Przejdź do głównej zawartości

1, 2, 3 czyli Święta majowe

Maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski. W pierwszych trzech dniach miesiąca obchodzone są w Polsce trzy ważne święta, które w polskiej kulturze i historii mają  wyjątkowe znaczenie.

1 Maja zapisał się jako Międzynarodowe Święto Pracy obchodzone nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

2 Maja został ustanowiony Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto to czci polskie barwy narodowe. 

3 Maja to święto upamiętniające przyjęcie niezwykle istotnego dokumentu, jakim była Konstytucja 3 maja z 1791 roku.

W tym roku wspominamy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która była pierwszą w Europie, a drugą na świecie konstytucją. Łączyła w sobie chrześcijańskie tradycje Europy i wartości Oświecenia, umożliwiła przetrwanie narodu polskiego w okresie zaborów, niewoli i okupacji, a także dawała nadzieję na przełamanie politycznej i gospodarczej słabości. Od 1791 roku, kiedy uchwalona została Konstytucja 3 Maja, zmieniły się czasy i obyczaje, ale wartości pozostały te same.

Na uwagę zasługują również dwa najmłodsze w historii polskiej państwowości święta - Dzień Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą, które ustalone zostały w latach 2002 i 2004 w dowód uznania dla Polonii i Polaków za ich dorobek w odzyskanie niepodległości oraz szerzenie dobrego imienia Polski na świecie. Są to zatem święta wszystkich Polaków niezależnie od granic jakie zamieszkują!

W sytuacji pandemii i związanych z nią ograniczeń społecznego, zawodowego i codziennego życia poczucie więzi z rodakami, bliskimi i krajem ojczystym, a także łączące Polaków wspólne wartości nabrały szczególnego znaczenia. Należy pamiętać, że wszyscy nasi rodacy poza granicami państwa są ambasadorami Polski i swoją postawą w tym trudnym czasie dają świadectwo tego, jakie wartości są im bliskie i czym jest polskość.

Na temat życia naszych rodaków za granicą powstało wiele książek. Opisują one trudy mieszkania z dala od Ojczyzny, rodzin, znajomych. Czy w opisach emigracji przeważają negatywy nad pozytywami, tego nie zdradzimy, polecamy natomiast zapoznać się z  poniższymi książkami i na ich podstawie wyrobić sobie własną opinię, czy emigracja ma więcej plusów, czy minusów.





Wszystkie zaproponowane powyżej pozycje literackie dostępne są w naszej filii. 
Szczerze zachęcamy do ich lektury.

Popularne posty z tego bloga

II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”

      Na pożegnanie lata , ostatniego dnia wakacji, zorganizowałyśmy wspólnie z koleżankami z filii nr 6 i 13 II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”, na placu zabaw między Nagórkami a Jarotami. Było mnóstwo gier, konkursów i dużo dobrej zabawy. Można było połowić ryby, spróbować swoich sił w wyścigach, sprawdzić umiejętności rzucania do celu, czy nauczyć się tańca indiańskiego. Jak przystało na imprezę biblioteczną nie zabrakło też książek o dzikim zachodzie i głośnego czytania legendy indiańskiej. Na pikniku pojawiło się dużo rodzin a największą nagrodą dla organizatorów były uśmiechy na twarzach dzieci. Dziękując wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę, mówimy do zobaczenia na następnym pikniku. Telewizja Olsztyn   Olsztyn24 Olsztyn24 Film

Pierwsze kroki w bibliotece!

             Dziś w naszej bibliotece odbyły się wyjątkowe zajęcia. Gościliśmy najmłodszą grupę  z przedszkola. Była to ich pierwsza wizyta w bibliotece.  Dzieci dowiedziały się co to jest biblioteka oraz jakie zasady w niej panują. Podczas wycieczki po dziale dziecięcym maluchy odkryły mnóstwo kolorowych książeczek, przeznaczonych dla młodszych i starszych czytelników. Mogły również doświadczyć czytania w alfabecie braille`a i wczuć się w osoby niewidome.  Wspólnie obejrzeliśmy fragmenty bajek, które w zabawny sposób przedstawiały jak wygląda praca w bibliotece  .Dzieci wysłuchały książkę  "Kicia Kocia w bibliotece" Anity Głowińskiej.      Na koniec każdy z nas zamienił się w książkę i miał za zadanie: wędrować między półkami, przeżyć przygodę oraz wrócić na półkę.  Dziękujemy za wspólne zajęcia oraz zapraszamy na następne!

Informacja