Przejdź do głównej zawartości

1, 2, 3 czyli Święta majowe

Maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski. W pierwszych trzech dniach miesiąca obchodzone są w Polsce trzy ważne święta, które w polskiej kulturze i historii mają  wyjątkowe znaczenie.

1 Maja zapisał się jako Międzynarodowe Święto Pracy obchodzone nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

2 Maja został ustanowiony Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto to czci polskie barwy narodowe. 

3 Maja to święto upamiętniające przyjęcie niezwykle istotnego dokumentu, jakim była Konstytucja 3 maja z 1791 roku.

W tym roku wspominamy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która była pierwszą w Europie, a drugą na świecie konstytucją. Łączyła w sobie chrześcijańskie tradycje Europy i wartości Oświecenia, umożliwiła przetrwanie narodu polskiego w okresie zaborów, niewoli i okupacji, a także dawała nadzieję na przełamanie politycznej i gospodarczej słabości. Od 1791 roku, kiedy uchwalona została Konstytucja 3 Maja, zmieniły się czasy i obyczaje, ale wartości pozostały te same.

Na uwagę zasługują również dwa najmłodsze w historii polskiej państwowości święta - Dzień Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą, które ustalone zostały w latach 2002 i 2004 w dowód uznania dla Polonii i Polaków za ich dorobek w odzyskanie niepodległości oraz szerzenie dobrego imienia Polski na świecie. Są to zatem święta wszystkich Polaków niezależnie od granic jakie zamieszkują!

W sytuacji pandemii i związanych z nią ograniczeń społecznego, zawodowego i codziennego życia poczucie więzi z rodakami, bliskimi i krajem ojczystym, a także łączące Polaków wspólne wartości nabrały szczególnego znaczenia. Należy pamiętać, że wszyscy nasi rodacy poza granicami państwa są ambasadorami Polski i swoją postawą w tym trudnym czasie dają świadectwo tego, jakie wartości są im bliskie i czym jest polskość.

Na temat życia naszych rodaków za granicą powstało wiele książek. Opisują one trudy mieszkania z dala od Ojczyzny, rodzin, znajomych. Czy w opisach emigracji przeważają negatywy nad pozytywami, tego nie zdradzimy, polecamy natomiast zapoznać się z  poniższymi książkami i na ich podstawie wyrobić sobie własną opinię, czy emigracja ma więcej plusów, czy minusów.





Wszystkie zaproponowane powyżej pozycje literackie dostępne są w naszej filii. 
Szczerze zachęcamy do ich lektury.

Popularne posty z tego bloga

WYNIKI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO 📸📸📸

  Jest nam niezmiernie miło poinformować, że spośród nadesłanych prac wyłoniliśmy zwycięskie zdjęcie konkursu „Ja – kopia Kopernika”.     Gratulujemy serdecznie Aleksandrowi, który do tematu podszedł ambitnie, ale z humorem! 😍 Zapraszamy po odbiór nagrody do naszej filii.    Pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział i zachęcamy do prób w kolejnych konkursach.

Ferie Zimowe czas, start! Teatralne Hece w Bibliotece.

Mieliśmy przyjemność gościć Panią Hanię Banasiak. Znana i ceniona aktorka Teatru Lalek opowiadała o tym jak kluczowa w pracy aktora (i nie tylko!) jest wyobraźnia. Na warsztatach dotyczących teatru nie mogło zabraknąć przedstawienia. Papierowe ilustracje kamishibai wprowadziły nas w baśniowy świat. Po wysłuchaniu opowieści o „Królowej Śniegu” postanowiliśmy stworzyć własną sztukę w formie obrazkowej. Fabuła „Czerwonego Kapturka” przedstawiona przez dzieci na planszach udowodniła, że nasi goście na brak wyobraźni nie mogą narzekać. Działo się! Były tornada, błyskawice, babcia została rażona piorunem (spokojnie - przeżyła!), leśniczy ukrywający się pod postacią ślimaka, by śledzić poczynania wilka, mądry i pomocny kruk, który podpowiedział Kapturkowi wybór drogi życiowej. Jednym słowem – na bogato! Na kolejne fascynujące teatralne spotkanie z Panią Hanią i jej nieograniczoną wyobraźnią zapraszamy już za tydzień.  

Jesień z Przedszkolem Miejskiem Nr 32 🍃🍂🍁

Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 32 w Olsztynie. Rozmawialiśmy o jesieni, o zmianach zachodzących w przyrodzie. Nasi goście wysłuchali opowiadania o Toli z serii „Jesień Toli” aut. Anny Włodarkiewicz. Obejrzeli jesienny teatrzyk kamishibai. Wspólnie zainscenizowaliśmy opowieść o przygodach w lesie podczas grzybobrania. Dzieci wykazały się sporą wyobraźnią ochoczo uczestnicząc w przygotowanej przez nas zabawie.