Przejdź do głównej zawartości

"Czy wilk zawsze bywa zły?"

Dziś - 19 lipca przypada Dzień Czerwonego Kapturka

Każdy z nas zna historię dziewczynki i jej przygód związanych z samotną wyprawą gęstym lasem. Wiadomo wszem wobec, że czarnym charakterem tej bajki był wilk. Dlaczego akurat to zwierzę podpadło autorowi  i obsadził je w tak fatalnej roli? Tego możemy się jedynie domyślać. Może chodziło o kły, może o dziką naturę, może o spryt, a może o coś jeszcze innego… My chcielibyśmy odczarować groźny obraz wilka wypracowany w świadomości naszych najmłodszych czytelników, dlatego postanowiliśmy, że na okoliczność Dnia Czerwonego Kapturka to właśnie wilk, we własnej osobie osładzać będzie czytanie wszystkim dzieciom! Jak? Robimy totalną rewolucję i dziś Wilk wcieli się w rolę Kapturka - przejmie jego koszyczek pełen łakoci, ale spokojnie... wszystko odbędzie się w przyjaznej atmosferze i w szlachetnym celu. Wilk będzie częstował słodkościami wszystkie dzieci wypożyczające książki w naszej filii. Taki wilk to zupełnie inny bohater. Wydaje nam się, że ktoś kto rozdaje cukierki za czytanie natychmiast przechodzi na jasną stronę mocy i dołącza do drużyny superbohaterów. Ktoś chce być Superman'em, inny Spider-Man'em, dlaczego nie stać się super wilkiem?! Będziecie mieli okazję wcielić się w jego rolę. Każdy mały czytelnik dostanie od nas maskę wilka do samodzielnego wykonania. Pracy jest niewiele, wystarczy ją wyciąć i dołączyć gumkę. W razie potrzeby – pomożemy ;) Bajka utrwalała niegodziwy i podły charakter wilka przez setki lat. Po raz pierwszy została opisana przez Charles’a Perraulta w 1697 roku w książce Bajki Babci Gąski. Mamy więc świadomość, że nie da się zatrzeć negatywnego wizerunku w jeden dzień. Spróbujemy zatem przekonać Was do zapamiętania pozytywnego Wilka przez cały następny tydzień. Od poniedziałku do piątku przybywajcie i przytulajcie nasze biblioteczne wilczysko.




Popularne posty z tego bloga

II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”

      Na pożegnanie lata , ostatniego dnia wakacji, zorganizowałyśmy wspólnie z koleżankami z filii nr 6 i 13 II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”, na placu zabaw między Nagórkami a Jarotami. Było mnóstwo gier, konkursów i dużo dobrej zabawy. Można było połowić ryby, spróbować swoich sił w wyścigach, sprawdzić umiejętności rzucania do celu, czy nauczyć się tańca indiańskiego. Jak przystało na imprezę biblioteczną nie zabrakło też książek o dzikim zachodzie i głośnego czytania legendy indiańskiej. Na pikniku pojawiło się dużo rodzin a największą nagrodą dla organizatorów były uśmiechy na twarzach dzieci. Dziękując wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę, mówimy do zobaczenia na następnym pikniku. Telewizja Olsztyn   Olsztyn24 Olsztyn24 Film

Pierwsze kroki w bibliotece!

             Dziś w naszej bibliotece odbyły się wyjątkowe zajęcia. Gościliśmy najmłodszą grupę  z przedszkola. Była to ich pierwsza wizyta w bibliotece.  Dzieci dowiedziały się co to jest biblioteka oraz jakie zasady w niej panują. Podczas wycieczki po dziale dziecięcym maluchy odkryły mnóstwo kolorowych książeczek, przeznaczonych dla młodszych i starszych czytelników. Mogły również doświadczyć czytania w alfabecie braille`a i wczuć się w osoby niewidome.  Wspólnie obejrzeliśmy fragmenty bajek, które w zabawny sposób przedstawiały jak wygląda praca w bibliotece  .Dzieci wysłuchały książkę  "Kicia Kocia w bibliotece" Anity Głowińskiej.      Na koniec każdy z nas zamienił się w książkę i miał za zadanie: wędrować między półkami, przeżyć przygodę oraz wrócić na półkę.  Dziękujemy za wspólne zajęcia oraz zapraszamy na następne!

Informacja