Przejdź do głównej zawartości

Tydzień Bibliotek - Książka dobra na wszystko




KSIĄŻKA
Choć nie ma zamka ani kluczyka
Często otwierasz ją i zamykasz
W swym wnętrzu wiele tajemnic mieści
Wierszyków, bajek i opowieści


Czym różnią się od siebie książki. Czy są tej samej wielkości i grubości. Czy mają taki sam kolor. Czego można dowiedzieć się z książek. Co się w nich znajduje. Gdzie możemy je kupić, a gdzie wypożyczyć i w jaki sposób powinniśmy dbać o nasze książki, żeby ich nie zniszczyć. O tym wszystkim rozmawialiśmy dziś z pierwszoklasistami ze Szkoły Podstawowej 34. Dzieci podzieliły się z nami swoją wiedzą w tym temacie. Następnie pierwszaki z zaciekawieniem wysłuchały „Bajeczki o książeczce” autorstwa Gwidona Miklaszewskiego. Okazało się, że książeczka wysłała do nas list z prośbą o pomoc. Została zaczarowana i by znów zapanował spokój i by mogła trafić do domu musieliśmy jej podpowiedzieć jak nazywa się jej dom. Nastąpiła istna „burza mózgów” i wkrótce tajemnica została rozszyfrowana. Książka na powrót trafiła do domu bajek. Doskonale poradziły sobie również z zagadkami i quizami dotyczącymi bajkowych postaci. O tym, że nasi goście znają bohaterów literatury dziecięcej najlepiej świadczy fakt, że drużyny dziewcząt oraz chłopców zdobyły taką samą ilość punktów za poprawne odpowiedzi. Skoro już sprawdziliśmy, że nasi goście to grupa młodych ludzi z doskonałą pamięcią do bajek, postanowiliśmy sprawdzić jak to się przekłada na poziom ich wyobraźni. Zadania, które polegały na wcielanie się w role bohaterów wybranych książek utwierdziły nas w przekonaniu, że fantazji dzieciom nie brakuje. Na wszelki wypadek przeczytaliśmy uczniom prośby książek, choć każdy uczniak deklarował już na wstępie spotkania, że wie jak dbać o książki. Na koniec oficjalnie złożyliśmy przyrzeczenie młodego czytelnika. Dzieci wychodząc od nas stwierdziły, że aura za oknem dziś ponura i smutna ale nie u nas w bibliotece, bo książka jest dobra na wszystko.   








Popularne posty z tego bloga

II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”

      Na pożegnanie lata , ostatniego dnia wakacji, zorganizowałyśmy wspólnie z koleżankami z filii nr 6 i 13 II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”, na placu zabaw między Nagórkami a Jarotami. Było mnóstwo gier, konkursów i dużo dobrej zabawy. Można było połowić ryby, spróbować swoich sił w wyścigach, sprawdzić umiejętności rzucania do celu, czy nauczyć się tańca indiańskiego. Jak przystało na imprezę biblioteczną nie zabrakło też książek o dzikim zachodzie i głośnego czytania legendy indiańskiej. Na pikniku pojawiło się dużo rodzin a największą nagrodą dla organizatorów były uśmiechy na twarzach dzieci. Dziękując wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę, mówimy do zobaczenia na następnym pikniku. Telewizja Olsztyn   Olsztyn24 Olsztyn24 Film

Pierwsze kroki w bibliotece!

             Dziś w naszej bibliotece odbyły się wyjątkowe zajęcia. Gościliśmy najmłodszą grupę  z przedszkola. Była to ich pierwsza wizyta w bibliotece.  Dzieci dowiedziały się co to jest biblioteka oraz jakie zasady w niej panują. Podczas wycieczki po dziale dziecięcym maluchy odkryły mnóstwo kolorowych książeczek, przeznaczonych dla młodszych i starszych czytelników. Mogły również doświadczyć czytania w alfabecie braille`a i wczuć się w osoby niewidome.  Wspólnie obejrzeliśmy fragmenty bajek, które w zabawny sposób przedstawiały jak wygląda praca w bibliotece  .Dzieci wysłuchały książkę  "Kicia Kocia w bibliotece" Anity Głowińskiej.      Na koniec każdy z nas zamienił się w książkę i miał za zadanie: wędrować między półkami, przeżyć przygodę oraz wrócić na półkę.  Dziękujemy za wspólne zajęcia oraz zapraszamy na następne!

Informacja