Przejdź do głównej zawartości

ZACZYTANI KINOMANI - LIPIEC

Zaczytani kinomani to comiesięczna odsłona trzech propozycji książkowych, które zostały zekranizowane. Spróbujemy wyjść naprzeciw każdej grupy naszych czytelników dlatego podpowiemy książkę oraz film dla Pani, Pana oraz młodego czytelnika/widza. Jest to jedynie luźna propozycja. Nikt nie powiedział, że do lektury/seansu filmowego nie możemy zasiąść wspólnie.

 

Wszystkie pozycje literackie, które zostały zekranizowane i które będziemy Państwu gorąco polecać oczywiście dostępne są w naszej filii, dlatego szczerze zachęcamy do ich lektury, a następnie życzymy miłego seansu.

 

Lipcowe propozycje kinowe:

 


Paniom proponujemy:

 

KSIĄŻKĘ „Francuska suita”


Autor:
Irène Némirovsky

Wydawnictwo: Albatros

Tytuł oryginału: Suite française

Data 1. wydania w języku polskim: 2006-01-01

 

Zamiarem Irene Nemirovski było napisać pięcioksiąg, niestety w skutek aresztowania, które doprowadziło do śmierci autorki, powstały tylko dwie części. Dzieło odnalezione w archiwum pisarki od razu spotkało się z dużym zainteresowaniem.

Pierwsza część książki to obraz masowej ucieczki mieszkańców Paryża, przerażonych pogłoskami z zbliżaniu się Niemców. Niesłychanie barwny obraz, w którym występują przedstawiciele wszystkich stanów: bogaci mieszczanie w samochodach wyładowanych srebrem, bielizną pościelową; skromni urzędnicy maszerujący pieszo obok robotniczych matek z niemowlętami na ręku; intelektualiści zatroskani o rękopisy swoich książek; rozproszone oddziały wojska. Bohaterowie poszczególnych epizodów, scharakteryzowani z niezwykłą celnością i zwięzłością właściwą Niemirowskiej, a całość tworzy obraz chaosu, egoizmu i wygodnictwa, niezbyt przychylny dla Francji.

W części drugiej poznajemy mieszkańców małego miasta, w którym stacjonuje niemiecki pułk. Nawiązują się przyjaźnie, intrygi, rodzi się nawet prawdziwa miłość. Młoda Francuzka, której mąż przebywa w niemieckiej niewoli, i przystojny Niemiec z arystokratycznej rodziny czują raczej pociąg niż wrogość do siebie. Jednak okoliczności muszą ich rozdzielić.

Książkę uzupełnia aneks złożonych z notatek autorki i niezwykle poruszających listów dotyczących wojennych losów jej i rodziny.

 

FILM „Francuska suita”

 

reżyseria: Saul Dibb

scenariusz: Matt Charman /

gatunek: Melodramat / Wojenny

produkcja: Francja / Kanada / Wielka Brytania

premiera: 5 listopada 2014 (świat)

Obsada:

Michelle Williams - Lucille Angellier 
Kristin Scott Thomas - Madame Angellier 
Matthias Schoenaerts - Porucznik Bruno von Falk 
Ruth Wilson - Madeleine Labarie 
Sam Riley - Benoit Labarie 
Margot Robbie - Celine Joseph 
Alexandra Maria Lara - Leah 
Clare Holman - Marthe 
Lambert Wilson - Wicehrabia de Montmort 
Harrier Walter - Wicehrabina de Montmort

 

 

  Panom proponujemy:

 

KSIĄŻKĘ „Długi marsz”

Autor: Sławomir Rawicz

Wydawnictwo: Gord

Data 1. wydania w języku polskim: 2011-02-01

 

Wiosną 1941 roku autor, 26 - letni polski porucznik kawalerii, organizuje ucieczkę z obozu nr 303 na Syberii. Towarzyszy mu sześciu więźniów z różnych krajów, w tym jeden obywatel USA. Uciekinierzy przedzierają się na południe przez tajgę, wyżyny Mongolii, pustynię Gobi, Tybet, Himalaje, do brytyjskich Indii - ponad 6000 km. Nie mają mapy ani kompasu, jedyny ich ekwipunek to siekiera i nóż. Codziennie czyhają na nich nowe niebezpieczeństwa. Mimo wielkiej woli przeżycia, odwagi i wytrzymałości fizycznej nie wszystkim uda się osiągnąć cel. Książka Sławomira Rawicza zrobiła zawrotna karierę, została przetłumaczona na 25 języków i obok relacji z wypraw Scotta czy Shackletona weszła do światowej klasyki książek o heroicznej walce człowieka o przetrwanie w skrajnych warunkach. Stanowiła inspirację dla wielu znanych współczesnych podróżników. Trasę ucieczki bohaterów książki przemierzało kilka ekspedycji. Mimo kontrowersji i zagadek wiążących się z książką i jej autorem "Długi marsz" pozostaje fascynującą opowieścią. Szczególną popularnością cieszy się w USA, gdzie od kilku lat znajduje się na listach bestsellerów.

