Przejdź do głównej zawartości

Czytelniczy przewodnik po regionie



  

     Kapliczka w Trękusie z 1792 r., usytuowana w środku wsi na rozwidleniu dróg.  Kapliczkę otaczają cztery wiekowe i rozłożyste lipy dobrze oddające charakter miejsc świętych. Kapliczka murowana z cegły i otynkowana, posadowiona wtórnie na cementowym, szerokim postumencie. Budowla w formie zwężającego się ku górze słupa, założonego na planie koła. Kapliczkę nakrywa stożkowy daszek, pokryty dachówką holenderką, zwieńczony ażurowym krzyżem i osadzonym na kuli oraz chorągiewką wiatrową z datą roczną 1792. Kapliczka jest jedną z najstarszych i najciekawszych kapliczek na Warmii.
    Zastanowić się można, czy w dziupli jednej z czterech starych lip otaczających tę jedyną w swoim rodzaju, warmińską kapliczkę nie zamieszkiwał bohater warmińskich legend Kłobuk - niecnota, psotnik, ladaco?! Warto sięgnąć po książkę Antologia Warmińska i sprawdzić. Polecamy do czytania zbiór naszych rodzimych, warmińskich legend,  warto też wybrać się w jakieś niedzielne popołudnie na długi spacer  do Trękusa, by móc na własne oczy zobaczyć tak nietypową i najstarszą na Warmii przydrożną kapliczkę i przy okazji zerknąć czy Kłobuk nie wystawia z dziupli czupryny.

Popularne posty z tego bloga

II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”

      Na pożegnanie lata , ostatniego dnia wakacji, zorganizowałyśmy wspólnie z koleżankami z filii nr 6 i 13 II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”, na placu zabaw między Nagórkami a Jarotami. Było mnóstwo gier, konkursów i dużo dobrej zabawy. Można było połowić ryby, spróbować swoich sił w wyścigach, sprawdzić umiejętności rzucania do celu, czy nauczyć się tańca indiańskiego. Jak przystało na imprezę biblioteczną nie zabrakło też książek o dzikim zachodzie i głośnego czytania legendy indiańskiej. Na pikniku pojawiło się dużo rodzin a największą nagrodą dla organizatorów były uśmiechy na twarzach dzieci. Dziękując wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę, mówimy do zobaczenia na następnym pikniku. Telewizja Olsztyn   Olsztyn24 Olsztyn24 Film

Pierwsze kroki w bibliotece!

             Dziś w naszej bibliotece odbyły się wyjątkowe zajęcia. Gościliśmy najmłodszą grupę  z przedszkola. Była to ich pierwsza wizyta w bibliotece.  Dzieci dowiedziały się co to jest biblioteka oraz jakie zasady w niej panują. Podczas wycieczki po dziale dziecięcym maluchy odkryły mnóstwo kolorowych książeczek, przeznaczonych dla młodszych i starszych czytelników. Mogły również doświadczyć czytania w alfabecie braille`a i wczuć się w osoby niewidome.  Wspólnie obejrzeliśmy fragmenty bajek, które w zabawny sposób przedstawiały jak wygląda praca w bibliotece  .Dzieci wysłuchały książkę  "Kicia Kocia w bibliotece" Anity Głowińskiej.      Na koniec każdy z nas zamienił się w książkę i miał za zadanie: wędrować między półkami, przeżyć przygodę oraz wrócić na półkę.  Dziękujemy za wspólne zajęcia oraz zapraszamy na następne!

Gimnastyka wśród książek z Joanną Podolak.

Książka kojarzy nam się z odpoczynkiem, relaksem, stagnacją i błogim lenistwem. Nic bardziej mylnego. ;) Z pomocą lektury z   powodzeniem możemy gimnastykować nie tylko umysł, ale także ciało. Udowodnili to nasi dzisiejsi goście. Joga z książką to sportowe wydarzenie poprowadzone przez Joannę Podolak – absolwentkę studiów podyplomowych Relaksacja i Joga na Wydziale Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Spotkaliśmy się w ogrodzie naszej filii, gdzie nie zabrakło słońca, ruchu, uśmiechu, rozmów i oczywiście arcyciekawych książek! Pani Asi dziękujemy za profesjonalizm, poświęcony czas i cudowną energię okraszoną uśmiechem, a przybyłym gościom za chęć aktywnego spędzenia z nami przedpołudnia.