Przejdź do głównej zawartości

Czytelniczy przewodnik po regionie




Długi weekend nadchodzi wielkimi krokami. W ramach naszego czytelniczego przewodnika po regionie proponujemy pomysł na urokliwą wyprawę. Rozpoczynamy ją kierując się w stronę Starego Olsztyna boczną drogą wzdłuż ogródków działkowych. Od samego początku naszej wyprawy jej niepodważalnym plusem jest podróżowanie bocznymi ścieżkami. Cisza, spokój, znikomy ruch, dużo zieleni dokoła i niepowtarzalny klimat warmińskich krajobrazów. W tak przyjemnych okolicznościach docieramy do miejscowości Stary Olsztyn. Na skrzyżowaniu dróg skręcamy w lewo. Przejeżdżając przez nowo powstały wiadukt mamy możliwość podziwiania trasy prowadzącej w kierunku Wielkich Jezior Mazurskich. Jest to najnowszy odcinek obwodnicy odciążającej ruch miejski w Olsztynie. Dojeżdżając do następnego skrzyżowania po lewej stronie możemy podziwiać przydrożną kapliczkę. 

Drodzy Czytelnicy jeżeli również lubujecie się w wycieczkach i odkrywaniu uroków otaczających nas rejonów, macie zatem świadomość, że nie jest to jedyna taka kapliczka w okolicy. Na skrzyżowaniu z kapliczką kierujemy się w prawą stronę. Zapewniamy, że widoki warte są wysiłku włożonego w chodzenie, bieganie, pedałowanie, jakkolwiek będziecie się Państwo poruszać. Z obu stron rozciągają się malownicze pola, a spoglądając w lewym kierunku ujrzymy taflę Jeziora Linowskiego. Czy jest bardziej błogi i uspokajający widok niż zieleń natury połączona z błękitem wody? W tak urokliwych okolicznościach docieramy do wsi Linowo. 

W niej mamy możliwość podziwiania znajdującej się niemal w samym centrum wsi kapliczkę zbudowaną w latach dwudziestych XX wieku jako filia parafii pw. Świętych Walentego i Rocha w Klewkach. 




Jest to budowla w kształcie niewielkiego prostokąta z typowym prostym dwuspadowym dachem, krytym dachówką ceramiczną. Na dachu znajduje się też niska sterczyna z chorągiewką wiatrową. Po II wojnie światowej dokonano przebudowy, zmieniono wówczas ostrołukowe wejście na formę prostokątną, dobudowano komin oraz poprowadzono napowietrzne podłączenie sieci elektrycznej. Zwiedzając kaplicę na uwagę zasługuje piękna figurka Madonny z Dzieciątkiem umieszczona nad wejściem w ostrołukowej wnęce, ale nas najbardziej zauroczyły oryginalne witraże w ostrołukowych oknach znajdujących się w ścianach bocznych! 

Zawracając kierujemy się ponownie w stronę Starego Olsztyna. Jednak kilkaset metrów za wsią skręcamy w lewo w polną drogę. Prowadzi ona bezpośrednio przy Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej. W pewnym momencie droga zatapia się w las. Pojawia się jej oznaczenie jako leśna droga przeciwpożarowa nr 8 i naszym oczom ukazuje się okazały drewniany  przydrożny krzyż. 


Kierując się nią w stronę Olsztyna, możemy skręcić w prawo w boczną drogę przeciwpożarową nr 7, przy której w pewnym momencie również dostrzeżemy kapliczkę.


Takie pamiątki z przeszłości pozwalają nam domyślać się, że niegdyś teren ten tętnił życiem pełnym domostw. Jesteśmy przekonane, że każdym samotnym krzyżem czającym się nieśmiało w przydrożnej zieleni kryje się jakaś ciekawa historia. Dalej droga doprowadzi nas już bezpośrednio do obwodnicy Olsztyna, którą komfortowo wrócimy na tętniące zgiełkiem ulice miasta.

Popularne posty z tego bloga

II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”

      Na pożegnanie lata , ostatniego dnia wakacji, zorganizowałyśmy wspólnie z koleżankami z filii nr 6 i 13 II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”, na placu zabaw między Nagórkami a Jarotami. Było mnóstwo gier, konkursów i dużo dobrej zabawy. Można było połowić ryby, spróbować swoich sił w wyścigach, sprawdzić umiejętności rzucania do celu, czy nauczyć się tańca indiańskiego. Jak przystało na imprezę biblioteczną nie zabrakło też książek o dzikim zachodzie i głośnego czytania legendy indiańskiej. Na pikniku pojawiło się dużo rodzin a największą nagrodą dla organizatorów były uśmiechy na twarzach dzieci. Dziękując wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę, mówimy do zobaczenia na następnym pikniku. Telewizja Olsztyn   Olsztyn24 Olsztyn24 Film

Pierwsze kroki w bibliotece!

             Dziś w naszej bibliotece odbyły się wyjątkowe zajęcia. Gościliśmy najmłodszą grupę  z przedszkola. Była to ich pierwsza wizyta w bibliotece.  Dzieci dowiedziały się co to jest biblioteka oraz jakie zasady w niej panują. Podczas wycieczki po dziale dziecięcym maluchy odkryły mnóstwo kolorowych książeczek, przeznaczonych dla młodszych i starszych czytelników. Mogły również doświadczyć czytania w alfabecie braille`a i wczuć się w osoby niewidome.  Wspólnie obejrzeliśmy fragmenty bajek, które w zabawny sposób przedstawiały jak wygląda praca w bibliotece  .Dzieci wysłuchały książkę  "Kicia Kocia w bibliotece" Anity Głowińskiej.      Na koniec każdy z nas zamienił się w książkę i miał za zadanie: wędrować między półkami, przeżyć przygodę oraz wrócić na półkę.  Dziękujemy za wspólne zajęcia oraz zapraszamy na następne!

Gimnastyka wśród książek z Joanną Podolak.

Książka kojarzy nam się z odpoczynkiem, relaksem, stagnacją i błogim lenistwem. Nic bardziej mylnego. ;) Z pomocą lektury z   powodzeniem możemy gimnastykować nie tylko umysł, ale także ciało. Udowodnili to nasi dzisiejsi goście. Joga z książką to sportowe wydarzenie poprowadzone przez Joannę Podolak – absolwentkę studiów podyplomowych Relaksacja i Joga na Wydziale Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Spotkaliśmy się w ogrodzie naszej filii, gdzie nie zabrakło słońca, ruchu, uśmiechu, rozmów i oczywiście arcyciekawych książek! Pani Asi dziękujemy za profesjonalizm, poświęcony czas i cudowną energię okraszoną uśmiechem, a przybyłym gościom za chęć aktywnego spędzenia z nami przedpołudnia.