Przejdź do głównej zawartości

Zaczynamy tegoroczne Dni Literatury Dziecięcej

 

W Miejskiej Bibliotece Publicznej Dni Literatury Dziecięcej potrwają od 1 do 10 czerwca i obchodzone będą pod wspólnym hasłem: „Wszystkie kolory czytania”.

W tym roku pragniemy zwrócić uwagę na fakt, że książka może charakteryzować się różnymi barwami, grafikami, ilustracjami, wizerunkami.


Proponujemy szybki ich przegląd na przestrzeni lat. 

👇👇👇

 

Przed 2000 rokiem:


1     1719 r. - Przypadki Robinsona Kruzoe, Daniel Defoe

2     1726 r. - Podróże Guliwera, Jonathan Swift

3     1865 r. - Alicja w Krainie Czarów, Lewis Carroll

4     1896 r. - O krasnoludkach i o sierotce Marysi, Maria Konopnicka

5     1900 r. - Czarnoksiężnik z Krainy Oz, L. Frank Baum

6     1910-1911 r. - W pustyni i w puszczy, Henryk Sienkiewicz

7     1926 r. - Kubuś Puchatek, A.A. Milne

8     1932 r. - Przygody Koziołka Matołka, Kornel Makuszyński

9     1943 r. - Mały Książę, Antoine de Saint-Exupéry

10     1954 r. - Czarna owieczka, Jan Antoni Grabowski

11     1967 r. - Pilot i ja, Adam Bahdaj

12     1976 r. - Od rzeczy do rzeczy, Wanda Chotomska

13     1981 r. - Ida sierpniowa, Małgorzata Musierowicz

14     1992 r. – Krecik i orzeł, Zdenek Miler

 

Po 2000 roku:

1     2007r. - Dziennik Cwaniaczka, Jeff Kinney

2     2008 r. – Martynka na wsi, Gilbert Delahaye

3     2010 r. - Tytus, Romek i A’Tomek w bitwie warszawskiej 1920 z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani, Henryk Jerzy Chmielewski ps. Papcio Chmiel

4     2012 r. – Mamoko 3000, Aleksandra Mizielińska i Daniel Mizieliński

5     2015 r. – Niesamowite Przygody dziesięciu Skarpetek, Justyna Bednarek

6     2015 r. – Figle Migle, HerveTullet

7     2016 r. – Rok w przedszkolu, Przemysław Liput

8     2017 r. – 65-piętrowy domek na drzewie, Andy Griffiths

9     2018 r. - Pucio uczy się mówić, Marta Galewskia-Kustra

10     2019 r. – Żyrafy nie umieją tańczyć, Giles Andreae, Guy Parker-Rees

 

Popularne posty z tego bloga

II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”

      Na pożegnanie lata , ostatniego dnia wakacji, zorganizowałyśmy wspólnie z koleżankami z filii nr 6 i 13 II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”, na placu zabaw między Nagórkami a Jarotami. Było mnóstwo gier, konkursów i dużo dobrej zabawy. Można było połowić ryby, spróbować swoich sił w wyścigach, sprawdzić umiejętności rzucania do celu, czy nauczyć się tańca indiańskiego. Jak przystało na imprezę biblioteczną nie zabrakło też książek o dzikim zachodzie i głośnego czytania legendy indiańskiej. Na pikniku pojawiło się dużo rodzin a największą nagrodą dla organizatorów były uśmiechy na twarzach dzieci. Dziękując wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę, mówimy do zobaczenia na następnym pikniku. Telewizja Olsztyn   Olsztyn24 Olsztyn24 Film

Pierwsze kroki w bibliotece!

             Dziś w naszej bibliotece odbyły się wyjątkowe zajęcia. Gościliśmy najmłodszą grupę  z przedszkola. Była to ich pierwsza wizyta w bibliotece.  Dzieci dowiedziały się co to jest biblioteka oraz jakie zasady w niej panują. Podczas wycieczki po dziale dziecięcym maluchy odkryły mnóstwo kolorowych książeczek, przeznaczonych dla młodszych i starszych czytelników. Mogły również doświadczyć czytania w alfabecie braille`a i wczuć się w osoby niewidome.  Wspólnie obejrzeliśmy fragmenty bajek, które w zabawny sposób przedstawiały jak wygląda praca w bibliotece  .Dzieci wysłuchały książkę  "Kicia Kocia w bibliotece" Anity Głowińskiej.      Na koniec każdy z nas zamienił się w książkę i miał za zadanie: wędrować między półkami, przeżyć przygodę oraz wrócić na półkę.  Dziękujemy za wspólne zajęcia oraz zapraszamy na następne!

Gimnastyka wśród książek z Joanną Podolak.

Książka kojarzy nam się z odpoczynkiem, relaksem, stagnacją i błogim lenistwem. Nic bardziej mylnego. ;) Z pomocą lektury z   powodzeniem możemy gimnastykować nie tylko umysł, ale także ciało. Udowodnili to nasi dzisiejsi goście. Joga z książką to sportowe wydarzenie poprowadzone przez Joannę Podolak – absolwentkę studiów podyplomowych Relaksacja i Joga na Wydziale Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Spotkaliśmy się w ogrodzie naszej filii, gdzie nie zabrakło słońca, ruchu, uśmiechu, rozmów i oczywiście arcyciekawych książek! Pani Asi dziękujemy za profesjonalizm, poświęcony czas i cudowną energię okraszoną uśmiechem, a przybyłym gościom za chęć aktywnego spędzenia z nami przedpołudnia.