Przejdź do głównej zawartości

Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy



Spotkaliśmy się dziś z grupą dzieci z Zespołu Placówek Edukacyjnych. Ponieważ zbliżający się weekend przedłuży nam się nieco za sprawą nadchodzącego Święta, postanowiliśmy sprawdzić czy dzieci wiedzą co jest przyczyną wydłużonej laby. Grupa doskonale poradziła sobie z pytaniem jaka ważna data zbliża się w kalendarzu. Postanowiliśmy porozmawiać o Polsce, o symbolach narodowych, o naszej stolicy i wszystkim co związane jest z 11 listopada czyli Świętem Niepodległości . Dzieci obejrzały film pt.: „Polskie Symbole Narodowe” zrealizowany przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie. Doskonałym uzupełnieniem tematu okazała się lektura autorstwa Patrycji Wojtkowiak-Skóry pt.: „Poznaję Polskę wiersze o Polsce”. Dzieci wysłuchały Legendy o Warsie i Sawie. Chętnie i bezbłędnie pokazały na mapie Warszawę. Olsztyn wskazany według naszych gości przeniósł się w okolice Białegostoku. Wybaczamy im ten błąd, gdyż chwilę później wykazały silny lokalny patriotyzm wskazując Łynę jako największą rzekę Polski  :) Test wiedzy o naszym kraju - prawda/fałsz wypadł już zupełnie bezbłędnie. Równie fantastycznie poradziły sobie z odwzorowaniem konturu Polski na naszym bibliotecznym parkiecie za pomocą sznurka. Wybrane grupy sumiennie przyłożyły do dokładnego odzwierciedlenia konkretnej granicy. Skoro za dni kilka obchodzić będziemy Święto Narodowe postanowiliśmy wykonać kotyliony, kotyliony – muchy. Na koniec spotkania dzieci w pełnym majestacie odśpiewały z akompaniamentem gitary hymn narodowy. Trzeba przyznać, że zrobiło się wyjątkowo wzruszająco, gdy z ust 6-latków z powagą i majestatem usłyszeliśmy pełne wiary "Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy!" Jeszcze większą radością napawa nas fakt, że dzieciaki wychodziły od nas szczęśliwe, dumnie prężąc młode piersi przyozdobione barwami narodowymi.










Popularne posty z tego bloga

II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”

      Na pożegnanie lata , ostatniego dnia wakacji, zorganizowałyśmy wspólnie z koleżankami z filii nr 6 i 13 II Piknik Rodzinny „Na Dzikim Zachodzie”, na placu zabaw między Nagórkami a Jarotami. Było mnóstwo gier, konkursów i dużo dobrej zabawy. Można było połowić ryby, spróbować swoich sił w wyścigach, sprawdzić umiejętności rzucania do celu, czy nauczyć się tańca indiańskiego. Jak przystało na imprezę biblioteczną nie zabrakło też książek o dzikim zachodzie i głośnego czytania legendy indiańskiej. Na pikniku pojawiło się dużo rodzin a największą nagrodą dla organizatorów były uśmiechy na twarzach dzieci. Dziękując wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę, mówimy do zobaczenia na następnym pikniku. Telewizja Olsztyn   Olsztyn24 Olsztyn24 Film

Pierwsze kroki w bibliotece!

             Dziś w naszej bibliotece odbyły się wyjątkowe zajęcia. Gościliśmy najmłodszą grupę  z przedszkola. Była to ich pierwsza wizyta w bibliotece.  Dzieci dowiedziały się co to jest biblioteka oraz jakie zasady w niej panują. Podczas wycieczki po dziale dziecięcym maluchy odkryły mnóstwo kolorowych książeczek, przeznaczonych dla młodszych i starszych czytelników. Mogły również doświadczyć czytania w alfabecie braille`a i wczuć się w osoby niewidome.  Wspólnie obejrzeliśmy fragmenty bajek, które w zabawny sposób przedstawiały jak wygląda praca w bibliotece  .Dzieci wysłuchały książkę  "Kicia Kocia w bibliotece" Anity Głowińskiej.      Na koniec każdy z nas zamienił się w książkę i miał za zadanie: wędrować między półkami, przeżyć przygodę oraz wrócić na półkę.  Dziękujemy za wspólne zajęcia oraz zapraszamy na następne!

Informacja