Przejdź do głównej zawartości

Pierwsze spotkanie i o książeczkach opowiadanie




     Po raz pierwszy naszą bibliotekę odwiedziła grupa maluszków z Przedszkola Śmieszek. Dzieci z zaciekawieniem obejrzały nasz księgozbiór i wysłuchały opowieści czym właściwie jest biblioteka. Niektórzy nasi mali goście okazali się całkiem rezolutni i zaskakująco dobrze poinformowani. Dzieci chętnie uczestniczyły w dyskusji na temat książek, czym się one charakteryzują, na jakie dzielą i co możemy z nimi robić. Rozmowa, rozmową, ale sprawdziliśmy już wielokrotnie, że najlepszym patentem na to, by dzieci zrozumiały rolę książki, jest lektura samej książki. Brzmi pokrętnie, ale działa. Przeczytaliśmy opowiadanie Anity Głowińskiej „Kicia Kocia w bibliotece”. Bohaterka oraz miejsce akcji nieprzypadkowe. Każdy szanujący się przedszkolak Kicię Kocię zna, a skoro ona chadza do biblioteki, oznacza to, że musi być tam super. Spróbowaliśmy podołać tym wnioskom małych słuchaczy. Co jest się robi najchętniej, gdy ma się 3 latka? Oczywiście - bawi! Zabawa w postacie bajkowe, sprawdzająca znajomość lektur wprawiła nas w dumę. Dzieci doskonale potrafiły przeobrazić się w gromadkę krasnoludów, złotą rybkę, groźnego wilka, księcia galopującego na białym koniu, Śnieżkę częstującą się zatrutym jabłkiem czy Jasia i Małgosię pałaszujących smakowitą chatkę. Od postaci książkowych przeszliśmy do filmowych i postanowiliśmy sprawdzić się w roli Elsy. Dzieciaki radośnie przymarzały do siebie. Wyobraźnia takich maluchów jest magiczna. Śniegu brak, mrozu brak, a po zabawie w zamarzanie musieliśmy chuchać na dłonie, by się rozgrzały :) Skoro przenieśliśmy się do książkowej i filmowej bajkowej krainy, nie mogło zabraknąć tęczy. Każdą wesołą bajkę charakteryzuje pakiet tęczowych kolorów w tle. Nie da się ukryć, że kolor to radość. Dzieciaki zwariowały na widok pstrokatego tunelu, a gdy dowiedziały się, że na końcu tęczy można znaleźć skarb wędrówkom nie było końca. Na koniec naszego spotkania przedszkolaki zapoznały się z prośbami książki i obiecały sumiennie się do nich stosować. Czekamy na pierwsze odwiedziny naszych gości z rodzicami, ponieważ większość obiecała szybko wrócić w biblioteczne progi.














Popularne posty z tego bloga

II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”

      Na pożegnanie lata , ostatniego dnia wakacji, zorganizowałyśmy wspólnie z koleżankami z filii nr 6 i 13 II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”, na placu zabaw między Nagórkami a Jarotami. Było mnóstwo gier, konkursów i dużo dobrej zabawy. Można było połowić ryby, spróbować swoich sił w wyścigach, sprawdzić umiejętności rzucania do celu, czy nauczyć się tańca indiańskiego. Jak przystało na imprezę biblioteczną nie zabrakło też książek o dzikim zachodzie i głośnego czytania legendy indiańskiej. Na pikniku pojawiło się dużo rodzin a największą nagrodą dla organizatorów były uśmiechy na twarzach dzieci. Dziękując wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę, mówimy do zobaczenia na następnym pikniku. Telewizja Olsztyn   Olsztyn24 Olsztyn24 Film

Pierwsze kroki w bibliotece!

             Dziś w naszej bibliotece odbyły się wyjątkowe zajęcia. Gościliśmy najmłodszą grupę  z przedszkola. Była to ich pierwsza wizyta w bibliotece.  Dzieci dowiedziały się co to jest biblioteka oraz jakie zasady w niej panują. Podczas wycieczki po dziale dziecięcym maluchy odkryły mnóstwo kolorowych książeczek, przeznaczonych dla młodszych i starszych czytelników. Mogły również doświadczyć czytania w alfabecie braille`a i wczuć się w osoby niewidome.  Wspólnie obejrzeliśmy fragmenty bajek, które w zabawny sposób przedstawiały jak wygląda praca w bibliotece  .Dzieci wysłuchały książkę  "Kicia Kocia w bibliotece" Anity Głowińskiej.      Na koniec każdy z nas zamienił się w książkę i miał za zadanie: wędrować między półkami, przeżyć przygodę oraz wrócić na półkę.  Dziękujemy za wspólne zajęcia oraz zapraszamy na następne!

Informacja