Przejdź do głównej zawartości

Odszedł Jerzy Pilch - nietuzinkowy człowiek, ostre pióro literatury polskiej




Odszedł dziś Jerzy Pilch. „Zapisywałem tony papieru, raczyłem się koniakiem, biurko setki razy przestawiałem, przebierałem się nieustannie. Kiedyś pisanie wymagało wysiłku, dziś to nawyk” – tak mówił o procesie tworzenia. Pilch stworzył swój model felietonu, który był wybitną literaturą. Bywał ostry i bezceremonialny, potrafił jak nikt inny zbudować zdanie. Fraza Pilcha stała się rozpoznawalna i niepodrabialna. Przed jego ostrym piórem drżały rzesze grafomanów. Do Pilcha nie pasują podniosłe i ckliwe frazy, raczej anegdota. Chciałoby się go pożegnać więc słowami jego postaci, czyli księdza Lasoty z Wieszcząt, który nad grobem zmarłego ku zaskoczeniu wszystkich zgromadzonych mówił: „Bądź zdrów!”, a potem dodawał: „w niebie”. 



 

Popularne posty z tego bloga

Ferie Zimowe czas, start! Teatralne Hece w Bibliotece.

Mieliśmy przyjemność gościć Panią Hanię Banasiak. Znana i ceniona aktorka Teatru Lalek opowiadała o tym jak kluczowa w pracy aktora (i nie tylko!) jest wyobraźnia. Na warsztatach dotyczących teatru nie mogło zabraknąć przedstawienia. Papierowe ilustracje kamishibai wprowadziły nas w baśniowy świat. Po wysłuchaniu opowieści o „Królowej Śniegu” postanowiliśmy stworzyć własną sztukę w formie obrazkowej. Fabuła „Czerwonego Kapturka” przedstawiona przez dzieci na planszach udowodniła, że nasi goście na brak wyobraźni nie mogą narzekać. Działo się! Były tornada, błyskawice, babcia została rażona piorunem (spokojnie - przeżyła!), leśniczy ukrywający się pod postacią ślimaka, by śledzić poczynania wilka, mądry i pomocny kruk, który podpowiedział Kapturkowi wybór drogi życiowej. Jednym słowem – na bogato! Na kolejne fascynujące teatralne spotkanie z Panią Hanią i jej nieograniczoną wyobraźnią zapraszamy już za tydzień.  

Jesień z Przedszkolem Miejskiem Nr 32 🍃🍂🍁

Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 32 w Olsztynie. Rozmawialiśmy o jesieni, o zmianach zachodzących w przyrodzie. Nasi goście wysłuchali opowiadania o Toli z serii „Jesień Toli” aut. Anny Włodarkiewicz. Obejrzeli jesienny teatrzyk kamishibai. Wspólnie zainscenizowaliśmy opowieść o przygodach w lesie podczas grzybobrania. Dzieci wykazały się sporą wyobraźnią ochoczo uczestnicząc w przygotowanej przez nas zabawie.  

W bibliotece o bibliotece. 📚📖🧒

Mieliśmy przyjemność gościć pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej Nr 33 w Olsztynie. Rozmawialiśmy o bibliotece, książkach i morałach z nich płynących. Zastanawialiśmy się czy istnieje jakiś limit wiekowy warunkujący przygodę z książką. Jakie opcje zapoznania się z treścią lektury mają osoby niewidzące i słabo widzące. Przeczytaliśmy książkę aut. Thierry Robberecht   pt.: „O Wilku, który wypadł z książki”. Wspólnie przeanalizowaliśmy puentę płynącą z opowieści. Dzieci zgodnie twierdziły, że lektury z bajkami od najmłodszych lat znają i kochają. Postanowiliśmy sprawdzić pamięć uczniów. Sprawdzanie wyników quizu dostarczyło naszym gościom mnóstwo emocji i radości.