Przejdź do głównej zawartości

Co Mikołaj ma wspólnego z czarownicą?



      Na dwa dni przed Mikołajkami odwiedzili nas uczniowie SP nr 34 w Olsztynie. Wszyscy z niecierpliwością czekają na prezenty. Nie dziwi nas to zupełnie, przecież niebawem wspomniane wcześniej Mikołajki. Dużymi krokami idą Święta. Nie wyobrażamy sobie zatem lepszej lektury na dzisiejsze spotkanie niż "Idą Święta. O Bożym Narodzeniu Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie" autorstwa Moniki Utnik-Strugały. Każdy z odwiedzających nas dziś dzieciaków był pewien tego, że Mikołaj hojnie go obdaruje. Każdy  był również pewien, że w tym roku zachowywał się wyjątkowo grzecznie. Cóż, pozostaje nam zaufać im na słowo. Okazuje się, że nasz polski Mikołaj wcale nie jest taki zły, gdy jednak trafia na łobuza. Rózga w bucie to nic takiego w porównaniu z naszymi sąsiadami.  Opowiedzieliśmy uczniom o ciekawostkach dotyczących celebrowania mikołajek poza granicami Polski. Na przygotowanych mapach dzieciaki obejrzały, gdzie dokładnie leżą np. Włochy. Dowiedzieliśmy się , że tam ich rówieśnicy czekają na prezenty w nocy z 5 na 6 stycznia, a przynosi je nie Mikołaj, a złośliwa czarownica La Befana. We Włoszech nie opłaca się psocić, ponieważ Befana złym dzieciom zostawia w skarpecie czosnek, cebulę albo popiół! Podobnych wiadomości dzieci dowiedziały się o sąsiadach z Rosji, Niemiec, Dani, Belgii, Holandii, Hiszpanii, a nawet Islandii. Po tym jak przedszkolaki z zaciekawieniem wysłuchały opowieści o ich rówieśnikach z Europy, postanowiliśmy sprawdzić poziom wiedzy na temat naszego Mikołaja i zwyczajów z nim związanych. Podzieliliśmy się na dwie drużyny i okazało się, że poziom wiedzy dziewczynek i chłopców jest wyrównany. Mikołajki, wiadomo zima, chłód, śnieg, mróz… Nasze spotkanie zdominowały zimowe tematy więc postanowiliśmy się nieco poruszać przy zabawach ruchowych z muzyką. Zabawa w krainę lodu – obecnie wyjątkowo na czasie - sprawiła, że dzieciaki chętnie zamarzały całymi grupami w bardzo zaskakujących pozach. Przy zabawie w lodowe figury biblioteczny parkiet ogarnął prawdziwy duch rywalizacji. Każdy chciał wygrać, zatem gdy na parkiecie została już tylko dwójka graczy – dziewczynka i chłopiec – kibicowanie przybrało wymiar iście sportowy. Pozostali uczniowie dopingowali swoich faworytów niczym kibice na olimpiadzie. Finalnie musieliśmy ogłosić remis, ponieważ trafiliśmy na prawdziwych profesjonalistów w osiąganiu posągowego bezruchu. Solidna dawka wiedzy poprawiona zdrowym ruchem sprawiła, że dzieci wychodziły od nas roześmiane i rumiane. 







Popularne posty z tego bloga

WYNIKI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO 📸📸📸

  Jest nam niezmiernie miło poinformować, że spośród nadesłanych prac wyłoniliśmy zwycięskie zdjęcie konkursu „Ja – kopia Kopernika”.     Gratulujemy serdecznie Aleksandrowi, który do tematu podszedł ambitnie, ale z humorem! 😍 Zapraszamy po odbiór nagrody do naszej filii.    Pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział i zachęcamy do prób w kolejnych konkursach.

Ferie Zimowe czas, start! Teatralne Hece w Bibliotece.

Mieliśmy przyjemność gościć Panią Hanię Banasiak. Znana i ceniona aktorka Teatru Lalek opowiadała o tym jak kluczowa w pracy aktora (i nie tylko!) jest wyobraźnia. Na warsztatach dotyczących teatru nie mogło zabraknąć przedstawienia. Papierowe ilustracje kamishibai wprowadziły nas w baśniowy świat. Po wysłuchaniu opowieści o „Królowej Śniegu” postanowiliśmy stworzyć własną sztukę w formie obrazkowej. Fabuła „Czerwonego Kapturka” przedstawiona przez dzieci na planszach udowodniła, że nasi goście na brak wyobraźni nie mogą narzekać. Działo się! Były tornada, błyskawice, babcia została rażona piorunem (spokojnie - przeżyła!), leśniczy ukrywający się pod postacią ślimaka, by śledzić poczynania wilka, mądry i pomocny kruk, który podpowiedział Kapturkowi wybór drogi życiowej. Jednym słowem – na bogato! Na kolejne fascynujące teatralne spotkanie z Panią Hanią i jej nieograniczoną wyobraźnią zapraszamy już za tydzień.  

Jesień z Przedszkolem Miejskiem Nr 32 🍃🍂🍁

Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 32 w Olsztynie. Rozmawialiśmy o jesieni, o zmianach zachodzących w przyrodzie. Nasi goście wysłuchali opowiadania o Toli z serii „Jesień Toli” aut. Anny Włodarkiewicz. Obejrzeli jesienny teatrzyk kamishibai. Wspólnie zainscenizowaliśmy opowieść o przygodach w lesie podczas grzybobrania. Dzieci wykazały się sporą wyobraźnią ochoczo uczestnicząc w przygotowanej przez nas zabawie.