Przejdź do głównej zawartości

Pierwsze spotkanie i o książeczkach opowiadanie




     Po raz pierwszy naszą bibliotekę odwiedziła grupa maluszków z Przedszkola Śmieszek. Dzieci z zaciekawieniem obejrzały nasz księgozbiór i wysłuchały opowieści czym właściwie jest biblioteka. Niektórzy nasi mali goście okazali się całkiem rezolutni i zaskakująco dobrze poinformowani. Dzieci chętnie uczestniczyły w dyskusji na temat książek, czym się one charakteryzują, na jakie dzielą i co możemy z nimi robić. Rozmowa, rozmową, ale sprawdziliśmy już wielokrotnie, że najlepszym patentem na to, by dzieci zrozumiały rolę książki, jest lektura samej książki. Brzmi pokrętnie, ale działa. Przeczytaliśmy opowiadanie Anity Głowińskiej „Kicia Kocia w bibliotece”. Bohaterka oraz miejsce akcji nieprzypadkowe. Każdy szanujący się przedszkolak Kicię Kocię zna, a skoro ona chadza do biblioteki, oznacza to, że musi być tam super. Spróbowaliśmy podołać tym wnioskom małych słuchaczy. Co jest się robi najchętniej, gdy ma się 3 latka? Oczywiście - bawi! Zabawa w postacie bajkowe, sprawdzająca znajomość lektur wprawiła nas w dumę. Dzieci doskonale potrafiły przeobrazić się w gromadkę krasnoludów, złotą rybkę, groźnego wilka, księcia galopującego na białym koniu, Śnieżkę częstującą się zatrutym jabłkiem czy Jasia i Małgosię pałaszujących smakowitą chatkę. Od postaci książkowych przeszliśmy do filmowych i postanowiliśmy sprawdzić się w roli Elsy. Dzieciaki radośnie przymarzały do siebie. Wyobraźnia takich maluchów jest magiczna. Śniegu brak, mrozu brak, a po zabawie w zamarzanie musieliśmy chuchać na dłonie, by się rozgrzały :) Skoro przenieśliśmy się do książkowej i filmowej bajkowej krainy, nie mogło zabraknąć tęczy. Każdą wesołą bajkę charakteryzuje pakiet tęczowych kolorów w tle. Nie da się ukryć, że kolor to radość. Dzieciaki zwariowały na widok pstrokatego tunelu, a gdy dowiedziały się, że na końcu tęczy można znaleźć skarb wędrówkom nie było końca. Na koniec naszego spotkania przedszkolaki zapoznały się z prośbami książki i obiecały sumiennie się do nich stosować. Czekamy na pierwsze odwiedziny naszych gości z rodzicami, ponieważ większość obiecała szybko wrócić w biblioteczne progi.














Popularne posty z tego bloga

WYNIKI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO 📸📸📸

  Jest nam niezmiernie miło poinformować, że spośród nadesłanych prac wyłoniliśmy zwycięskie zdjęcie konkursu „Ja – kopia Kopernika”.     Gratulujemy serdecznie Aleksandrowi, który do tematu podszedł ambitnie, ale z humorem! 😍 Zapraszamy po odbiór nagrody do naszej filii.    Pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział i zachęcamy do prób w kolejnych konkursach.

Ferie Zimowe czas, start! Teatralne Hece w Bibliotece.

Mieliśmy przyjemność gościć Panią Hanię Banasiak. Znana i ceniona aktorka Teatru Lalek opowiadała o tym jak kluczowa w pracy aktora (i nie tylko!) jest wyobraźnia. Na warsztatach dotyczących teatru nie mogło zabraknąć przedstawienia. Papierowe ilustracje kamishibai wprowadziły nas w baśniowy świat. Po wysłuchaniu opowieści o „Królowej Śniegu” postanowiliśmy stworzyć własną sztukę w formie obrazkowej. Fabuła „Czerwonego Kapturka” przedstawiona przez dzieci na planszach udowodniła, że nasi goście na brak wyobraźni nie mogą narzekać. Działo się! Były tornada, błyskawice, babcia została rażona piorunem (spokojnie - przeżyła!), leśniczy ukrywający się pod postacią ślimaka, by śledzić poczynania wilka, mądry i pomocny kruk, który podpowiedział Kapturkowi wybór drogi życiowej. Jednym słowem – na bogato! Na kolejne fascynujące teatralne spotkanie z Panią Hanią i jej nieograniczoną wyobraźnią zapraszamy już za tydzień.  

Jesień z Przedszkolem Miejskiem Nr 32 🍃🍂🍁

Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 32 w Olsztynie. Rozmawialiśmy o jesieni, o zmianach zachodzących w przyrodzie. Nasi goście wysłuchali opowiadania o Toli z serii „Jesień Toli” aut. Anny Włodarkiewicz. Obejrzeli jesienny teatrzyk kamishibai. Wspólnie zainscenizowaliśmy opowieść o przygodach w lesie podczas grzybobrania. Dzieci wykazały się sporą wyobraźnią ochoczo uczestnicząc w przygotowanej przez nas zabawie.