Przejdź do głównej zawartości

Jesienne liście z ... jesiennych liści




     Dziś w naszej bibliotece dzień pełen wrażeń. Gdy jedna grupa przedszkolaków z Zespołu Placówek Edukacyjnych wychodziła od nas nucąc cicho hymn Polski, w progu minęła się ze swoimi kolegami z innej grupy, którzy przyszli porozmawiać o jesieni. Niech Was nie zmyli skromniejsza liczba naszych gości. Doskonale wiemy przecież, że ilość wcale nie przekłada się na jakość. Dzieci wysłuchały opowieści autorstwa Wioli Wołoszyn pt.: „ Jano i Wito w lesie”. Okazało się, że książka bardzo im się spodobała ze względu na liczne wyrazy dźwiękonaśladowcze. Nie dawniej jak wczoraj dzieciaki rozmawiały właśnie o dźwiękach i dotyku. Zatem praca plastyczna przygotowana przez nas również idealnie dopasowała się do wczorajszego tematu ich rozważań. Dzieci stworzyły u nas jesienny liść, ale nie byle jaki – prawdziwy. Liść powstał bowiem z kruszonych zasuszonych liści. Zatem nasi goście mieli okazję tworząc swoje prace ćwiczyć dotyk i zbadać działanie jego siły.  Ponieważ jeszcze trochę jesiennych liści zachowało się w naszej bibliotece z pomocą chusty animacyjnej mieliśmy okazję zrobić prawdziwą kolorową zawieruchę. Następnie zupełnie jak bohaterowie czytanej przez nas bajki Jano i Wito urządziliśmy sobie spacer po suchych liściach analizując przy tym wszystkie dźwięki dochodzące spod naszych stóp. Po raz kolejny udowadniamy wszystkim, którzy bibliotekę uważają za nudne i nieciekawe miejsce, że tutaj potrafią dziać się rzeczy magiczne. Przez jakie inne miejsce jednego dnia przepływa Wisła, a za chwil kilka wyrasta tam polana pełna suchych liści - idealna na jesienny spacer? Takie rzeczy tylko u nas. 













Popularne posty z tego bloga

WYNIKI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO 📸📸📸

  Jest nam niezmiernie miło poinformować, że spośród nadesłanych prac wyłoniliśmy zwycięskie zdjęcie konkursu „Ja – kopia Kopernika”.     Gratulujemy serdecznie Aleksandrowi, który do tematu podszedł ambitnie, ale z humorem! 😍 Zapraszamy po odbiór nagrody do naszej filii.    Pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział i zachęcamy do prób w kolejnych konkursach.

Ferie Zimowe czas, start! Teatralne Hece w Bibliotece.

Mieliśmy przyjemność gościć Panią Hanię Banasiak. Znana i ceniona aktorka Teatru Lalek opowiadała o tym jak kluczowa w pracy aktora (i nie tylko!) jest wyobraźnia. Na warsztatach dotyczących teatru nie mogło zabraknąć przedstawienia. Papierowe ilustracje kamishibai wprowadziły nas w baśniowy świat. Po wysłuchaniu opowieści o „Królowej Śniegu” postanowiliśmy stworzyć własną sztukę w formie obrazkowej. Fabuła „Czerwonego Kapturka” przedstawiona przez dzieci na planszach udowodniła, że nasi goście na brak wyobraźni nie mogą narzekać. Działo się! Były tornada, błyskawice, babcia została rażona piorunem (spokojnie - przeżyła!), leśniczy ukrywający się pod postacią ślimaka, by śledzić poczynania wilka, mądry i pomocny kruk, który podpowiedział Kapturkowi wybór drogi życiowej. Jednym słowem – na bogato! Na kolejne fascynujące teatralne spotkanie z Panią Hanią i jej nieograniczoną wyobraźnią zapraszamy już za tydzień.  

Jesień z Przedszkolem Miejskiem Nr 32 🍃🍂🍁

Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 32 w Olsztynie. Rozmawialiśmy o jesieni, o zmianach zachodzących w przyrodzie. Nasi goście wysłuchali opowiadania o Toli z serii „Jesień Toli” aut. Anny Włodarkiewicz. Obejrzeli jesienny teatrzyk kamishibai. Wspólnie zainscenizowaliśmy opowieść o przygodach w lesie podczas grzybobrania. Dzieci wykazały się sporą wyobraźnią ochoczo uczestnicząc w przygotowanej przez nas zabawie.