Przejdź do głównej zawartości

Awaria - prądu brak!




      Dziś w naszej bibliotece nastąpiła awaria, a nawet cała ich seria! Co rusz zanikał prąd i wracał. Już spieszymy wyjaśnić co było tego przyczyną. Otóż, czy zastanawialiście się kiedyś jak wiele sprzętów elektronicznych nas otacza i jak często i ochoczo korzystamy z ich pomocy na co dzień? Przyzwyczailiśmy się do wygody jaką zapewniają nam one w domu i poza nim, ale czy doceniamy korzyści z tego płynące? Postanowiliśmy poruszyć ten temat z dzieciakami z Przedszkola Miejskiego 32. Dzieci były doskonale zorientowane jakie sprzęty posiadają u siebie w domach. Przeczytaliśmy ciekawe opowiadanie Zofii Staneckiej pt.: „Robot Robert” z serii czytam sobie.  Główny bohater postanowił wyjechać na urlop. Bez niego w fabryce zapanował bałagan. Jego właściciel dyrektor Polikarp musiał przejąć obowiązki robota i na własnej skórze przekonał się jak wiele pracy wykonuje on każdego dnia w fabryce. Dzieci przyznały, że często nie myślimy o tym w ilu rzeczach nasze domowe roboty nas wyręczają i jak trudno byłoby bez nich żyć. Przedszkolaki postanowiły, że od dziś bardziej docenią sprzęty elektroniczne i będą o nie dbać. Postanowiliśmy sprawdzić czy dzieci kojarzą jakie sprzęty są najczęściej używane w domostwach. Przeprowadziliśmy quiz. Dzieci podzieliły się na drużyny i musiały ułożyć obrazki wg odpowiedniej kolejności, ale żeby utrudnić im zadanie hasła widniejące na rysunkach odczytywane były w formie zagadki. Rywalizacja zażarta jak na 6-tków przystało toczyła się do ostatniego pytania. Następnie każda drużyna mogła zdobyć dodatkowe punkty odpowiadając na zagadki dźwiękowe. Dzieci usłyszały nagrania z pracującymi sprzętami domowymi i ich zadaniem było odgadnąć co to za robot działa w tle. Następnie sprawdziliśmy czy starszaki miały już styczność z niektórymi robotami. W trakcie zabawy przy dźwiękach gitary jedno wybrane dziecko miało za zadanie zaprezentować pozostałym wylosowany przez siebie robot tylko za pomocą ruchów. Nadszedł moment wspomnianej wyżej awarii, a w zasadzie całej serii przerw w dostawie prądu. Zabawa „Awaria – prądu brak” sprawiła, że dzieciaki poczuły w sobie pełnię energii. Naładowane na 100 % w momencie gdy milkły dźwięki gitary i padało hasło „awaria” miały spory problem by zastygnąć w bezruchu :) Mimo tego, że temat elektryki i prądu w trakcie naszego spotkania  podjęliśmy głównie na wesoło, na koniec postanowiliśmy poważnie przestrzec przedszkolaki i przypomnieć im główne zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych. Dzieci obiecały się do nich stosować, bo jak wiadomo (poza naszą biblioteką!) z prądem nie ma zabawy i żartów.










Popularne posty z tego bloga

II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”

      Na pożegnanie lata , ostatniego dnia wakacji, zorganizowałyśmy wspólnie z koleżankami z filii nr 6 i 13 II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”, na placu zabaw między Nagórkami a Jarotami. Było mnóstwo gier, konkursów i dużo dobrej zabawy. Można było połowić ryby, spróbować swoich sił w wyścigach, sprawdzić umiejętności rzucania do celu, czy nauczyć się tańca indiańskiego. Jak przystało na imprezę biblioteczną nie zabrakło też książek o dzikim zachodzie i głośnego czytania legendy indiańskiej. Na pikniku pojawiło się dużo rodzin a największą nagrodą dla organizatorów były uśmiechy na twarzach dzieci. Dziękując wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę, mówimy do zobaczenia na następnym pikniku. Telewizja Olsztyn   Olsztyn24 Olsztyn24 Film

Pierwsze kroki w bibliotece!

             Dziś w naszej bibliotece odbyły się wyjątkowe zajęcia. Gościliśmy najmłodszą grupę  z przedszkola. Była to ich pierwsza wizyta w bibliotece.  Dzieci dowiedziały się co to jest biblioteka oraz jakie zasady w niej panują. Podczas wycieczki po dziale dziecięcym maluchy odkryły mnóstwo kolorowych książeczek, przeznaczonych dla młodszych i starszych czytelników. Mogły również doświadczyć czytania w alfabecie braille`a i wczuć się w osoby niewidome.  Wspólnie obejrzeliśmy fragmenty bajek, które w zabawny sposób przedstawiały jak wygląda praca w bibliotece  .Dzieci wysłuchały książkę  "Kicia Kocia w bibliotece" Anity Głowińskiej.      Na koniec każdy z nas zamienił się w książkę i miał za zadanie: wędrować między półkami, przeżyć przygodę oraz wrócić na półkę.  Dziękujemy za wspólne zajęcia oraz zapraszamy na następne!

Informacja