Przejdź do głównej zawartości

Polska Moja Ojczyzna




    Odwiedziły nas dziś maluszki z przedszkola Urwis. Po wydłużonym weekendzie dotarły do biblioteki wypoczęte i pełne energii. Zapytaliśmy czy dzieciaki wiedzą dlaczego w ten poniedziałek - 11 listopada mogły zostać w domach i co takiego świętowaliśmy wszyscy. 3-latki doskonale poradziły sobie z odpowiedzią tłumacząc nam, że wczoraj było święto "Polskiej Ziemi". Jest w tym sporo logiki. 101 lat temu Polska odzyskała Niepodległość i do dziś dnia możemy cieszyć się wolnością będąc mieszkańcami polskiej ziemi. Obejrzeliśmy filmik pt.: „Polskie Symbole Narodowe” zrealizowany przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie. Sprawdziliśmy ile dokładnie maluchy wiedzą o fladze, godle i hymnie. Pomogła nam w tym lektura wierszy autorstwa Patrycji Wojtkowiak-Skóry z książki pt.: „Poznaję Polskę wiersze o Polsce”. Ośmieleni sporym poziomem wiedzy dzieciaków zapytaliśmy czy rozumieją co mamy na myśli, gdy mówimy o kimś, że jest patriotą. Odpowiedzi padały różne, dlatego postanowiliśmy uzupełnić wiedzę naszych gości. Książka Joanny Olech „Kto ty jesteś?” idealnie pomogła nam w tym zadaniu. Po solidnej dawce wiedzy dzieciaki ujawniły swoje zdolności plastyczne tworząc jak to same określiły "Polską Ziemię w kolorach flagi". Musimy przyznać, że mimo młodego wieku naszych gości prace zostały wykonane pierwszorzędnie. Sprawdziliśmy zatem czy jak na prawdziwych polaków i zdeklarowanych patriotów maluchy mają w sobie wystarczająco dużo odwagi tak charakterystycznej dla nas Słowian. Dzieci musiały nurkując w tunelu przypłynąć Wisłę bez strachu. Wszystkim udała się ta sztuka, ba nawet razy 2! ;) Rozochocone maluchy postanowiły sprawdzić swoje pływackie umiejętności na szerszej wodzie. Wisła nieco nam się rozciągnęła, a szczęśliwe maluchy nurkowały kolejno w jej toń chowając się pod chustą - na przemian chłopcy i dziewczęta. Na koniec naszego spotkania przedszkolaki dumnie odśpiewały hymn, który w majestatycznym wykonaniu 3-latków zabrzmiał wyjątkowo uroczo i wzruszająco.  












Popularne posty z tego bloga

II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”

      Na pożegnanie lata , ostatniego dnia wakacji, zorganizowałyśmy wspólnie z koleżankami z filii nr 6 i 13 II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”, na placu zabaw między Nagórkami a Jarotami. Było mnóstwo gier, konkursów i dużo dobrej zabawy. Można było połowić ryby, spróbować swoich sił w wyścigach, sprawdzić umiejętności rzucania do celu, czy nauczyć się tańca indiańskiego. Jak przystało na imprezę biblioteczną nie zabrakło też książek o dzikim zachodzie i głośnego czytania legendy indiańskiej. Na pikniku pojawiło się dużo rodzin a największą nagrodą dla organizatorów były uśmiechy na twarzach dzieci. Dziękując wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę, mówimy do zobaczenia na następnym pikniku. Telewizja Olsztyn   Olsztyn24 Olsztyn24 Film

Pierwsze kroki w bibliotece!

             Dziś w naszej bibliotece odbyły się wyjątkowe zajęcia. Gościliśmy najmłodszą grupę  z przedszkola. Była to ich pierwsza wizyta w bibliotece.  Dzieci dowiedziały się co to jest biblioteka oraz jakie zasady w niej panują. Podczas wycieczki po dziale dziecięcym maluchy odkryły mnóstwo kolorowych książeczek, przeznaczonych dla młodszych i starszych czytelników. Mogły również doświadczyć czytania w alfabecie braille`a i wczuć się w osoby niewidome.  Wspólnie obejrzeliśmy fragmenty bajek, które w zabawny sposób przedstawiały jak wygląda praca w bibliotece  .Dzieci wysłuchały książkę  "Kicia Kocia w bibliotece" Anity Głowińskiej.      Na koniec każdy z nas zamienił się w książkę i miał za zadanie: wędrować między półkami, przeżyć przygodę oraz wrócić na półkę.  Dziękujemy za wspólne zajęcia oraz zapraszamy na następne!

Informacja