Przejdź do głównej zawartości

Tajemniczy nocny gość




Kolejny dzień celebracji pluszowego święta. Dziś w nocy w naszej bibliotece zadziała się magia niczym z powieści o olsztyńskim Czytusiu i jeden z Miśków wyskoczył z książki wprost na biblioteczny regał. Wszystko ku uciesze odwiedzających nas dzieci z Zespołu Placówek Edukacyjnych, które miały okazję zaprzyjaźnić się z nim podczas dzisiejszego spotkania. Poznaliśmy również Misia Uszatka czytając opowieść o nim autorstwa Czesława Janczarskiego pt.: „Przygody i wędrówki Misia Uszatka”. Nic więc dziwnego, że dzieci próbowały doszukać się oklapniętego uszka u naszego bibliotecznego gościa. Okazało się, że ten Misio zamiast charakterystycznego uszka ma inny znak rozpoznawczy, który zgubił wyskakując z książki – muszkę. Zaczęliśmy się zastanawiać czy jest to Pan, czy Pani, ponieważ kokarda  wg dzieci wędrowała zarówno na szyję jako typowo męski dodatek – mucha, ale niektóre dzieci przypinały ją na głowę tworząc piękną opaskę. Miś milczał jak zaklęty nie zdradzając nam absolutnie nic o sobie. Postanowiliśmy zatem wspólnymi siłami stworzyć mu kompana/kompankę. Dzieci rysowały portret kolejnego Misia zmieniając się po każdym dodanym elemencie. Śmiało można więc nazwać powstałe dzieło pracą zbiorową. Nie tylko Miś z regału spodobał się naszym gościom. Ich uwagę przyciągnęła cała grupa małych misiów – przedszkolaków. Ciągnie swój do swego, więc dzieci chętnie przystąpiły do zabawy z maluchami szalejąc z kolorową chustą. W bibliotece mimo jesiennej aury za oknem kolory mieniły się wesoło wprawiając wszystkich w radosny nastrój. Jak to jest być takim dużym stworem? Czy miś ma w życiu łatwo? Postanowiliśmy sprawdzić zakładając wielką rękawiczkę imitującą misiową łapę. Podnoszenie kolorowych patyczków, które normalnie nie stawni dla nikogo problemu, nagle okazało wymagającym sprawdzianem. Teraz już wiemy dlaczego Miś  powala całe drzewa, nie rozdrabniając się na zbieranie chrustu. :) Na koniec naszego spotkania dzieciaki nakarmiły misia miodem, by syty dotrwał do kolejnego spotkania z nimi.  














Popularne posty z tego bloga

WYNIKI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO 📸📸📸

  Jest nam niezmiernie miło poinformować, że spośród nadesłanych prac wyłoniliśmy zwycięskie zdjęcie konkursu „Ja – kopia Kopernika”.     Gratulujemy serdecznie Aleksandrowi, który do tematu podszedł ambitnie, ale z humorem! 😍 Zapraszamy po odbiór nagrody do naszej filii.    Pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział i zachęcamy do prób w kolejnych konkursach.

Ferie Zimowe czas, start! Teatralne Hece w Bibliotece.

Mieliśmy przyjemność gościć Panią Hanię Banasiak. Znana i ceniona aktorka Teatru Lalek opowiadała o tym jak kluczowa w pracy aktora (i nie tylko!) jest wyobraźnia. Na warsztatach dotyczących teatru nie mogło zabraknąć przedstawienia. Papierowe ilustracje kamishibai wprowadziły nas w baśniowy świat. Po wysłuchaniu opowieści o „Królowej Śniegu” postanowiliśmy stworzyć własną sztukę w formie obrazkowej. Fabuła „Czerwonego Kapturka” przedstawiona przez dzieci na planszach udowodniła, że nasi goście na brak wyobraźni nie mogą narzekać. Działo się! Były tornada, błyskawice, babcia została rażona piorunem (spokojnie - przeżyła!), leśniczy ukrywający się pod postacią ślimaka, by śledzić poczynania wilka, mądry i pomocny kruk, który podpowiedział Kapturkowi wybór drogi życiowej. Jednym słowem – na bogato! Na kolejne fascynujące teatralne spotkanie z Panią Hanią i jej nieograniczoną wyobraźnią zapraszamy już za tydzień.  

Jesień z Przedszkolem Miejskiem Nr 32 🍃🍂🍁

Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 32 w Olsztynie. Rozmawialiśmy o jesieni, o zmianach zachodzących w przyrodzie. Nasi goście wysłuchali opowiadania o Toli z serii „Jesień Toli” aut. Anny Włodarkiewicz. Obejrzeli jesienny teatrzyk kamishibai. Wspólnie zainscenizowaliśmy opowieść o przygodach w lesie podczas grzybobrania. Dzieci wykazały się sporą wyobraźnią ochoczo uczestnicząc w przygotowanej przez nas zabawie.