 

FILM „Niepokonani”

Reżyseria: Peter Weir

Scenariusz: Keith R. Clarke /

Gatunek: Przygodowy / Dramat historyczny

Produkcja: Polska / USA / Zjednoczone Emiraty Arabskie

Premiera: 3 września 2010 (świat)

 

Obsada:

Jim Sturgess - Janusz
Ed Harris - Mister Smith
Saoirse Ronan - Irena
Colin Farrell - Walka
Dragoş Bucur - Zoran
Alexandru Potocean - Tomasz
Gustaf Skarsgård - Voss
Sebastian Urzendowsky - Kazik
 

 

Młodym czytelnikom/widzom proponujemy:

 

KSIĄŻKĘ „Oskar i pani Róża”

 

Autor: Éric-Emmanuel Schmitt

Wydawnictwo: Znak Literanova

Tytuł oryginału: Oscar et la dame Rose

Data 1. wydania w języku polskim: 2004-02-11

 

CODZIENNIE PATRZ NA ŚWIAT, JAKBYŚ OGLĄDAŁ GO PO RAZ PIERWSZY.

Czy w ciągu dwunastu dni można poznać smak życia i odkryć jego najgłębszy sens? Dziesięcioletni Oskar leży w szpitalu i nie wierzy już w żadne bajki. Na jego drodze staje tajemnicza pani Róża, która ma za sobą karierę zapaśniczki i potrafi znaleźć wyjście z każdej sytuacji…

Oskar i pani Róża to najsłynniejsza powieść Érica-Emmanuela Schmitta, znakomitego francuskiego pisarza i filozofa, którego książki przetłumaczono na 35 języków. Czytelnicy na całym świecie pokochali go za niezrównaną wrażliwość i mądrość, z jaką opisuje nawet najbardziej skomplikowane emocje.

Dzięki małemu Oskarowi ponad pół miliona Polaków przekonało się, że warto cieszyć się każdą chwilą życia.


FILM „Oskar i pani Róża”

 

Reżyseria:   Eric-Emmanuel Schmitt

Scenariusz: Eric-Emmanuel Schmitt

Gatunek: Dramat

Produkcja: Belgia / Francja / Kanada

Premiera: listopad 2009 (świat)

 

Obsada:

 

Louis de Funès – Bertrand Barnier

Claude Rich Christian Martin, pracownik firmy

Claude Gensac – Germaine Barnier, żona

Agathe Natanson – Colette Barnier, córka

Mario David – Philippe Dubois/Filip Kłoda, masażysta

Dominique Page – Bernadette, pokojówka

Sylvia Saurel/Noël – Jacqueline Bouillotte (Gruszka)

Paul Préboist – Charles, lokaj

Germaine Delbat – Charlotte Bouillotte (Gruszka), matka Jacqueline

Roger Van Hool – Oscar, kierowca

Philippe Valauris – szofer barona

 




























Źródła:
lubimyczytac.pl oraz filmweb.pl

Popularne posty z tego bloga

Ferie Zimowe czas, start! Teatralne Hece w Bibliotece.

Mieliśmy przyjemność gościć Panią Hanię Banasiak. Znana i ceniona aktorka Teatru Lalek opowiadała o tym jak kluczowa w pracy aktora (i nie tylko!) jest wyobraźnia. Na warsztatach dotyczących teatru nie mogło zabraknąć przedstawienia. Papierowe ilustracje kamishibai wprowadziły nas w baśniowy świat. Po wysłuchaniu opowieści o „Królowej Śniegu” postanowiliśmy stworzyć własną sztukę w formie obrazkowej. Fabuła „Czerwonego Kapturka” przedstawiona przez dzieci na planszach udowodniła, że nasi goście na brak wyobraźni nie mogą narzekać. Działo się! Były tornada, błyskawice, babcia została rażona piorunem (spokojnie - przeżyła!), leśniczy ukrywający się pod postacią ślimaka, by śledzić poczynania wilka, mądry i pomocny kruk, który podpowiedział Kapturkowi wybór drogi życiowej. Jednym słowem – na bogato! Na kolejne fascynujące teatralne spotkanie z Panią Hanią i jej nieograniczoną wyobraźnią zapraszamy już za tydzień.  

Jesień z Przedszkolem Miejskiem Nr 32 🍃🍂🍁

Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 32 w Olsztynie. Rozmawialiśmy o jesieni, o zmianach zachodzących w przyrodzie. Nasi goście wysłuchali opowiadania o Toli z serii „Jesień Toli” aut. Anny Włodarkiewicz. Obejrzeli jesienny teatrzyk kamishibai. Wspólnie zainscenizowaliśmy opowieść o przygodach w lesie podczas grzybobrania. Dzieci wykazały się sporą wyobraźnią ochoczo uczestnicząc w przygotowanej przez nas zabawie.  

II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”

      Na pożegnanie lata , ostatniego dnia wakacji, zorganizowałyśmy wspólnie z koleżankami z filii nr 6 i 13 II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”, na placu zabaw między Nagórkami a Jarotami. Było mnóstwo gier, konkursów i dużo dobrej zabawy. Można było połowić ryby, spróbować swoich sił w wyścigach, sprawdzić umiejętności rzucania do celu, czy nauczyć się tańca indiańskiego. Jak przystało na imprezę biblioteczną nie zabrakło też książek o dzikim zachodzie i głośnego czytania legendy indiańskiej. Na pikniku pojawiło się dużo rodzin a największą nagrodą dla organizatorów były uśmiechy na twarzach dzieci. Dziękując wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę, mówimy do zobaczenia na następnym pikniku. Telewizja Olsztyn   Olsztyn24 Olsztyn24 Film