkiewicz. Obejrzeli jesienny teatrzyk kamishibai. Wspólnie zainscenizowaliśmy opowieść o przygodach w lesie podczas grzybobrania. Dzieci wykazały się sporą wyobraźnią ochoczo uczestnicząc w przygotowanej przez nas zabawie.  

W bibliotece o bibliotece. 📚📖🧒

Mieliśmy przyjemność gościć pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej Nr 33 w Olsztynie. Rozmawialiśmy o bibliotece, książkach i morałach z nich płynących. Zastanawialiśmy się czy istnieje jakiś limit wiekowy warunkujący przygodę z książką. Jakie opcje zapoznania się z treścią lektury mają osoby niewidzące i słabo widzące. Przeczytaliśmy książkę aut. Thierry Robberecht   pt.: „O Wilku, który wypadł z książki”. Wspólnie przeanalizowaliśmy puentę płynącą z opowieści. Dzieci zgodnie twierdziły, że lektury z bajkami od najmłodszych lat znają i kochają. Postanowiliśmy sprawdzić pamięć uczniów. Sprawdzanie wyników quizu dostarczyło naszym gościom mnóstwo emocji i radości.