Przejdź do głównej zawartości

Czuwaj!


     Dziś na miejsce swojej zbiórki harcerki z Zastępu Głębia, będącego składem 6. Olsztyńskiej Drużyny Harcerskiej Strumień wybrały naszą bibliotekę. Dziewczyny rozmawiały o wartościach jakie niesie ze sobą członkostwo w ruchu harcerskim. Wszystkich młodych ludzi wstępujących w szeregi drużyn łączy wspólna idea zawarta w Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim. Pomimo, iż ich obecne wersje pochodzą jeszcze sprzed II wojny światowej, to myśli w nich zawarte nic nie straciły na aktualności i najlepiej odzwierciedlają to, czym jest harcerstwo. Służba Bogu i Ojczyźnie, niesienie pomocy bliźnim i w końcu wierność zasadom wyznaczanym przez Prawo Harcerskie to przesłanie, jakie od ponad 90 lat niesie ze sobą harcerstwo, kształtując młodych ludzi w duchu religijności, patriotyzmu i bycia przydatnym ludziom wokół siebie. Harcerz powinien być człowiekiem prawym, otwartym i radosnym, uczącym się czyli gotowym na zmiany, dzielnym i zaradnym, dbającym o zdrowie ciała i ducha. Nie dziwi nas zatem, że harcerki wybrały bibliotekę na miejsce swojej zbiórki. Jednym z naszych zadań jest  upowszechnianie wiedzy i nauki w celu rozwoju kultury. Często mówi się, że kultura jest drugą naturą człowieka. Człowiek różni się od innych istot żywych tym, że bardziej kieruje się w życiu normami będącymi owocem ludzkiej kultury, niż wrodzonym instynktem. Zatem im bardziej kulturalna będzie młodzież, tym bardziej kierować się będzie w życiu normami etycznymi i moralnymi. Wspieramy więc ruch harcerstwa, który poszerzając i pogłębiając zainteresowania młodzieży, tworzy warunki do tego, by mogli aktywnie i twórczo uczestniczyć we wszystkich sferach kulturalnych.







Popularne posty z tego bloga

WYNIKI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO 📸📸📸

  Jest nam niezmiernie miło poinformować, że spośród nadesłanych prac wyłoniliśmy zwycięskie zdjęcie konkursu „Ja – kopia Kopernika”.     Gratulujemy serdecznie Aleksandrowi, który do tematu podszedł ambitnie, ale z humorem! 😍 Zapraszamy po odbiór nagrody do naszej filii.    Pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział i zachęcamy do prób w kolejnych konkursach.

Ferie Zimowe czas, start! Teatralne Hece w Bibliotece.

Mieliśmy przyjemność gościć Panią Hanię Banasiak. Znana i ceniona aktorka Teatru Lalek opowiadała o tym jak kluczowa w pracy aktora (i nie tylko!) jest wyobraźnia. Na warsztatach dotyczących teatru nie mogło zabraknąć przedstawienia. Papierowe ilustracje kamishibai wprowadziły nas w baśniowy świat. Po wysłuchaniu opowieści o „Królowej Śniegu” postanowiliśmy stworzyć własną sztukę w formie obrazkowej. Fabuła „Czerwonego Kapturka” przedstawiona przez dzieci na planszach udowodniła, że nasi goście na brak wyobraźni nie mogą narzekać. Działo się! Były tornada, błyskawice, babcia została rażona piorunem (spokojnie - przeżyła!), leśniczy ukrywający się pod postacią ślimaka, by śledzić poczynania wilka, mądry i pomocny kruk, który podpowiedział Kapturkowi wybór drogi życiowej. Jednym słowem – na bogato! Na kolejne fascynujące teatralne spotkanie z Panią Hanią i jej nieograniczoną wyobraźnią zapraszamy już za tydzień.  

Jesień z Przedszkolem Miejskiem Nr 32 🍃🍂🍁

Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 32 w Olsztynie. Rozmawialiśmy o jesieni, o zmianach zachodzących w przyrodzie. Nasi goście wysłuchali opowiadania o Toli z serii „Jesień Toli” aut. Anny Włodarkiewicz. Obejrzeli jesienny teatrzyk kamishibai. Wspólnie zainscenizowaliśmy opowieść o przygodach w lesie podczas grzybobrania. Dzieci wykazały się sporą wyobraźnią ochoczo uczestnicząc w przygotowanej przez nas zabawie.