Przejdź do głównej zawartości

Dzień Legend Warmińskich




     Odwiedziłyśmy dziś Szkołę Podstawową Nr 29. Spotkaliśmy się w bibliotece szkolnej kolejno z trzema grupami uczniów klas II-III.  Pierwsza grupa wysłuchała „Legendy o Łynie”, a dwie pozostałe zapoznały się z legendą „Skąd się wzięło Jezioro Wielochowskie na Warmii”. Obydwie opowieści zrobiły na dzieciach spore wrażenie. Udało się to za sprawą formy ich prezentacji czyli teatrzyku kamishibai. Historia opowiedziana za pomocą ilustracji wzbogacona  akompaniamentem muzycznym sprawiła, że dzieci przeniosły się wprost w świat akcji i zaciekawione słuchały co stanie się dalej. Wszystkie trzy grupy zaintrygowane losami bohaterów przeżywały wydarzenia z kolejnych kart. Po przedstawieniu przygotowałyśmy zabawy ściśle związane z książkami oraz biblioteką. Postanowiliśmy sprawdzić jak dobrze dzieci zapamiętały bohaterów bajek  oraz baśni czytanych im w wolnej chwili, do poduszki. Okazało się, że przy większości pytań pamięć ich nie zawiodła. Nawet niełatwa konkurencja z dokończeniem kultowych zdań z wierszy i rymowanek wypadła na zaskakująco wysokim poziomie. Na koniec spotkania z każdą grupą, młodzi ludzie dostali od nas zakładki do książek promujące oczywiście... antologię warmińską.  Miałyśmy zatem okazję przekonać się, że uczniowie pamiętają opowiadania, bajki oraz baśnie z wczesnych lat dzieciństwa. Pozostaje nam głęboko wierzyć, że legenda warmińska, z którą je dziś zapoznałyśmy pozostanie w ich głowach na równie długi czas.











Popularne posty z tego bloga

WYNIKI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO 📸📸📸

  Jest nam niezmiernie miło poinformować, że spośród nadesłanych prac wyłoniliśmy zwycięskie zdjęcie konkursu „Ja – kopia Kopernika”.     Gratulujemy serdecznie Aleksandrowi, który do tematu podszedł ambitnie, ale z humorem! 😍 Zapraszamy po odbiór nagrody do naszej filii.    Pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział i zachęcamy do prób w kolejnych konkursach.

Ferie Zimowe czas, start! Teatralne Hece w Bibliotece.

Mieliśmy przyjemność gościć Panią Hanię Banasiak. Znana i ceniona aktorka Teatru Lalek opowiadała o tym jak kluczowa w pracy aktora (i nie tylko!) jest wyobraźnia. Na warsztatach dotyczących teatru nie mogło zabraknąć przedstawienia. Papierowe ilustracje kamishibai wprowadziły nas w baśniowy świat. Po wysłuchaniu opowieści o „Królowej Śniegu” postanowiliśmy stworzyć własną sztukę w formie obrazkowej. Fabuła „Czerwonego Kapturka” przedstawiona przez dzieci na planszach udowodniła, że nasi goście na brak wyobraźni nie mogą narzekać. Działo się! Były tornada, błyskawice, babcia została rażona piorunem (spokojnie - przeżyła!), leśniczy ukrywający się pod postacią ślimaka, by śledzić poczynania wilka, mądry i pomocny kruk, który podpowiedział Kapturkowi wybór drogi życiowej. Jednym słowem – na bogato! Na kolejne fascynujące teatralne spotkanie z Panią Hanią i jej nieograniczoną wyobraźnią zapraszamy już za tydzień.  

Jesień z Przedszkolem Miejskiem Nr 32 🍃🍂🍁

Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 32 w Olsztynie. Rozmawialiśmy o jesieni, o zmianach zachodzących w przyrodzie. Nasi goście wysłuchali opowiadania o Toli z serii „Jesień Toli” aut. Anny Włodarkiewicz. Obejrzeli jesienny teatrzyk kamishibai. Wspólnie zainscenizowaliśmy opowieść o przygodach w lesie podczas grzybobrania. Dzieci wykazały się sporą wyobraźnią ochoczo uczestnicząc w przygotowanej przez nas zabawie.