Przejdź do głównej zawartości

Tydzień Bibliotek inny niż zwykle



                Tradycją naszej filii jest w trwającym od 08 do 15 maja Tygodniu Bibliotek organizowanie spotkania najaktywniejszych czytelników. 2020 jest rokiem szczególnym, zawitał do nas nieproszony gość, nazywany popularnie „wirusem w koronie” i niewątpliwie pokrzyżował nasze plany. Nic, co do tej pory było normalne od  czasu jego niechcianej wizyty nie jest takie samo. Musieliśmy nauczyć się funkcjonować w innej rzeczywistości.  Tradycyjnego spotkania zorganizować nie możemy, ale musimy się pochwalić tym, że nasi czytelnicy w ubiegłym roku jak zwykle nas nie zawiedli.  Dyplomów wręczyć im nie możemy, z nazwiska wymienić też nie mamy prawa, ale ogólnie o czytelnictwie możemy trochę opowiedzieć. Pośród naszych czytelników  mamy naprawdę niezwykłych rekordzistów.  Pierwsze miejsce pod względem wypożyczonych książek zajmuje Pani, która w ciągu 2019 roku może pochwalić się 257 przeczytanymi książkami. Wynik ten jest imponujący, ale po piętach depcze jej Czytelniczka, która ma na swoim koncie 236 pozycji,  co również robi wrażenie.  Łącznie 25 osób  przez cały rok wypożyczyło 3830 voluminów, co daje średnią roczną 319 wypożyczeń na jedną osobę.  Należy nadmienić, że na przestrzeni ostatniej dekady wśród rekordzistów pojawiają się często te same nazwiska. Cieszy nas bardzo ten fakt. Nie możemy im podziękować  osobiście,  za tę „stałość w uczuciach”, więc chociaż w ten sposób wyrażamy im swoją wdzięczność. 
DZIĘKUJEMY WAM BARDZO DRODZY CZYTELNICY ZA TO, ŻE JESTEŚCIE Z NAMI.

Popularne posty z tego bloga

Ferie Zimowe czas, start! Teatralne Hece w Bibliotece.

Mieliśmy przyjemność gościć Panią Hanię Banasiak. Znana i ceniona aktorka Teatru Lalek opowiadała o tym jak kluczowa w pracy aktora (i nie tylko!) jest wyobraźnia. Na warsztatach dotyczących teatru nie mogło zabraknąć przedstawienia. Papierowe ilustracje kamishibai wprowadziły nas w baśniowy świat. Po wysłuchaniu opowieści o „Królowej Śniegu” postanowiliśmy stworzyć własną sztukę w formie obrazkowej. Fabuła „Czerwonego Kapturka” przedstawiona przez dzieci na planszach udowodniła, że nasi goście na brak wyobraźni nie mogą narzekać. Działo się! Były tornada, błyskawice, babcia została rażona piorunem (spokojnie - przeżyła!), leśniczy ukrywający się pod postacią ślimaka, by śledzić poczynania wilka, mądry i pomocny kruk, który podpowiedział Kapturkowi wybór drogi życiowej. Jednym słowem – na bogato! Na kolejne fascynujące teatralne spotkanie z Panią Hanią i jej nieograniczoną wyobraźnią zapraszamy już za tydzień.  

Jesień z Przedszkolem Miejskiem Nr 32 🍃🍂🍁

Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 32 w Olsztynie. Rozmawialiśmy o jesieni, o zmianach zachodzących w przyrodzie. Nasi goście wysłuchali opowiadania o Toli z serii „Jesień Toli” aut. Anny Włodarkiewicz. Obejrzeli jesienny teatrzyk kamishibai. Wspólnie zainscenizowaliśmy opowieść o przygodach w lesie podczas grzybobrania. Dzieci wykazały się sporą wyobraźnią ochoczo uczestnicząc w przygotowanej przez nas zabawie.  

W bibliotece o bibliotece. 📚📖🧒

Mieliśmy przyjemność gościć pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej Nr 33 w Olsztynie. Rozmawialiśmy o bibliotece, książkach i morałach z nich płynących. Zastanawialiśmy się czy istnieje jakiś limit wiekowy warunkujący przygodę z książką. Jakie opcje zapoznania się z treścią lektury mają osoby niewidzące i słabo widzące. Przeczytaliśmy książkę aut. Thierry Robberecht   pt.: „O Wilku, który wypadł z książki”. Wspólnie przeanalizowaliśmy puentę płynącą z opowieści. Dzieci zgodnie twierdziły, że lektury z bajkami od najmłodszych lat znają i kochają. Postanowiliśmy sprawdzić pamięć uczniów. Sprawdzanie wyników quizu dostarczyło naszym gościom mnóstwo emocji i radości.