Przejdź do głównej zawartości

"Czy wilk zawsze bywa zły?"

Dziś - 19 lipca przypada Dzień Czerwonego Kapturka

Każdy z nas zna historię dziewczynki i jej przygód związanych z samotną wyprawą gęstym lasem. Wiadomo wszem wobec, że czarnym charakterem tej bajki był wilk. Dlaczego akurat to zwierzę podpadło autorowi  i obsadził je w tak fatalnej roli? Tego możemy się jedynie domyślać. Może chodziło o kły, może o dziką naturę, może o spryt, a może o coś jeszcze innego… My chcielibyśmy odczarować groźny obraz wilka wypracowany w świadomości naszych najmłodszych czytelników, dlatego postanowiliśmy, że na okoliczność Dnia Czerwonego Kapturka to właśnie wilk, we własnej osobie osładzać będzie czytanie wszystkim dzieciom! Jak? Robimy totalną rewolucję i dziś Wilk wcieli się w rolę Kapturka - przejmie jego koszyczek pełen łakoci, ale spokojnie... wszystko odbędzie się w przyjaznej atmosferze i w szlachetnym celu. Wilk będzie częstował słodkościami wszystkie dzieci wypożyczające książki w naszej filii. Taki wilk to zupełnie inny bohater. Wydaje nam się, że ktoś kto rozdaje cukierki za czytanie natychmiast przechodzi na jasną stronę mocy i dołącza do drużyny superbohaterów. Ktoś chce być Superman'em, inny Spider-Man'em, dlaczego nie stać się super wilkiem?! Będziecie mieli okazję wcielić się w jego rolę. Każdy mały czytelnik dostanie od nas maskę wilka do samodzielnego wykonania. Pracy jest niewiele, wystarczy ją wyciąć i dołączyć gumkę. W razie potrzeby – pomożemy ;) Bajka utrwalała niegodziwy i podły charakter wilka przez setki lat. Po raz pierwszy została opisana przez Charles’a Perraulta w 1697 roku w książce Bajki Babci Gąski. Mamy więc świadomość, że nie da się zatrzeć negatywnego wizerunku w jeden dzień. Spróbujemy zatem przekonać Was do zapamiętania pozytywnego Wilka przez cały następny tydzień. Od poniedziałku do piątku przybywajcie i przytulajcie nasze biblioteczne wilczysko.




Popularne posty z tego bloga

WYNIKI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO 📸📸📸

  Jest nam niezmiernie miło poinformować, że spośród nadesłanych prac wyłoniliśmy zwycięskie zdjęcie konkursu „Ja – kopia Kopernika”.     Gratulujemy serdecznie Aleksandrowi, który do tematu podszedł ambitnie, ale z humorem! 😍 Zapraszamy po odbiór nagrody do naszej filii.    Pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział i zachęcamy do prób w kolejnych konkursach.

Ferie Zimowe czas, start! Teatralne Hece w Bibliotece.

Mieliśmy przyjemność gościć Panią Hanię Banasiak. Znana i ceniona aktorka Teatru Lalek opowiadała o tym jak kluczowa w pracy aktora (i nie tylko!) jest wyobraźnia. Na warsztatach dotyczących teatru nie mogło zabraknąć przedstawienia. Papierowe ilustracje kamishibai wprowadziły nas w baśniowy świat. Po wysłuchaniu opowieści o „Królowej Śniegu” postanowiliśmy stworzyć własną sztukę w formie obrazkowej. Fabuła „Czerwonego Kapturka” przedstawiona przez dzieci na planszach udowodniła, że nasi goście na brak wyobraźni nie mogą narzekać. Działo się! Były tornada, błyskawice, babcia została rażona piorunem (spokojnie - przeżyła!), leśniczy ukrywający się pod postacią ślimaka, by śledzić poczynania wilka, mądry i pomocny kruk, który podpowiedział Kapturkowi wybór drogi życiowej. Jednym słowem – na bogato! Na kolejne fascynujące teatralne spotkanie z Panią Hanią i jej nieograniczoną wyobraźnią zapraszamy już za tydzień.  

Jesień z Przedszkolem Miejskiem Nr 32 🍃🍂🍁

Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 32 w Olsztynie. Rozmawialiśmy o jesieni, o zmianach zachodzących w przyrodzie. Nasi goście wysłuchali opowiadania o Toli z serii „Jesień Toli” aut. Anny Włodarkiewicz. Obejrzeli jesienny teatrzyk kamishibai. Wspólnie zainscenizowaliśmy opowieść o przygodach w lesie podczas grzybobrania. Dzieci wykazały się sporą wyobraźnią ochoczo uczestnicząc w przygotowanej przez nas zabawie.