Przejdź do głównej zawartości

Po rozum do głowy (i do biblioteki)

Odwiedziły nas dzieci z PM 31 w Olsztynie. Pogoda dopisała więc postanowiliśmy spotkać się w naszym bibliotecznym ogrodzie. Dzieci rosną jak na drożdżach. Każdego dnia wstają starsze,  mądrzejsze i bardziej odpowiedzialne! Czy na pewno? ;) Postanowiliśmy porozmawiać i sprawdzić jak one rozumieją pojęcia: mądrość oraz odpowiedzialność. Każdy próbował podać swoją definicję tego słowa. Na pytanie: kogo uważacie za osobę mądrą? padło wiele odpowiedzi. Rozmawialiśmy o odpowiedzialności. Dyskutowaliśmy nad skutkami nieodpowiedzialnej pracy w każdym zawodzie, od mechanika samochodowego, sędziego, lekarza, piekarza, po nauczyciela. Nie zabrakło również opisów osób najmądrzejszych na świecie czyli mamy i taty. Doszliśmy do wniosku, że człowiek odpowiedzialny to taka osoba, która mądrze wypełnia swoje obowiązki przedkładając je nad przyjemności. To ktoś, kto przewiduje konsekwencje swoich czynów i potrafi odróżnić dobre postępowanie od złego. Mądrość  możemy czerpać z życia lub z książek, dlatego postanowiliśmy sprawdzić co na ten temat mają nam do przekazania dziecięce lektury. Książeczka pt. "Rybka" aut. Małgorzaty Musierowicz traktuje o małym chłopcu. Bardzo rozkapryszonym i niegrzecznym. Rodzina nie może sobie dać z nim rady, więc pewnego dnia zmienia o 180 stopni zasady panujące w domu. Jazda na wrotkach i gra w piłkę w mieszkaniu stają się czymś normalnym, podobnie jak wyjadanie konfitur wprost ze słoika czy wychodzenie z domu w piżamie. Ponieważ Małgorzata Musierowicz w zabawny sposób pisze o niegrzecznych milusińskich i nieco nietypowym "sposobie" na takie pociechy idealnie zobrazowała na czym polega odpowiedzialne i mądre zachowanie. Sprawdziliśmy czy dzieci potrafią się mądrze i odpowiedzialnie bawić. Były wycieczki z czerwonym i zielonym światłem, były zagadki i quizy na temat mądrego wykorzystania każdej części ciała. Była zabawa w dyżurnego, a na koniec konkurs plastyczny. Kto wykreuje najpiękniejszą odznakę dyżurnego na naszym bibliotecznym tarasie. Ogłaszamy wszem i wobec iż w wyniku głosów naszych oraz przybyłych Pań nastąpił… remis :D 

 





















Popularne posty z tego bloga

WYNIKI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO 📸📸📸

  Jest nam niezmiernie miło poinformować, że spośród nadesłanych prac wyłoniliśmy zwycięskie zdjęcie konkursu „Ja – kopia Kopernika”.     Gratulujemy serdecznie Aleksandrowi, który do tematu podszedł ambitnie, ale z humorem! 😍 Zapraszamy po odbiór nagrody do naszej filii.    Pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział i zachęcamy do prób w kolejnych konkursach.

Ferie Zimowe czas, start! Teatralne Hece w Bibliotece.

Mieliśmy przyjemność gościć Panią Hanię Banasiak. Znana i ceniona aktorka Teatru Lalek opowiadała o tym jak kluczowa w pracy aktora (i nie tylko!) jest wyobraźnia. Na warsztatach dotyczących teatru nie mogło zabraknąć przedstawienia. Papierowe ilustracje kamishibai wprowadziły nas w baśniowy świat. Po wysłuchaniu opowieści o „Królowej Śniegu” postanowiliśmy stworzyć własną sztukę w formie obrazkowej. Fabuła „Czerwonego Kapturka” przedstawiona przez dzieci na planszach udowodniła, że nasi goście na brak wyobraźni nie mogą narzekać. Działo się! Były tornada, błyskawice, babcia została rażona piorunem (spokojnie - przeżyła!), leśniczy ukrywający się pod postacią ślimaka, by śledzić poczynania wilka, mądry i pomocny kruk, który podpowiedział Kapturkowi wybór drogi życiowej. Jednym słowem – na bogato! Na kolejne fascynujące teatralne spotkanie z Panią Hanią i jej nieograniczoną wyobraźnią zapraszamy już za tydzień.  

Jesień z Przedszkolem Miejskiem Nr 32 🍃🍂🍁

Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 32 w Olsztynie. Rozmawialiśmy o jesieni, o zmianach zachodzących w przyrodzie. Nasi goście wysłuchali opowiadania o Toli z serii „Jesień Toli” aut. Anny Włodarkiewicz. Obejrzeli jesienny teatrzyk kamishibai. Wspólnie zainscenizowaliśmy opowieść o przygodach w lesie podczas grzybobrania. Dzieci wykazały się sporą wyobraźnią ochoczo uczestnicząc w przygotowanej przez nas zabawie.