Przejdź do głównej zawartości

Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy



Spotkaliśmy się dziś z grupą dzieci z Zespołu Placówek Edukacyjnych. Ponieważ zbliżający się weekend przedłuży nam się nieco za sprawą nadchodzącego Święta, postanowiliśmy sprawdzić czy dzieci wiedzą co jest przyczyną wydłużonej laby. Grupa doskonale poradziła sobie z pytaniem jaka ważna data zbliża się w kalendarzu. Postanowiliśmy porozmawiać o Polsce, o symbolach narodowych, o naszej stolicy i wszystkim co związane jest z 11 listopada czyli Świętem Niepodległości . Dzieci obejrzały film pt.: „Polskie Symbole Narodowe” zrealizowany przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie. Doskonałym uzupełnieniem tematu okazała się lektura autorstwa Patrycji Wojtkowiak-Skóry pt.: „Poznaję Polskę wiersze o Polsce”. Dzieci wysłuchały Legendy o Warsie i Sawie. Chętnie i bezbłędnie pokazały na mapie Warszawę. Olsztyn wskazany według naszych gości przeniósł się w okolice Białegostoku. Wybaczamy im ten błąd, gdyż chwilę później wykazały silny lokalny patriotyzm wskazując Łynę jako największą rzekę Polski  :) Test wiedzy o naszym kraju - prawda/fałsz wypadł już zupełnie bezbłędnie. Równie fantastycznie poradziły sobie z odwzorowaniem konturu Polski na naszym bibliotecznym parkiecie za pomocą sznurka. Wybrane grupy sumiennie przyłożyły do dokładnego odzwierciedlenia konkretnej granicy. Skoro za dni kilka obchodzić będziemy Święto Narodowe postanowiliśmy wykonać kotyliony, kotyliony – muchy. Na koniec spotkania dzieci w pełnym majestacie odśpiewały z akompaniamentem gitary hymn narodowy. Trzeba przyznać, że zrobiło się wyjątkowo wzruszająco, gdy z ust 6-latków z powagą i majestatem usłyszeliśmy pełne wiary "Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy!" Jeszcze większą radością napawa nas fakt, że dzieciaki wychodziły od nas szczęśliwe, dumnie prężąc młode piersi przyozdobione barwami narodowymi.










Popularne posty z tego bloga

WYNIKI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO 📸📸📸

  Jest nam niezmiernie miło poinformować, że spośród nadesłanych prac wyłoniliśmy zwycięskie zdjęcie konkursu „Ja – kopia Kopernika”.     Gratulujemy serdecznie Aleksandrowi, który do tematu podszedł ambitnie, ale z humorem! 😍 Zapraszamy po odbiór nagrody do naszej filii.    Pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział i zachęcamy do prób w kolejnych konkursach.

Ferie Zimowe czas, start! Teatralne Hece w Bibliotece.

Mieliśmy przyjemność gościć Panią Hanię Banasiak. Znana i ceniona aktorka Teatru Lalek opowiadała o tym jak kluczowa w pracy aktora (i nie tylko!) jest wyobraźnia. Na warsztatach dotyczących teatru nie mogło zabraknąć przedstawienia. Papierowe ilustracje kamishibai wprowadziły nas w baśniowy świat. Po wysłuchaniu opowieści o „Królowej Śniegu” postanowiliśmy stworzyć własną sztukę w formie obrazkowej. Fabuła „Czerwonego Kapturka” przedstawiona przez dzieci na planszach udowodniła, że nasi goście na brak wyobraźni nie mogą narzekać. Działo się! Były tornada, błyskawice, babcia została rażona piorunem (spokojnie - przeżyła!), leśniczy ukrywający się pod postacią ślimaka, by śledzić poczynania wilka, mądry i pomocny kruk, który podpowiedział Kapturkowi wybór drogi życiowej. Jednym słowem – na bogato! Na kolejne fascynujące teatralne spotkanie z Panią Hanią i jej nieograniczoną wyobraźnią zapraszamy już za tydzień.  

Jesień z Przedszkolem Miejskiem Nr 32 🍃🍂🍁

Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 32 w Olsztynie. Rozmawialiśmy o jesieni, o zmianach zachodzących w przyrodzie. Nasi goście wysłuchali opowiadania o Toli z serii „Jesień Toli” aut. Anny Włodarkiewicz. Obejrzeli jesienny teatrzyk kamishibai. Wspólnie zainscenizowaliśmy opowieść o przygodach w lesie podczas grzybobrania. Dzieci wykazały się sporą wyobraźnią ochoczo uczestnicząc w przygotowanej przez nas zabawie.