Przejdź do głównej zawartości

Nobel dla Polki!


Wielki sukces polskiej pisarki! Olga Tokarczuk została uhonorowana literacką Nagrodą Nobla za 2018 rok!
 

Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".


Grzegorz Uzdański, autor dzisiejszego artykułu w Przekroju w sposób zabawny, z przymrużeniem oka zawarł informacje o książkach Olgi Tokarczuk w pigułce:

Podróż Ludzi Księgidebiut powieściowy. Ludzie Księgi podróżują.
E. E.trochę Stranger Things, tylko dawno temu we Wrocławiu. Jedna dziewczynka jest medium, ale może też oszukuje.
Prawiek i inne czasyPrawiek to nie epoka, tylko taka wieś, mieszkają tam rodziny Boskich i Niebieskich. Sporo o śmierci. Są też wątki poboczne.
Szafaopowiadania. Jest na przykład o pokojówce w hotelu (po co pisać o pokojówkach, skoro można o Chrobrym pod Cedynią? Czy to jest jeszcze polska literatura?)
Dom dzienny, dom nocnydużo dziwnych rzeczy w górach. Komuś coś się śni, ktoś umiera. Jest też kobieta z brodą i przepis, jak przyrządzić trujące grzyby.
Lalka i PerłaTokarczuk pisze o Lalce Prusa (też długa powieść) i coś tam daje o Jungu, że niby Łęcka to archetyp.
Gra na wielu bębenkach - opowiadania. Jakby Tokarczuk mało było kobiety z brodą z Domu…, tu w jednym opowiadaniu daje jeszcze mężczyznę, który karmi piersią.
Ostatnie historieo kobietach i o śmierci.
Anna In w grobowcach świataznowu o kobietach i śmierci. Sumeryjska bogini idzie do piekła, potem chce wyjść, ale nie może. Pomaga jej przyjaciółka. Nie wiadomo, czy to Sumer czy jakieś miasto przyszłości.
Biegunidługa książka, ale rozdziały krótkie. O podróżowaniu.
Prowadź swój pług przez kości umarłychkryminał ze zwierzętami. Na początku wydaje się, że to zwierzęta zabijają, a potem, że niekoniecznie.
Księgi Jakuboweo Jakubie Franku, założycielu sekty frankistów. Czy był mistykiem czy oszustem – nie wiadomo. Poza nim w książce występuje trzysta siedemdziesiąt innych postaci, część epizodycznie.
Opowiadania bizarne - opowiadania. Trochę z przyszłości, trochę z przeszłości. Jest nawet o androidach.



Pani Oldze serdecznie gratulujemy!

Wszystkich czytelników zapraszamy do naszej biblioteki by zapoznać się  twórczością noblistki, chociażby po to, by móc zweryfikować czy charakterystyka Pana Grzegorza jest trafna. ;)



Popularne posty z tego bloga

II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”

      Na pożegnanie lata , ostatniego dnia wakacji, zorganizowałyśmy wspólnie z koleżankami z filii nr 6 i 13 II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”, na placu zabaw między Nagórkami a Jarotami. Było mnóstwo gier, konkursów i dużo dobrej zabawy. Można było połowić ryby, spróbować swoich sił w wyścigach, sprawdzić umiejętności rzucania do celu, czy nauczyć się tańca indiańskiego. Jak przystało na imprezę biblioteczną nie zabrakło też książek o dzikim zachodzie i głośnego czytania legendy indiańskiej. Na pikniku pojawiło się dużo rodzin a największą nagrodą dla organizatorów były uśmiechy na twarzach dzieci. Dziękując wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę, mówimy do zobaczenia na następnym pikniku. Telewizja Olsztyn   Olsztyn24 Olsztyn24 Film

Pierwsze kroki w bibliotece!

             Dziś w naszej bibliotece odbyły się wyjątkowe zajęcia. Gościliśmy najmłodszą grupę  z przedszkola. Była to ich pierwsza wizyta w bibliotece.  Dzieci dowiedziały się co to jest biblioteka oraz jakie zasady w niej panują. Podczas wycieczki po dziale dziecięcym maluchy odkryły mnóstwo kolorowych książeczek, przeznaczonych dla młodszych i starszych czytelników. Mogły również doświadczyć czytania w alfabecie braille`a i wczuć się w osoby niewidome.  Wspólnie obejrzeliśmy fragmenty bajek, które w zabawny sposób przedstawiały jak wygląda praca w bibliotece  .Dzieci wysłuchały książkę  "Kicia Kocia w bibliotece" Anity Głowińskiej.      Na koniec każdy z nas zamienił się w książkę i miał za zadanie: wędrować między półkami, przeżyć przygodę oraz wrócić na półkę.  Dziękujemy za wspólne zajęcia oraz zapraszamy na następne!

Informacja